Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
{big_banner}

Подорожуй Україною! Відвідай Софіївський парк в Умані!

27.03.2013 20:21 Текст:  Т+   T-  

Цьому парку присвячена поема, його ім'ям названа планета. Тут, в Черкаській області України, є і поля Елісейські, і навіть міфологічна річка.

 


 

Софіївка - так названий парк на честь улюбленої дружини графа Потоцького, за задумом якого і був створений між 1796 і 1802 роками цей унікальний зразок паркового і ландшафтного мистецтва. Майже на 180 гектарах розташувалися озера, острови, гроти, фонтани і павільйони парка. 15 мільйонів польських злотих було витрачено графом на будівництво дендропарка, а працювали при його створенні 800 кріпосних селян.

Але не ради розмаху і престижу старався граф Потоцкий, а для того, щоб догодити своїй дружині. Можливо, грецьке походження Софії Вітт-потоцкой - причина того, що парк повний античними мотивами. Тут є статуя Евріпіда, бюсти Гомера і Арістотеля, гроти Венери і Аполлона, статуї Паріса, Орфея і Амура. У парку відтворено джерело Гиппокрени, що з'явилося, згідно легенді, від удару копита крилатого коня Пегаса на горі муз Гелікон в Беотії.

Тут протікає навіть Ахеронт - підземна річка стародавніх греків. Тече вона і справді під землею, довжина цієї української річки мертвих 211 метрів, ширина і висота З метра. По руслу підземної річки завглибшки 1 метр цілком може проплисти човен, а щоб підземна подорож не здавалася зовсім вже похмурою і безвихідною, чотири люки пропускають слабке сонячне світло до річки.

Автором цього і інших хитромудрих проектів Софіївського парку став польський військовий інженер Людвіг Метцель. При створенні парка він уміло використовував особливості рельєфу, розташувавши озера, канали і фонтани на різних рівнях. В результаті - майже усюди вода в озера і фонтани поступає самоплив. Два найкрасивіші фонтани - «Змія» і «Семіструй» б'ють вгору завдяки простому і красивому інженерному рішенню. Вода сама поступає в них і виривається вгору під тиском, забезпеченим різницею у висоті рівня фонтану і рівня попереднього водоймища, а надлишок води з озера, де встановлений фонтан, так само самоплив зливається у водоймище нижче. При цьому висота струменів фонтану «Змія» - 14 метрів.

Софіївський парк - це не тільки чудеса інженерної думки, це і літопис людських пристрастей і емоцій. Є в нім Грот страху і сумнівів, а грот Громовий або Львовий в народі називають Гротом щастя із-за слів, що вирізані в нім по-польськи. «Забудь тут пам'ять про нещастя і прийми щастя вище, якщо ж ти щасливий, так будь ще щасливіше», - закликає напис.

На жаль, є в архітектурі парка і трагічні нотки. У Темпейськой долині парку було посаджено дев'ять беріз, щоб позначати дев'ять дітей щасливого сімейства Потоцьких. Але - до безутішного горя графа троє дітей загинули в ранньому віці. І після цього в парку з'явилися Усічена колона і водопад «Три сльози», присвячені цим сумним фактам.

Острів любові, Рожевий павільйон, поля Елісейські - всіх чудес Софіївського парку просто не перерахувати, а прогулянка по ньому вимагає цілого дня, не менше. І це буде день, повний дивовижних зустрічей і відкриттів.

                                                                               http://www.kudaedem.com.ua/ua/interesting/preview/13.html

Опубликовано : 27.03.2013 20:21   на главную
Также в рубрике:
© 2008-2020 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів