Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
Хмельницкие новости
 
{big_banner}
Введите слово для поиска :

Vobis et posteritati - Вам і нашадкам

12.08.2010 Размер текста:  Т+   T-  Распечатать 

Понад 200 років минуло з часу відкриття першого в Надзбруччі бальнеологічного курорту в Конопківці (нині – село Теребовлянського р-ну Тернопільської обл..) та першого наукового обстеження конопківського джерела. З відкриттям курорту східногалицька знать почала оздоровлюватись та відпочивати на місцевій базі.

На місці сучасного курорту 20 років тому почав працювати сучасний санаторно-курортний комплекс на 250 місць (тепер – на 350). Багатство медоносів дало підставу назвати його дзвінким словом «Медобори». Вчені твердять, що: «Медобори – унікальна геолого-ботанічна пам’ятка, якій немає подібних у нашій країні».


Сучасні Медобори – справжня скарбниця лікувальних факторів. Подільські Товтри благотворно впливають на формування клімату. Висока пасма, його розташування, заліснення створюють сприятливі для людини мікрокліматичні умови. Природа наділила цей куточок і унікальними підземними скарбами – цілющими водами, торфовищами, голубою глиною. Наявність свердловин із мінеральною водою дозволяє призначати її в різних співвідношеннях для пиття, у вигляді ванн та зрошень.
Та головне надбання санаторію – люди. Медики та обслуговуючий персонал – професіонали своєї справи. Вони намагаються створити атмосферу гарного настрою, поліпшити здоров’я. При цьому вони пишаються своєю історією і дотримуються девізу першого конопківського курорту: Vobis et posteritati – Вам і нашадкам.
Більш детальніше про історію та сучасність курорту розповість головний лікар ЗАТ «Санаторій «Медобори», кандидат медичних наук, заслужений лікар України Василь Мартинюк.


Кор.: Василю Івановичу, розкажіть, будь ласка, про історію «Медоборів». Скільки років вже на цій чудовій благодатній землі люди мають можливість оздоровити себе?
В.І.: Наш заклад досить молодий - йому лише 22 роки. Можна легко порахувати, що він відкрився у 1988-му. Але лікують тут більше 200 років. На цьому місці, де зараз стоїть сучасний санаторій «Медобори», ще за Австро-Угорської імперії граф фон Конопко побудував лікувальний заклад. Справа у тому, що тут знаходяться великі поклади сірководневої води. Це був досить великий сучасний (ясна річ, на той час) санаторій, куди приїздила лікуватися практично вся знать Австро-Угорщини. Потім барон перепродав його, а нова власниця застрахувала заклад на велику суму і, як кажуть історичні джерела, підпалила. Санаторій повністю згорів, а жінка отримала дуже багато грошей. Отака історія…


Лише у 60-х роках минулого століття в Микулинцях – колишньому маєтку графа Конопко – відкрилася обласна лікарня, що базувалася на сірководневих водах, які є в цій місцевості. Саме на базі цих сірководневих джерел і сульфідних торфовищ була відкрита обласна фізіотерапевтична водогрязелікарня, а у 1988-у році був побудований новий великий санаторій за сучасними проектами. Тобто, тут є спальні корпуси, їдальня, водогрязелікарня, лікувально-діагностичне відділення. За ці 20 років нам вдалося до природних лікувальних факторів, які тут були, – сірководнева вода та сульфідно-торфогрязі, додати ще натрийхлоридну воду (в нас є свердловини з цією водою) і голубу кембрійську глину (у долині річки Нішла, яка омиває санаторій, знаходяться досить великі її запаси).


Отже, у нас є чотири природні лікувальні фактори. На мою думку, це дуже добре, тому що ми в одному закладі маємо можливість розвивати лікування в різних напрямках – більш ніж 4/5 захворювань, які взагалі має людина. Це дуже добре, тому що води та грязі створені природою, є природними для людини, від них дуже багато користі і майже немає шкоди.


Але, звісно, опиратися лише на саму природу, як це робилося ще за Австро-Угорщини, було б неправильно. Сучасна медицина і фізіотерапія зробили великі кроки вперед, тому поряд з природно-лікувальними факторами в нас є всі види традиційної фізіотерапії, різні масажі. Також ми стараємося розвивати нетрадиційні методи лікування: апітерапію – лікування продуктами бджільництва, в нас є своя пасіка; іпотерапію – лікування на конях – ми маємо свою стайню, своїх коней; пиволікування – використовується живе нефільтроване пиво. Воно вживається як «традиційно» всередину, так і по-іншому: ми робимо пиво-медові обгортання і пивні ванни. Досить широко використовується кріотерапія – лікування холодом. Для цього у нас є спеціальне обладнання – кріосауна. Використовуємо інші народні методи - фітотерапія, аромотерапія. Нещодавно побудували печеру з брил Солотвинського сольової копальні. В планах – широке застосування сірко-водневої води. У спеціальних чавунних чанах буде знаходитися підігріта сірководнева вода, і хворі прийматимуть ванни безпосередньо на свіжому повітрі.


Взагалі, фізіотерапевтичне лікування досить цікаве. За його допомогою лікувалися ще тоді, коли не було медикаментозної терапії, до того ж, практично такими самими методами. Тому ми хочемо їх використовувати. По-перше, як я вже казав, вони є природними для людини, від них виникає найменше побічних негативних наслідків, і вони приносять досить стійкий ефект. Людина завжди залюбки лікується саме так, тому що це приносить не лише користь, а й задоволення: процедури приємні, пацієнт, наприклад, коли приймає ванни, інші водні процедури або масажі, просто відпочиває. Тобто, крім дії суто лікувальних факторів, присутній і психологічний ефект: у хворого знімаються певні психічні навантаження, і він повністю зосереджується на своєму здоров’ї, на своєму організмі.


Кор.: Про сам санаторій що розповісте?

В.І.: Він порівняно невеликий – на 350 місць, але всі номери комфортабельні: двомісні, одномісні, двокімнатні. Вони забезпечені всім, що потрібно для того, аби людина могла себе комфортно почувати: холодна/гаряча вода, автономне опалення, телевізори, холодильники, інші побутові прилади, організоване дієтичне харчування по системі замовлень: людина може обрати страви, які їй найбільше подобаються. Але, крім цього, за вказівками лікаря ми можемо призначити дієтичне харчування, тому що існує багато захворювань, які потребують дотримання дієт: цукровий діабет, захворювання шлунково-кишкового тракту. До того ж, дієтотерапія використовується і як лікування.


У нас гарна місцевість. Площа санаторію біля 14 гектарів, його оточує річка Нішла. Зовсім поряд розташований сосновий бір. Щоб людина не тільки лікувалася, а й мала можливість відпочити, є внутрішні/зовнішні басейни, сауна, магазини, бари, організовуються екскурсії, катання на конях, на бричці, велосипедах, більярд, теніс. Тобто, кожний може знайти тут для себе щось цікаве, щоб заповнити вільний час, який залишається після прийняття процедур.


Як я вже говорив, санаторій працює більше 20-ти років. Наші спеціалісти – як лікарі, так і середній й молодший медперсонал – дуже кваліфіковані. Працюємо ми автономно: маємо свої електротехнічні та сантехнічні служби, тому проблеми, які можуть виникати в технічному забезпеченні, швидко ліквідуються. Ми стараємося робити все для того, щоб пацієнти почували себе комфортно, і не було ніяких проблем під час їхнього перебування в санаторії.


Найважливіше те, що ми до кожного хворого маємо індивідуальний підхід, тобто, призначається індивідуальне комплексне лікування, у якому обов’язково присутній природний лікувальний фактор, різні види масажу, ванни, фізпроцедури, нетрадиційна медицина. Комплексний індивідуальний підхід до кожного пацієнта дуже ефективний.
На нашій базі вже давно працює кафедра медичної реабілітації спортивної медицини Тернопільського медичного університету, де проходять навчання студенти, працює професорський викладацький склад університету. Існує можливість надати пацієнтам консультації доцентів, професорів Тернопільського медичного університету. Разом з ними ми виробляємо нові ефективні методики лікування, організовуємо конференції, семінари, підвищуємо кваліфікацію лікарів та медсестер. Тобто, практично намагаємося заповнити всі сфери нашої роботи, щоб надати пацієнту більшу можливість оздоровити себе. Досить часто усуваються такі проблеми, про які він навіть не очікував...


Також в санаторії працюють стоматологічні кабінети: є можливість полікувати зуби. Є свій конгрес-центр: маємо можливість приймати і організовувати конференції, семінари, тренінги. От такий широкий спектр цих усіх заходів.
Наш колектив дуже потужно та дружньо працює, і наша держава це оцінює. Тому санаторій неодноразово був нагороджений різними кубками, медалями, грамотами – у галузі досягнень санаторно-курортного лікування, за нові методики лікування. Ми робимо усе можливе, щоб допомогти людям, які до нас звертаються: не тільки з медичної точки зору, а й в організації дозвілля. Саме тому заклад є традиційним спонсором міжнародного фестивалю «Кришталевий жайвір».
На базі нашого санаторію створено спортивний боксерський клуб «Медобори». Його вихованці є чемпіонами Європи серед юніорів, переможцями чемпіонатів України, беруть участь і в інших змаганнях.


Кор.: А чому заклад носить назву «Медобори»?

В.І.: Медобори, або Товтри – це назва височини, гірського кряжу, який проходить через Західну Україну. Саме на цьому кряжі і побудований санаторій. Назвали цю височину так, напевно, тому що є дуже багато рослин-медоносів, і тут здавна розвивалося бджолярство. Ми вирішили дати цю назву санаторію, тому що вона природна, а ми, як я вже казав, стараємося лікувати природними факторами, бути разом з природою.


Кор.: Яка чисельність обслуговуючого персоналу?

В.І.: У нас працює досить багато людей - більше 200 чоловік. Комплекс великий, розрахований на 350 місць, тому, щоб він працював нормально, потрібно так багато людей. Це - медичний персонал, працівники харчоблоку, технічна служба, адмінперсонал, охорона. Територія санаторію велика, існує дуже багато різних відділень, служб, які роблять все для того, щоб створити пацієнтам гарні умови, а ті могли добре підлікуватися.


Кор.: Скільки років Ви керуєте цим закладом?
В.І.: Взагалі я тут з самого початку - з 1988 року працював лікарем-неврологом, потім заступником головного лікаря по медичній роботі, а з 1994-го – головним лікарем. Отже, вже 16 років.


Кор.: В чому саме унікальність лікувальних ресурсів?
В.І.: Наша унікальність, як я вже говорив, у чотирьох природних лікувальних факторах. Якщо порівняти з санаторіями по Україні, то, думаю, таких як ми - одиниці. Зазвичай, санаторії мають один – максимум два природних лікувальних фактора. А ми маємо чотири, серед яких два види води – сірководнева й натрійхлоридна. Вони різні: сірководневу ми застосовуємо для зовнішнього використання у вигляді ванн, зрошень, натрийхлоридну – для внутрішнього і зовнішнього. Також є сульфідне торфоболото і голуба глина. Друге: ми всіляко розвиваємо нетрадиційні методи лікування. Дуже мало санаторіїв, які можуть похизуватися наявністю такої кількості методів нетрадиційного лікування, які є у «Медоборах». Думаю, в нашому арсеналі буде ще більше використань природних чинників для лікування тих чи інших захворювань.


Кор.: Людям з якими захворюваннями Ви би порекомендували пролікуватися у вас?

В.І.: Санаторій традиційно лікує захворювання опорно-рухового апарату. В першу чергу, ми спеціалізуємося на захворюваннях суглобів, хребта, спини, після переломів, після опіків, захворювань периферичної нервової системи, різних нейропатій, радикулітів. Також лікуємо захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, гастрити, виразкову хворобу, коліти, захворювання шкіри, гінекологію, серцево-судинну, дихальну системи. Як бачите, перелік досить великий, і він є не показовий, а дійсно підкріплений усіма сучасними методиками.


Кор.: А якщо, наприклад, дитина страждає на ДЦП (дитячий церебральний параліч)?

В.І.: Справа в тому, що ми себе не позиціонуємо на лікування саме такого захворювання, тому що воно дуже специфічне. Але в нас існують відповідні процедури, наприклад, сірководневі ванни ( вони досить непогано допомагають), сульфітні торфогрязі (якщо нема протипоказань) і, звісно, гіпотерапія – це як метод Виборга. Якщо говорити про ефективність, то коли стан такої дитини покращується на 3-5%, наприклад, вона починає робити те, що не могла раніше, наприклад, самостійно їсти ложкою чи виделкою, - це вже вважається дуже добрим. Але повторюю – ми не позиціонуємо себе спеціалізованим санаторієм по лікуванню дитячого церебрального паралічу.


Кор.: Тепер, будь ласка, розкажіть нашим читачам те, що, можливо, для них є одним з найважливіших: який ціновий діапазон лікування?

В.І.: Вартість від 228 до 360 грн. за добу від місця в двомісному стандартному номері до двокімнатного номера. До цієї цінової пропозиції входить чотириразове харчування (меню по замовленню) і лікування, яке показано пацієнту й назначається лікарем відповідно до його теперішнього стану.


Кор.: А ви працюєте з фінансовими закладами, банками? Такі інновації, як лікування в кредит, присутнє?
В.І.: Ні, ми з такими речами поки що не працюємо.


Кор.: Скажіть ще таке: як до вас дістатися?
В.І.: Ми знаходимося в двадцяти кілометрах від Тернополя. З обласного центру ходять маршрутки, тому десь приблизно за 20 хвилин звідти до нас можна дістатися.
Наш основний контингент – жителі Тернопільської, Чернівецької, Хмельницької, Рівненської, Волинської, Івано-Франківської областей. Тобто, регіонів, які прилягають до Тернопільської області радіусом 100-200 кілометрів. На мою думку, це досить недалеко і досить вигідно для мешканців саме Західних областей. Головне – однаковий для всіх кліматичний пояс, до якого непотрібно пристосовуватися, тому людина, яка до нас приїжджає, після огляду лікаря, якщо все нормально й немає ніяких протипоказань, одразу починає приймати процедури.


Але країна у нас не дуже велика, і не так вже сильно регіони відрізняються один від одного по клімату (може лише Південний берег Криму особливий), тому до нас спокійно можуть приїхати мешканці Центральної, Східної та Південної України. До того ж, ми знаходимося ближче до них, ніж Львів, Моршин, Закарпаття чи Трускавець. У Західної України дуже цікава історія, і у гостя є можливість побувати в різних місцях. Ми вважаємо, що це також той момент, заради якого можна їхати підлікуватися, щоб ще подивитися наш край, нашу Україну, зрозуміти, яка вона цікава, скільки існує різних історичних пам’яток.


Кор.: Але ми бачили, що зараз у вас також лікуються чоловіки явно не української національності. Розкажіть, будь ласка, що це за гості?
В.І.: У нас на протязі вже десь 5 років періодично лікуються люди з ближнього й дальнього зарубіжжя - Росії, Білорусії, Німеччини, Італії, Польщі. Нажаль, групи не є постійними, організованими, але я думаю, що найближчим часом будуть організовані групи іноземців, тому що лікування їм тут підходить, воно не є дуже дорогим. Саме за цим є майбутнє, на мою думку. А зараз у нас лікуються громадяни Бахрейну – досить багатої острівної країни Перської затоки, що біля Об’єднаних Арабських Еміратів. Звідти приїхали 11 чоловік, які успішно лікуються, їм підходить лікування, вони задоволені. Я думаю, що таке співробітництво буде продовжуватися й надалі, хоча це дуже далеко, інші звичаї, клімат. Але, тим не менше, лікування йде досить успішно і їм у нас дуже подобається.

Кор.: Деякі люди не завжди слідкують за своїм здоров’ям. Вони краще куплять новий холодильник, аніж поїдуть до санаторію. Що Ви, як лікар і керівник цього закладу, їм порадите?
В.І.: Левова частка здоров’я людини залежить від неї самої. Якщо людина розуміє, що здоров’я – це найважливіша річ у світі, і коли його немає – вже нічого не миле: ні подорожі, ні гроші, ні машина, ні достатки різні, то краще запобігти розвитку того чи іншого захворювання, аніж потім його лікувати. До того ж, потім воно буде в таких стадіях, що потрібно буде приймати медикаменти, чи робити оперативні втручання. Безумовно, я рекомендував би, щоб усі лікувалися санаторно-курортно навіть тоді, коли є найменші прояви захворювання, тому що це буде набагато дешевше. Людина, отримуючи санаторно-курортне лікування, має можливість і підлікуватися, і відпочити, і побачити щось. Тобто тут, як говориться, три в одному. Отже, головне – бажання самої людини. Від лікарів залежить набагато менше…


Кор.: Тут ще й емоційна та духовна складова додаються...
В.І.: Саме так. Тому ми робили і робимо все для того, щоб наш заклад був близький до людей, до їхніх потреб. Хоча він досить великий – на 350 місць, але ми хочемо, щоб він був закладом сімейного типу, щоб пацієнти і персонал були як одна сім’я. У більшості випадків нам це вдається, хоча буває різне, тому що усі пацієнти різні, у кожного свій характер, свої емоції. Але ми – санаторій, який здебільшого займається лікуванням. Я не хочу сказати, що в нас немає дозвілля, але ми себе позиціонуємо як лікувальний заклад. Тобто, якщо людина в перше чергу хоче поправити своє здоров’я – це наш санаторій. А якщо вона ставить за ціль перш за все відпочити, я порадив би шукати щось інше.


Хочу також сказати: якщо порівнювати той рівень послуг, який ми надаємо, на мою думку, ціна відповідає якості. Досить пристойна якість за досить невисоку ціну, якщо порівнювати з іншими санаторіями в Україні чи за її межами.


Кор.: Якщо людина проживає десь недалеко, чи може вона замовити лише лікування?
В.І.: Може. Лікар оглядає, назначає процедури, і хворий ходить на процедури без харчування, без проживання.

Кор.: І скільки це коштує?
В.І.: 66 гривень за один день.


Кор.: Досить доступно...
В.І.: Якщо порахувати, скільки коштують медикаменти і взагалі послуги нашого «безкоштовного» лікування в лікарнях, думаю, що це не є великі гроші. Тим більше, ефект, який отриманий в санаторії після лікування, є досить стійким. Ще тривалий час після цього пацієнт може себе комфортно почувати.


Кор.: А скільки разів на рік рекомендують лікуватися у санаторіях?

В.І.: Взагалі, людина, яка дбає про своє здоров’я, повинна там бути один раз на рік, у середньому 10-14 днів. Це я говорю про тих, хто не має серйозних проблем зі здоров’ям. Якщо ж присутні хронічні захворювання, тоді, звісно, можна лікуватися трохи довше. Є навіть такі випадки, що можна 2 рази на рік приїжджати. Але я завжди кажу: краще приїхати 2 рази на рік по 10 днів, ніж один раз на довгий період. Тоді, на мою думку, буде кращий ефект від лікування. Хоча потрібно дивитися суто індивідуально, зважати на те, яке захворювання у пацієнта та на якій стадії, які інші супутні захворювання він має, щоб визначити, на який час і як саме часто потрібно їздити до санаторію.


Кор.: Чи не хочете щось побажати хмельничанам?
В.І.: Так, дуже хочу. Ріка Збруч, біля якої знаходяться усі основні джерела лікувальної води, протікає по обом нашім сусіднім областям. Хмельниччина має досить непогані санаторії, але, на жаль, наскільки мені відомо, опорно-руховий апарат у вас не лікують. Тому ми дуже раді, коли хмельничани приїжджають до нас. Хотілося би, щоб їх було ще більше. Ми залюбки надавали би їм наші медичні послуги і зробили б їх перебування комфортним і приємним.


P.S.
Від автору. Головний лікар, можливо, від скромності, не згадав, що за 20 років санаторій здобув безліч нагород. Ось лише деякі з них, отримані за останні роки. У 2000 і 2001 році „Медобори” стали номінантом „Золотої книги ділової еліти України”. Також у 2001 заклад отримав перемогу в національному конкурсі „Золоті торгові марки України”. В 2003 році був нагороджений дипломом Фонду суспільного визнання, а також дипломом „Підприємство-2003”, конкурсу „Галицький лицар-2003”. У 2004 році „Медобори” отримали грамоту і медаль „Кращі товари Тернопільщини 2004 р.”. У 2004-2005 роках санаторій був учасником презентаційного альманаху „Діловий імідж України”. Диплом „Кращий вітчизняний товар” заклад отримав у 2006 році, а в 2007 році став лауреатом Всеукраїнської акції „Лідер товарів і послуг України”. У 2008-му „Медобори” стали дипломантом конкурсу „Україна туристична 2008 р.”.
Адміністрація "Медоборів" любить проводити серед відпочивальників усілякі опитування. Одна з них, на запитання, чи сподобалося їй перебування в санаторії, відповіла так: "Коли б Господь, стомившись від трудів праведних, захотів відпочити, то вибрав би для цього "Медобори"...

Людмила Луніна
 


13781

Также в рубрике:
Новости Хмельницкого
 
© 2008-2020 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів