Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета сказка 2019

 
Хмельницкие новости
 
Введите слово для поиска :

Людмила Головко: "Щоб не було камінців у нирках, їжа має бути різноманітною, із великою кількістю овочів і фруктів"

02.10.2010 Размер текста:  Т+   T-  Распечатать 

Як свідчать лікарі, з середини вересня збільшилася кількість звернень з приводу гострих респіраторних захворювань (ГРЗ). Сезонне похолодання дало про себе знати: у багатьох з’явився нежить, кашель – те, що характерно для застуди. Але кожне таке захворювання – стан, який в майбутньому має ризик для ускладнень зі сторони серця та нирок. Зупинимося на нирках.

На наші запитання люб’язно погодилася відповісти лікар-нефролог, кандидат медичних наук, начмед Хмельницької поліклініки №1, заслужений лікар України Людмила Леонтіївна Головко.
Кор.: Чим характерне захворювання нирок? Які симптоми можуть вказати на проблему?
Л.Г.:
Є певна група захворювань нирок, які клінічно не проявляються. Тобто, аналізи погані, а ні болей, ні інших скарг, порушень сечовипускання немає. Людина про хворобу не знає, і звертається до лікарів тільки тоді, коли нирки вже зовсім не працюють, або працюють дуже погано.
Бувають інші захворювання нирок: сечо-кам’яна хвороба, запалення сечовивідних шляхів, ниркових лоханок і самих нирок – гострі та хронічні пієлонефрити. Вони проявляються болями в попереку, порушеннями сечовипускання, підвищеною температурою. Якщо людина звертається до лікаря, здає аналізи, проходить УЗД, то хворобу виявляють.
Серед так званих „німих” захворювань можна назвати ускладнення після респіраторних інфекцій, ангін, вакцинацій, стан, коли у людини відсутні скарги, але з’являються патологічні зміни в аналізах сечі та крові. Це так звані гострі та хронічні гломерулонефрити, які проявляються пастозністю чи набряками на ногах, обличчі, що не проходять після ночі чи відпочинку, зменшенням кількості виділеної сечі, артеріальною гіпертензією. Тоді треба однозначно звертатися до лікаря. Слід запам’ятати головне - кожна людина, яка перенесла гостру респіраторну інфекцію чи ангіну, обов’язково повинна через 10 днів здати загальний аналіз сечі, щоб не пропустити ускладнення, які дають вказані хвороби.
Нирки так само страждають і внаслідок інших захворювань, таких як цукровий діабет, хвороби сполучної тканини – ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, гіпертонічна хвороба та ін. Немає нічого дивного, бо нирки – це орган, який працює комплексно зі всім організмом. Якщо якийсь орган має патологію – це відображається і на нирках.
Саме тому існує правило, що кожна людина, навіть та, яка стовідсотково впевнена, що здорова, раз на рік повинна пройти обстеження - здати загальний аналіз крові, аналіз крові на цукор та загальний аналіз сечі. За їх допомогою можна чітко визначити, чи є патологія в нирках, чи немає. У зв’язку з тим, що зараз у лікувально-профілактичних закладах є багато сучасної техніки, ще було б добре пройти УЗД та томографічні обстеження, хоча вони й недешеві.

Кор.: Ви вважаєте, що достатньо обстежити нирки раз на рік?
Л.Г.:
Для відносно здорових людей – тих, які не хворіють та не звертаються до поліклініки, раз на рік – абсолютно достатньо. Для всіх інших, особливо тих, які мають хронічні захворювання, треба здавати аналізи відповідно до призначень лікаря, тому що всі медпрацівники знають про небезпечні наслідки різних патологічних станів для нирок.

Кор.: Які ще є причини виникнення запальних процесів нирок?
Л.Г.: Переохолодження, перемерзання організму. До того ж, вони можуть хворіти не лише як ускладнення. Є й самостійні захворювання - внаслідок перемерзань, порушень водного режиму (коли занадто велике чи занадто мале навантаження водою), вроджені аномалії розвитку сечовидільної системи, сечокам’яна хвороба.

Кор.: Ці захворювання характерні лише для холодної пори року?
Л.Г.:
Чому ж? Вони виникають навіть влітку. У нас було зростання гострих пієлонефритів влітку внаслідок того, що люди на сонці перегрівалися, а потім стрибали в холодну воду і отримували запалення. Або навпаки – виходили з теплої води ввечері після купання, було холодно і вони промерзли.

Кор.: А як ще можна застудити нирки?
Л.Г.:
Можна промерзнути в ноги, посидіти на холодному камінні, бетоні, землі чи просто на холоді. Такі стани характерні тим, що запалення може починатися з нижніх сечових шляхів – гострого запалення сечового міхура. Потім інфекція піднімається «догори!, і тоді вже вражаються нирки.

Кор.: Зазвичай говорять, що дівчатам, жінкам потрібно берегтися, щоб не замерзнути. Скажіть, будь ласка, чи правда, що представники чоловічої статі менше хворіють на нирки, ніж жінки?
Л.Г.:
Анатомічною особливістю у жінок є наявність короткої уретри (це можна побачити на схемі будови сечових шляхів). Тому жінки при переохолодженні швидше отримують запалення. А якщо до того ж є якісь гінекологічні хвороби – виникає величезний ризик для хронічних запальних процесів сечовивідних шляхів і нирок.
За анатомо-фізіологічними особливістями у ранньому дитинстві кількість гострих запальних процесів сечовивідних шляхів і нирок у хлопчиків та дівчаток однакова. У подальшому хлопці менше хворіють на цю патологію, ніж дівчата.
Статеве життя та вагітність у жінок також дає додатковий ризик запалення сечового міхура й нирок. От і виходить, що чоловіки та жінки мають однакову частоту захворювань сечового міхура й запальних процесів нирок у ранньому дитячому віці, і після 60-ти років. У старшому віці в чоловіків з’являється патологія передміхурової залози, що є причиною вторинних запалень нирок.

Кор.: Чому вагітні жінки мають проблеми сечовивідних шляхів?
Л.Г.:
Плід тисне на сечові шляхи і через це відбувається застій сечі. Тому є додатковий ризик розвитку так званого „пієлонефриту вагітних”.

Кор.: Людмило Леонтіївно, скажіть, будь ласка, а від чого утворюються камінці в нирках?
Л.Г.:
Від порушення обміну. Камінці бувають різного хімічного складу: урати, оксалати, фосфати та інші. Їх утворення залежить від того, як людина веде свій харчовий і питний режим. Є захворювання, коли порушується білковий (уратний) обмін – це подагра, яку колись називали „панською хворобою”, тому що м’ясо і іншу білкову їжу їли в основному люди з високим достатком. У них деформувалися суглоби, відбувалися порушення обмінних процесів, які виражалися відкладенням солей у суглобах і нирках. У нирках утворюються уратні камінці – це сечокам’яна хвороба, а на суглобах з’являлися тофуси – підшкірні затвердіння. Це є наслідком того, що людина вживає дуже багато білкової їжі: м’ясо, яйця, риба та не дотримується достатнього водного життєвого режиму.
Є ще й ендемічні області – території, де на цю патологію хворіють більше. Так, у спекотних країнах рідина з організму в більших кількостях випаровується через шкіру та дихальні шляхи. Як наслідок, через нирки проходить недостатньо рідини і в них концентруються кристали солей.

Кор.: А скільки води потрібно випивати людині на день?
Л.Г.:
Бажано, якщо немає підвищеного артеріального тиску, і людина у віці хоча б до 40 років – не менше двох літрів рідини – сюди входить і суп, чай, компот і т.д. Достатня кількість рідини забезпечує, так би мовити, „вимивання солей” з нирок. Але буває так, що порушення обміну генетично закладені і в організмі утворюються камінці іншого хімічного складу: оксалати, фосфати. Оксалати, наприклад, утворюються від надлишку вживання молочних продуктів.
У будь-якому випадку, для того, щоб не розвивалася сечокам’яна хвороба, їжа має бути дуже різноманітною, із великою кількістю овочів і фруктів. Існують такі овочі та фрукти (огірки, кабачки, гарбузи, кавуни, дині), які містять багато рідини і діють як сечогінні препарати, тим самим очищаючи нирки.

Кор.: Як впливає дотримання дієт для схуднення на стан нирок?
Л.Г.:
Для „розгрузки” можна дотримуватися так званих „білкових дієт”, але потрібно це робити розумно – разом з фруктами, овочами та рідиною, щоб не порушити обмінні процеси в організмі.

Кор.: На що, на Вашу думку, слід звернути увагу вагітним та тим, хто планує мати дітей?
Л.Г.:
Обов’язково перевірити стан свого здоров’я до вагітності! Гінекологи дуже пильно тримають на контролі жінок під час вагітності, кожних два-три тижні стан здоров’я вагітних перевіряють за їх аналізами сечі. У вагітних можуть загострюватись хронічні запальні процеси нирок, тому ці жінки є під спостереженням лікаря-спеціаліста – нефролога та гінеколога. Саме при цих захворюваннях на фоні вагітності можливі підйоми артеріального тиску, набряки на ногах і високе виділення білка з сечею – ці симптоми є небезпечними і для жінки і для малюка.
Тому з усіма жінками, які мають захворювання сечовивідної системи, ускладнення на нирки від цукрового діабету та інших хвороб проводяться бесіди, їх орієнтують, яка можливість виношування дитини, які можуть бути ризики. Такі жінки оберігаються від того, щоб не було ускладнень ні від вагітності, ні від пологів, і все пройшло нормально як для неї, так і для майбутньої дитини.

Кор.: Чи підтримуєте Ви думку, що кожній жінці потрібно готуватися до майбутньої вагітності?
Л.Г.:
Так. Особливо тим, у кого хворі нирки. Звичайно, перед тим, як завагітніти, усі свідомі жінки проходять обстеження. Обов’язковою є здача загальних аналізів. Гінекологи проводять ще і медико-генетичні консультації. Для нирок, звичайно, потрібні різнопланові аналізи сечі та крові, УЗД. Якщо все нормально, то, як кажуть, у добрий час – хай вагітніють, народжують дітей!

Кор.: Ще, скажіть, будь ласка, нашим читачам, що людина може зі свого боку зробити для того, щоб нирки були здорові?
Л.Г.:
У молодому віці, коли немає високого артеріального тиску, і нирки добре працюють, слід вживати достатньо рідини, а в будь-якому віці –дотримуватися раціонального харчування, не зловживати факторами ризику (їжа з великим вмістом білка, алкоголь, тютюнопаління, берегтися, щоб не було переохолоджень). Тому треба обов’язково вести правильний раціональний спосіб життя, який приведе і до загального здоров’я.
Щодо профілактики. У нас є багато лікувальних та оздоровчих трав, які можна використати і для профілактичних захворювань нирок, але застосувати їх варто після обстеження у лікаря і з його рекомендаціями.

Корр.: Чи можна пити „воду з крана”?
Л.Г.:
У нас у Хмельницькому вода з підземних свердловин, тому вона непогана. Але якщо труби, по яким вона доставляється, старі, то вона може бути з великим вмістом заліза. Тому, з епідеміологічних міркувань, її бажано прокип’ятити та відстояти, бо вона має великий мінеральний вміст. А вже якщо хочеться напитися – краще споживати джерельну воду безпосередньо з джерела або свердловини – з природнього місця. Тоді її можна пити некип’яченою. Але в будь-якому випадку бажано пити кип’ячену воду.


Спілкувалася Галина Королевська
 


17451

Также в рубрике:
 

 

 
Загрузка...
 
Новости Хмельницкого
 
© 2008-2019 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів