Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
{big_banner}

Український Мойсей – Іван Франко

29.04.2014 15:14 Текст:  Т+   T-  

 Народився Іван Якович Франко 25 серпня 1856 р., і був охрещений 27 серпня того ж року. Друга дата офіційно вважається днем його народження. Його батько був ковалем і землевласником в с. Нагуєвичи (тепер с. Івана Франка) поблизу м.Дрогобича, Львівської області. Мати - Марія Кульчицька походила з польської дрібної шляхти с. Ясениця-Сільна.

Батькова кузня, людські стосунки, які споглядав у ній хлопчик, залишили глибоке враження на все його життя. В початковій школі с. Ясениця-Сільна хлопчик навчився читати і писати по-українськи, по-польськи, по-німецьки, а також рахувати. В м. Дрогобич Іван Франко отримав середню освіту, навчаючись з 1864 р. в Головній міський школі отців-василіан, а згодом у Дрогобицький гімназії. В роки навчання в гімназії І. Франко пише перші оповідання та вірші. Поезії юного гімназиста опублікував львівський студентський журнал «Друг» у 1874 р.

Успішно склавши випускний гімназіальний іспит, Іван Франко 14 жовтня 1875 р. зарахований на філософський факультет Львівського університету, що тепер носить його ім’я. Завдяки успіхам у навчання його не тільки звільнили від оплати, а навіть видавали стипендію 210 злотих.

Хоча І.Я. Франко вільно володів польською, німецькою та іншими мовами, але у 1875 -1876 рр. він остаточно обирає основною мовою спілкування і літературної творчості українську. «Руська бесіда- то бесіда мого серця» - заявив він. На студента Івана Франка великим був вплив видатного українського історика і громадського діяча, професора Михайла Драгоманова. Хоча цей вплив був неоднозначним. «…Я сказав би, що він не був для мене батьком, добрим, ласкавим і вірозумілим на хиби проводирем, а радше батогом, що без милосердя не раз несправедливо а завше болюче, цьовгав мене», –відзначав письменник. Проте саме впливи М.П. Драгоманова були визначальними у формуванні його політичних поглядів.
Листи М. Драгоманова, знайдені при обшуках, стали приводом для того щоб, у 1877 р. Івана Франка разом з товаришами було заарештовано і засуджено. Після виходу з тюрми разом із М. Павликом Іван Франко видає журнали соціалістичного спрямування «Громадський друг», «Дзвін», «Молот», швидко заборонені урядом [1 – C. 127].
Після цього, він мусив для прожитку співпрацювати у народовському виданні «Діло», та польських газетах. Перебування на волі було короткочасним. У березні 1880 р., під час подорожі до Коломиї, просто за підозрою, його знов ув’язнюють і, у супроводі поліцейського, відправляють пішки до Нагуєвичів. В цей час життєві обставини склались для Франка вкрай драматично. І в цих умовах він знайшов в собі сили створити революційний гімн «Вічний революціонер».В 1881 р. Іван Якович, написав повісті «Boa Constrsctor», «Борислав сміється». Та через матеріальну скруту змушений повернутись до Нагуєвичів. Займається землеробством, рибалить, переклав «Фауста», написав десятки статей для газет та журналів. На початку 1883 р. живучи у Львові, починає зближуватись з народовцями. Він – провідний співробітник газети «Діло», а згодом і журналу «Зоря», написав одну з найкращих повістей «Захар Беркут» (1883), а також ліричні цикли поезій. В 1885-1886 рр. він двічі приїздив у Київ. Познайомився із М. Лисенком та М. Старицьким, а також із значним кругом прогресивної студентської молоді.

В 1886 р. І.Я. Франко одружився із слухачкою жіночих курсів Ольгою Хорунжинською. Їй присвячена видатна поетична збірка «З вершин і низин»(1887), заборонена царським урядом до поширення в Росії. 1886-й рік – пора розриву поета із народовцями. Мріючи викладати у Львівському університеті, поет розпочав роботу над докторською дисертацією, а окрім того чимало часу приділив дослідженню творчості Т. Г. Шевченка та І. Вишенського. В цей час до нього надходять численні захоплені відгуки на його твори, листи від студентської молоді, від селян і робітників. Австрійська жандармерія продовжує пильний нагляд. В 1889 р. Івана Франка знову ув’язнено на два місяці за підозрою у революційній діяльності. І на цей раз причиною була переписка письменника із Драгомановим. Слідство змушено припинили. Вийшовши із тюрми, він, разом із М. Павликом стає організатором Радикальної партії демократичного спрямування. Був редактором офіційних щотижневиків цієї партії для інтелігенції – «Народ», для селянства - «Хлібороб»[2 – C.572].
Найпліднішими у художній, науково-дослідній творчості І.Я. Франка, його політичній діяльності стали десять років перед новим століттям. До нього тягнулась молодь. Зокрема, мабуть, найбільшим послідовником і цінителем поета, серед молоді того часу, був Василь Стефаник. Він відвідав Івана Яковича у с. Нагуєвичі в 1891 р. і зберіг із поетом найдружніші стосунки протягом життя [1 – C. 365]. В.С. Стефаник писав у своєму автобіографічному творі «Серце», що поет поставив його «малим наслідником своїм»[1 – С. З65]. Про зустріч цих літераторів читайте на стор. «М Г».

В 1892-1893 рр. Іван Якович Франко жив у Відні, підготував і захистив докторську дисертацію. Однак у 1894 р. власті не затвердили його на посаді приват-доцента Львівського університету, поставивши хрест на науковій кар’єрі. Тим не менш наукова праця Івана Франка- того часу «Нарис історії українсько-руської літератури до 1890р.» стала визначним явищем тодішньої філолого-філософської думки. Водночас в художній творчості він виступає як поет-новатор,. Зокрема, у одній із найкращих збірок «Мій Ізмагард»(1897), він продовжує лінію політичної поезії. Поет ставить та по своєму розвиває погляди на загальнолюдські проблеми добра, громадянського обов’язку, смислу людського життя

Прихід нового століття був для Івана Яковича і його родини сподіванням на покращення добробуту і визнання його творчості.. Завдяки турботам громадськості поет і його сім’я отримали новий, зручний будинок. Побільшали статки від гонорарів. Чеське та австрійське товариство обрали Івана Яковича своїм членом-кореспондентом. Найстаріший в Україні Харківський університет надає йому почесну ступінь – доктора російської словесності. У Цей період І.Я. Франко продемонстрував якості видатного художника слова в епічній поемі «Мойсей».Цей твір – одна з вершин його поетичної творчості. По новому відкриваються у ньому вічні духовні цінності народу. Він весь проникнутий духом боротьби за вірність громадянському обов’язку, проти віроломства, зрадництва та егоїзму.
Прославився він і як учений в дослідженнях історії і теорії української літератури. Найважливіші його статті цього плану: «Література, її завдання та найголовніші риси», «Нариси з історії української літератури в Галичині», «З секретів поетичної творчості». Своїми художніми творами і науковими розвідками письменник-новатор сприяв удосконаленню і унормуванню української мови. Визнання національного і світового значення творчості Івана Яковича припадає на початок другого десятиліття ХХ ст. До нього надходить багато листів з багатьох країн світу, де знають і користуються українською мовою. Минули останні роки життя. 28 травня 1916 р. І.Я. Франко помер і був похований на Личаківському кладовищі у Львові.

В феномені І.Я.Франка весь світ побачив могутню силу духу, високий талант, нескореність і прагнення до волі українського генію, що став взірцем для багатьох наступних поколінь. Його твори пережили століття і є важливим внеском у світову наукову, літературну, філософську та історичну скарбницю культури світу. Слава І.Я. Франка – безсмертна!

Примітки
1. Історія України в особах. - Київ. Вид . «Україна» 1995 р. – С.123.
2.Українська радянська енциклопедія. Т.11. кн.1. ГРУРЕ. – Київ 1984. –С. 571.


Борис Кузіна
 

Опубликовано : 29.04.2014 15:14   на главную
Также в рубрике:
© 2008-2020 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів