Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
{big_banner}

Законопроект про ЖКП: «бандитські схеми» та вільні тарифи

11.09.2014 19:52 Текст:  Т+   T-  

 На фронті реформ — нові досягнення. Уряд розробив і вніс до парламенту проект Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (№4563а) з метою поглиблення ринкових перетворень у цій сфері. Згідно курсу на лібералізацію, чимало питань, врегульованих сьогодні законом, будуть визначатись самими учасниками відповідних відносин.

 Свободу тарифам

 Ціни на послуги з управління багатоквартирним будинком визначаються як вільні — держава не встановлює їх максимального розміру. Можна зробити прогноз, наскільки відчутним для населення стане «відкручування» цін. Тим більше, є побоювання, що у цю сферу прийдуть безліч суб’єктів у пошуках наживи. На зміну корумпованим ЖЕКам, які погано виконують свої обов’язки, прийдуть приватні структури, які вимагатимуть вищу плату і взагалі нічого не робитимуть. Без сильного суспільного контролю підстав для оптимізму буде мало.

 Як визначено Проектом, послуга з управління багатоквартирним будинком ― це господарська діяльність суб’єктів господарювання з надання житлової послуги, спрямованої на забезпечення належного утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території, належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Комунальні послуги надаватимуться відповідно до типових договорів, які затверджуватиме Уряд. Однак, якими будуть істотні умови, відомо лише в загальних рисах. Такі умови згадуються лише у статті 11 Проекту і до них належать лише «якісні та кількісні показники житлово-комунальних послуг». Стаття 26 чинного Закону дає перелік аж із 18 позицій, таких як порядок здійснення ремонту, відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору, а також перелік форс-мажорних обставин.

Держава схвалює економію ресурсів, але встановлювати лічильники громадянам мабуть доведеться за свій кошт. Витрати, пов’язані з установленням вузлів комерційного обліку відведених стічних вод у багатоквартирному будинку, провадяться за рахунок ініціатора його встановлення (стаття 14). Більше того, стаття 15 Проекту дозволяє покласти фінансування встановлення лічильників теплопостачання та водопостачання на самих мешканців. Звичайно ж, за їх щирою згодою.

Одностороння пеня

 Проект закону передбачається пеня: вона нараховуватиметься у розмірі 0,1% від суми боргу за кожен день затримки оплати. Сказати про новацію складно — 17 грудня 2010 року парламент зняв мораторій на стягнення пені, а згодом Кабмін визначив її на рівні 0,01%. Нові договори, розіслані навесні того року ЖЕКами, вже містили умову про стягнення пені. Тепер її розмір підвищиться вдесятеро. Відзначимо, що на сьогодні розмір боргу за комунальні послуги складає 11,032 мільярда гривень (влітку він був навіть на 1,1% більше). Станом на 2011 рік — коли було введено пеню за затримку розрахунку — борг складав 10 млрд. гривен. Тому казати, наскільки цей крок підвищив платіжну дисципліну, важко.

 Можна було б подумати «Та Бог з тією пенею». Але попри свою дріб’язковість питання має класовий характер. У 1996 році мораторій на стягнення пені було оголошено у зв’язку з наявністю масових боргів по зарплатам. Раніше деякі депутати від представленої в Уряді «Батьківщини» виступали проти стягнення пені за несплату ЖКУ допоки існуватиме борг по зарплаті. «Виходить держава перед громадянами свої зобов’язання не виконує, вчасно заробітну плату не сплачує, в той же час громадяни перед державою повинні вчасно це робити», — казав нардеп Андрій Павловський. У статті з красномовною назвою «Житловий гоп-стоп» на сайті «Батьківщини» наступним чином коментували запровадження пені на рівні 0,1% у проекті одіозного Житлового кодексу: «Вимальовується чисто бандитська схема: «поставити на лічильник» громадян, щоб потім відібрати у них житло за «борги»,нав’язувані державою». Як бачимо, нинішні економічні проблеми легітимізували навіть «бандитські схеми».

 До речі, комуністи виступали за запровадження пені за затримку зарплати, але ця ідея не була підтримана. Враховуючи нинішнє положення фракції ідею і взагалі можна поховати.

 Виключити зайве

 Спрощується і Проектом порядок введення нових тарифів. У разі зміни цін/тарифів на комунальні послуги виконавець не пізніше ніж через 10 днів з дати введення їх у дію повідомляє про це споживачам із посиланням на рішення відповідних органів (стаття 13 Проекту). Тоді як зараз виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення тарифів у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів (стаття 32 Закону). Тобто про нові тарифи громадяни дізнаватимуться фактично вже із самих платівок.

 Про небажання прислухатися до думки громадськості говорить і інша деталь. Громадське обговорення Проектом не врегульовано — у новому документі відсутні норми, закріплені статтею 11 «Громадські слухання та громадський контроль у сфері житлово-комунальних послуг». Ними, зокрема, передбачалося, що пропозиції, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов’язковому розгляду органами місцевого самоврядування. Вилучено статтю, що регулює принципи державного регулювання тарифів, які здались урядовцям надто декларативними, тобто такими, які вони забезпечити не в силах. Нинішня стаття 30 Закону містить принцип «випередження зростання доходів населення над зростанням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги». Відсутня у проекті і стаття «Мінімальні норми житлово-комунальних послуг».

 Споживач має право на несплату вартості комунальних послуг лише у разі тимчасової відсутності понад місяць. Чинним Законом у статті 20 не вказується мінімальний строк, що дозволяє не оплачувати неспожиті послуги.

Підсумовуючи, можна сказати, що законопроект послаблює громадський і державний контроль у сфері ЖКП. Тому пересічному споживачу житлово-комунальних послуг доведеться більш глибоко вивчати нюанси відносин у цій сфері, аби не стати жертвою монополістів”.

Віталій Дудін, “Ліва опозиція”, для Страйку.

Опубликовано : 11.09.2014 19:52   на главную
Также в рубрике:
© 2008-2021 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів