Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
{big_banner}

Атопічний дерматит

03.04.2014 19:13 Текст:  Т+   T-  

Одним із захворювань шкіри, які набули значного поширення в усьому світі та в Україні, є атопічний дерматит. У минулому він мав іще декілька назв, таких як діатез та дитяча екзема, що не зовсім точно відображає його сутність. 

 На цю хворобу страждає п’ята частина населення земної кулі. У розвинених країнах за останні 50 років поширення випадків атопічного дерматиту у дітей зросло вдвічі, а спричинені ним економічні збитки вражають. Лише в США вони сягають 1 млрд. доларів щороку, в країнах Євросоюзу – 2 млрд. євро, а ціна лікування однієї людини із важким перебігом хвороби становить 1255 австралійських доларів на рік і навіть перевищує витрати на лікування дітей із цукровим діабетом та бронхіальною астмою!

Неухильне зростання рівня поширеності атопічного дерматиту та виявлення його вперше у житті як в Україні, так і в інших країнах світу, обумовлене вираженим екологічно негативним тиском на організм людини, який пов'язаний із забрудненням навколишнього середовища відходами промислових підприємств, використанням під час сільськогосподарських робіт різноманітних отрутохімікатів, синтезом та впровадженням нових хімічних сполук у побуті, інтенсивним застосуванням медикаментозних препаратів (антибіотиків, вакцин), алергізуючою дією продуктів харчування у зв’язку з широким використанням у харчовій промисловості консервантів та барвників.

Незважаючи на значні зусилля дослідників у галузі медицини, до сьогодні залишається багато питань щодо його діагностування і лікування. Але, перш ніж говорити про атопічний дерматит, варто розібрати такі поняття, як алергія, атопія та алерген.
Алергія – це реакція організму на будь-який зовнішній або внутрішній подразник. Алерген – це той подразник, який викликає алергію. Найчастіше прояви алергії діагностують у дітей віком до року, адже в них сформована «незріла» ферментативна система печінки та кишківника, яка не спроможна розщепити складні білки їжі – алергени. Саме вони в дитячому віці є головною причиною алергії. У більш дорослому віці ними можуть бути кліщ домашнього пороху, пилок рослин, побутовий пил та інше.
Під атопією розуміють генетично запрограмовану спадкову схильність до алергічних захворювань. Так, ризик розвитку атопічного дерматиту досить високий у дітей, обоє батьків яких страждають на алергією. У 50 % - якщо на цю недугу страждає один із батьків, і навіть 10–12 % у випадку, якщо батьки здорові.

Отже, атопічний дерматит є хронічним (із періодами загострень) захворюванням, що виникає на окремих ділянках шкіри у вигляді плям, потовщень, лущень і супроводжується постійною сухістю шкіри і свербежем. Якщо наша шкіра дуже суха або схильна до атопії, це означає, що їй бракує поживних речовин (ліпідів), що забезпечує її непроникливість. Ушкодження захисного бар’єру шкіри робить її більш схильною до проникнення зовнішніх подразників та алергенів, вона стає уразливішою. Розвивається так зване «замкнене коло атопії», при якому почісування надає тимчасове полегшення, але при цьому призводить до зменшення шкірного бар’єру за рахунок дрібних тріщинок, сприяючи подальшому проникненню алергенів та подразників. Це викликає посилення свербежу та утворюється замкнене коло.
Але єдиний спосіб впевнитися, що у Вас саме атопічний дерматит – піти на консультацію до лікаря-дерматолога! Чому не потрібно із цим зволікати? Тому що подальший розвиток захворювання може призвести аж до появи бронхіальної астми та алергічного нежитю, до тяжких інвалідизуючих форм, із порушенням якості життя пацієнта та психоемоційними змінами.
Якщо ж Вам або Вашій дитині вже був встановлений діагноз атопічного дерматиту, необхідно пам’ятати, що окрім раціонального лікування в період загострень процесу, яке треба проводити тільки під контролем лікаря-дерматолога, хворий повинен постійно дотримуватися основних правил, щоб не провокувати загострення хвороби: зменшити контакт із подразником (алергеном) – вилучити алерген, тобто дотримуватися дієти та виконувати правила по догляду за шкірою. Дієта повинна включати: відварне м’ясо кролика, яловичини; супи круп’яні, овочеві, на вторинному яловичому бульйоні; олію соняшникову, оливкову; масло вершкове; каші: гречана, рисова, вівсяна; молочно-кислі продукти: сир, кефір, простокваша; овочі; відварна картопля; печені яблука, фрукти; чай, компоти з сухофруктів; білий нездобний хліб. Рекомендовано виключити з раціону: цитрусові, горіхи, рибу та рибопродукти, м'ясо птиці, шоколад та кондитерські вироби, каву, копчені вироби, спеції (гірчицю, перець), хрін, редис, редьку, томати, баклажани, яйця, гриби, мед, алкогольні напої.

Обов’язковим є правильний щодобовий догляд за шкірою: очищення і зволоження. Показані ванни (t = 35 - 36 C) з розчинами крохмалю або житніх висівок, із жирними оліями фабричного виготовлення, а для маленьких дітей – "ванни Клеопатри" (1 склянку молока емульгують зі столовою ложкою олії і виливають у ванну); душ (t = 35 - 36 C) із засобами, що мають м'яку миючу основу (pH = 5,5) і не містять лугу. У наступні 3 хвилини застосовують дермато-косметологічні засоби на жирових основах з вітамінами A і Є – тривало.

Надавайте перевагу одягу з бавовняних тканин, аніж із вовни чи синтетичних тканин. Під час прання не використовуйте пральних засобів, які містять кондиціонери та фосфати, і добре полощіть речі.
Дотримуючись всіх рекомендацій, щоденне життя дитини чи хворого, який є у Вашій родині, значно покращиться.

Валентина Закревська, лікар-дерматовенеролог Хмельницької центральної районної лікарні

Опубликовано : 03.04.2014 19:13   на главную
Также в рубрике:
© 2008-2021 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів