Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
Хмельницкие новости
 
{big_banner}
Введите слово для поиска :

Будь безсмертна, рідня по духу...

22.04.2009 Размер текста:  Т+   T-  Распечатать 

У Народному Домі Хмельницької „Просвіти” поповнилася новими матеріалами експозиція „Українська родина”. Це фотографії родини Трифоненко (Селезень) Надії Борисівни – викладача Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, нащадка козацького роду.
Її прадід, Селезень Хома Петрович, у 50-х роках ХІХ століття проживав на Катеринославщині, був відомим лоцманом – переправляв човном (дубом) людей через Дніпрові пороги, писав ікони.
 

А на унікальних фотографіях початку ХХ століття ми бачимо її родину: діда - Селезня Кіндрата Хомича 1880 року народження, вчителя, згодом директора школи на Катеринославщині, який товаришував із Дмитром Яворницьким, був активним просвітянином, за що у 1944 році заарештований і висланий на Соловки, звідки не повернувся. Його дружину, Селезень Марію Олександрівну, яка вчителювала на Катеринославщині, після арешту чоловіка залишилася з двома маленькими дітьми, без роботи. Харчувалися з городу власними овочами та фруктами, сушили і продавали або міняли на продукти харчування абрикоси, яблука. Вирощували соняшник, квасолю – так вижили. Просила побачення з чоловіком, запитувала, за що його заарештували, а у відповідь: „Если бы и не было за что, то только за одну его внешность хохляцкую».


У 1946 році заарештували і їхнього 17-річного сина Володимира, студента першого курсу Гірничого технікуму, за те, що не відмовився від свого батька, „ворога народу”. Через рік вислали і його на Соловки. Повернувся Володимир із заслання весною 1956 року, хворий, жив у Кривому Розі, працював кочегаром, потім машиністом тепловоза. Розповідав про нелюдські знущання над в”язнями: як закопували по шию у землю і не давали навіть води; прив”язували до дошки і скидали з висоти вниз – щоб відбити нирки, внутрішні органи. Працював у шахтах, коли на ногу впав камінь - роздроблену кістку вилікував ув”язнений професор. Згадував, як Ніна Русланова, яка також відбувала свій термін, на прохання заспівати, відповідала: „Пташка в неволі не співає”. Помер у Хмельницькому у 1989 році.


Донька Селезень Надія Кіндратівна, мати Надії Борисівни, попри все, здобула вищу освіту. До війни навчалася у Київському державному університеті ім.Т.Шевченка на філологічному факультеті за спеціальністю українська мова та література. У 1941 році, закінчивши курси німецької мови, пішла на фронт, працювала перекладачем в оперативній групі, дійшла у складі діючої армії до Дрездена.

 

Підпис на звороті фотографії: На добрий вспомин од малюсеньких Наді і Борі ріднесеньким тьотці Василині і дядькові Андрієві 1925 рік, вересня 1 дня село Привільне Катеринославської округи.


Після війни продовжила навчання з ІІІ курсу у Львівському університеті, де зустріла свою долю – Трифоненка Бориса Васильовича, студента юридичного факультету. Його мати, Коряк Марія Павлівна, отримавши освіту у пансіоні шляхетних дівиць, працювала гувернанткою у княгині Щербатової в Немирові, а його дід був у маєтку садівником. Батько Бориса Васильовича – директор школи, репресований у 1937 році, загинув на засланні. Так Надія Кіндратівна, втративши меншого братика Борю, який помер дитиною, знайшла чоловіка Бориса, з яким в парі прожила щасливе подружнє життя і провела його в останню путь три роки тому.


А по закінченню Львівського університету подружжя проживало у Хмельницькому. Борис Васильович працював юристом, а Надія Кіндратівна 38 років своєї праці віддала навчанню та вихованню студентів Хмельницького педагогічного училища. Сьогодні вона на заслуженому відпочинку.


Ще маємо цікаві відомості про тітку Василину, сестру Селезня Кіндрата Хомича. Проживала на Дніпропетровщині в селі Привольне, а майстринею була на увесь світ: вишивала, малювала, хату мала - як писанку на Паску, а в хату люди ходили як в музей вишиванки.
 

Автор: Тетяна Мосійчук відповідальний секретар міського Товариства „Просвіта” ім.Т.Шевченка м.Хмельницький


8697

Также в рубрике:
Новости Хмельницкого
 
© 2008-2020 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів