Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета сказка 2019

 
Хмельницкие новости
 
Введите слово для поиска :

Йододефіцит - що це? Розлад чи захворювання? Чим він небезпечний?

19.10.2010 Размер текста:  Т+   T-  Распечатать 

Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю з доктором медичних наук, професором, завідуючим відділом профілактики ендокринних захворювань  Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії і трансплантації ендокринних органів і тканин МЗ України Володимиром Івановичем Паньківом.

В.І.: Проблема йодного дефіциту важлива для всього людства, оскільки на сьогоднішній день півтора мільярди населення Землі проживає в умовах постійного йодного дефіциту. Організм людини недоотримує необхідну кількість йоду, який повинен надходити з води, повітря та продуктів харчування – замість потрібних 150-200 мкг йоду на добу, сучасний споживач отримує лише 40-50 мкг. Це й призводить до, так званих, «йододефіцитних розладів». В англійській мові є термін iodine deficiency disorders, в перекладі – розлади, причинені недостачею йоду, хоча краще відображає сутність термін захворювання.


Всесвітня організація охорони здоров’я визначає, що це такий стан, якому можна запобігти або який можна відвернути шляхом профілактики і нормального йодного забезпечення населення, так як це зроблено у Сполучених Штатах Америки, Канаді, Великій Британії, країнах західної Європи. Там людина споживає продукти харчування, які вже йодовані на момент їхнього вживання. Наприклад, у Швейцарії ліквідована проблема йодного дефіциту шляхом йодування кормів для тварин, тобто тваринне м'ясо поступає у продаж вже з нормальним вмістом йоду.


Згідно з даними світової статистики нестача йоду – найчастіша причина уражень головного мозку і порушень психічного розвитку. Йод – це сировина для утворення гормонів щитоподібної залози, його функція – забезпечення нормального гормонального балансу в організмі. Гормони щитоподібної залози беруть активну участь в розвитку та регуляції функції нервової системи та психіки, серцево-судинної системи, органів травлення, репродуктивної функції та кістково-м'язової системи.
Сформовані зміни нервової системи, спричинені нестачею йоду на етапі внутрішньоутробного розвитку і в ранньому дитячому віці, є незворотними і практично не піддаються лікуванню. Крайня ступінь – це кретинізм, тобто це діти, які народжуються без щитоподібної залози, а значить відсутність функцій її гормонів, що призводить до повної розумової відсталості, яка вже після народження нажаль не зворотна. Тобто, щитоподібна залоза - барометр погоди в людському організмі, від стану якої залежить багато систем та органів.

• Які симптоми йодної нестачі ?

В.І.: Коли споживання йоду падає нижче рекомендованих рівнів, щитовидна залоза вже не може синтезувати достатню кількість гормонів. Низький рівень гормонів, що виникає внаслідок цього є основним фактором, відповідальним за шкоду, яка завдається розвитку мозку та й за інші несприятливі ефекти, які разом і називаються йододефіцитними захворюваннями. У населення, де існує дефіцит йоду, рівень вмісту цих гормонів у крові низький, відбувається порушення розвитку головного мозку дитини, а у найважчій формі це призводить до кретинізму. Характерною ознакою йодного дефіциту є висока поширеність зоба – збільшення щитоподібної залози.

• Як можна попередити дефіцит йоду ?

В.І.: На сьогодні загальновизнаними є три види йодної профілактики: масова, групова, індивідуальна. Для масової профілактики у загальнодержавному масштабі збагачують йодом основні продукти харчування. У більшості країн світу, зокрема й в Україні, таким продуктом є йодована сіль. Її отримують шляхом додавання йодату калію із забезпеченням рівня йодування 40 мг йоду в 1 кг солі. Таким чином, в 1 г йодованої солі міститься в середньому 40 мкг йоду. Середньодобове споживання солі складає 5-10 г. Отже, потрапляння йоду в організм із сіллю, з урахуванням 50% втрати при зберіганні й кулінарній обробці, становить 100-200 мкг на добу. Додаткове надходження такої дози йоду в цілому дозволяє забезпечити фізіологічні потреби організму в ньому.
Групова профілактика передбачає застосування препаратів йоду в організованих колективах (дитячих садках, школах, спеціалізованих навчальних закладах). Індивідуальну профілактику проводять серед неорганізованого населення та за спеціальними медичними показаннями. Найефективнішим засобом індивідуальної йодної профілактики є прийом препаратів йоду, наприклад, Йодомарин.

• Як діагностувати стан щитоподібної залози?

В.І.: Найпростішим методом діагностики йодного дефіциту є пальпація, ультразвукова діагностика щитоподібної залози. Все це може перевірити ендокринолог. Вона дає можливість виявити зоб, оцінити його величину (ступінь), а також знайти вузлові утворення й визначити їх розмір. Недостатність надходження йоду в організм визначають за допомогою визначення екскреції йоду з сечею.

• Чи можна «виправити» той стан за допомогою лише продуктів харчування? Якщо так, то в яких продуктах більше всього йоду?

В.І.: Нещодавно, єдиним засобом профілактики захворювань щитоподібної залози була йодована сіль. Сьогодні ж поповнити запас йоду в організмі допоможуть такі продукти харчування як йодовані молоко, хліб, висівки, продається багато морської капусти, різних сортів риби, креветок, кальмарів, - словом, вибір великий, і кожен може що-небудь собі дозволити. Багаті йодом волоські горіхи, ківі, хурма; корисна і чорноплідна горобина з медом, екзотичний фрукт фейхоа.
Хоча найдоступнішим продуктом є йодована сіль, однак, ні в Україні, ні в Росії немає офіційного закону про регулярне споживання йодованої солі. Слід додати, що під час кип'ятіння солі йод випаровується. Але все ж таки основну кількість цього мікроелементу ми споживаємо з їжею. Найпростіший і надійний спосіб профілактики йододефіцитних станів - використання йодованої солі. Вміст йоду в такій солі має дорівнювати 40 ± 15 мкг / м. Якщо врахувати норму добового споживання солі людиною, що становить 5-6 г, то цієї кількості йоду буде цілком достатньо для покриття щоденних витрат (100-200 мкг). Але пам'ятайте: щоб зберегти цінний мікроелемент, потрібно солити супи чи кашу не на початку, а наприкінці варіння. Або готувати все недосоленим, а досолювати вже в тарілці кожен за своїм смаком.

• Що таке ЗОБ? У чому його небезпека?

В.І.:
ЗОБ – це будь-яке збільшення щитовидної залози. Концепція ЙДЗ сформувалася біля 15-20 років тому. До цього йодний дефіцит асоціювався виключно з ендемічнім зобом - мабуть і відносно нетяжкою патологією, що достатньо легко коригується за допомогою препаратів йоду або гормонів. Вузловий зоб у дорослих характеризується високим рівнем гормонів, порушенняс роботи серця, зниженням рівня IQ і погіршенням репродуктивної функції.

• Статистичні дані? Які регіони України страждають більше від йододефіциту?

В.І.: Західні регіони, Київ, промислові регіони. Вся територія України належить до йододефіцітної. Маріуполь, Керч, Феодосія, Ялта, Одеса, Луганська обл., Донецька обл., Найменше - Миколаївській, Херсонській областях.

• Що робить держава для поліпшення ситуації в країні?

В.І.: Державної програми ліквідації йодного дефіциту, нажаль, немає на сьогоднішній день. Законопроект «завис» у ВРУ.

 

«Йод – запорука здорової щитоподібної залози»
Йод є життєво важливим мікроелементом, що активно впливає на обмін речовин в організмі. Добова потреба в ньому залежно від віку складає від 100 до 200 мкг. Біологічне значення цього елементу полягає в утворенні гормонів щитоподібної залози, які забезпечують розвиток всього організму людини.
Саме щитоподібна залоза – орган, який першим страждає від неправильного харчування, вживання недоброякісної води, несприятливих екологічних умов, та головне – від недостатньої кількість йодиду калію. За останні роки, патологія щитоподібної залози в Україні зросла в десять разів, а кількість операцій з видалення зобу збільшилась у 3,5 рази.
На даний час, найбільш вразливими групами населення, які потребують йод є вагітні жінки та діти, віком до 14 років.
Вагітні та жінки, які годують груддю, перш за все схильні до розвитку йододефіцитних захворювань, оскільки потреба йоду в цей період збільшується у декілька разів. Адже саме його складові впливають на розвиток мозку дитини, статевих залоз та сприяють нормальному інтелектуальному розвитку. Для того, щоб забезпечити повноцінне функціонування організму, жінці рекомендується вживати норму йоду, яка становить 250 мкг/доб.
Нестача йоду у вагітної жінки, може призвести до спонтанних абортів, особливо в першому триместрі вагітності; високої дитячої смертності, вад у фізичному й розумовому розвитку, а також до зміни функціональних параметрів щитоподібної залози як у матері, так і у плоду. Потрібно пам’ятати, що здорова щитоподібна залоза вагітної жінки – запорука здоров’я її майбутньої дитини.
У дитячому й зрілому віці гормони щитоподібної залози регулюють білковий, вуглеводний, жировий обмін, стимулюють зростання і розвиток всього організму. Дефіцит йоду у цей період може відзначатися різними ступенями збільшення щитоподібної залози (зоб). Серед інших симптомів може бути погіршення пам’яті, пригнічений настрій, дратівливість, втома, сонливість, зниження інтелектуальних можливостей. У період формування організму, лікарі рекомендують вживати хоча б 120-150 мкг/доб йоду.
Тому, для того, щоб попередити захворювання щитоподібної залози, перш за все, потрібно постійного вживати йодовану харчову сіль та харчові продукти, що містять йод. Проте, як засіб індивідуальної профілактики йодної недостатності або профілактики в групах ризику (діти і жінки в період вагітності та годуванню груддю) потрібно використовувати препарат із точно фіксованою фізіологічною дозою йодиду калію.

 


15176

Также в рубрике:
 

 

 
Загрузка...
 
Новости Хмельницкого
 
© 2008-2019 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів