Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
{big_banner}

Не зраджуючи традиціям: гроші МВФ пустять на «проїдання» заради рейтингу президента

27.09.2016 21:07 Текст:  Т+   T-  

 Українська влада готує "м'який саботаж" виконання програми Міжнародного валютного фонду (МВФ). Президент Петро Порошенко, маючи підконтрольну більшість в уряді і парламенті, погодився на погіршення відносин з Фондом заради миттєвого зростання політичного рейтингу.

 Транш МВФ та іншу міжнародну донорську допомогу пустять на "проїдання", кажуть джерела в уряді та Адміністрації президента.

У ніч на 15 вересня Рада виконавчих директорів МВФ вирішила продовжити співпрацю з Україною за програмою розширеного фінансування EFF. Третій транш МВФ склав близько $ 1 млрд, кошти вже надійшли на рахунки Національного банку. Коментуючи рішення Фонду, президент заявив, що вперше в історії відносин між Україною та МВФ країна отримує третій транш допомоги в рамках однієї програми. Порошенко злукавив. Україна вже отримувала три транші в рамках однієї програми - сім років тому. Під час кризи 2008 року МВФ виділив третій транш на суму $ 3,3 млрд. Важко повірити, що президент та його спічрайтери не знали про це. Швидше за все, очільник держави, таким чином, хотів підкреслити "досягнення" нинішньої влади і підготувати українців до можливого припинення співпраці з головним кредитором. Мовляв, ми вже і так стрибнули вище своєї голови.

У голови Нацбанку Валерії Гонтаревої поки що інші очікування. Вона сподівається, що четвертий транш МВФ складе $ 1,3 млрд, і отримати ці кошти Україна зможе до кінця року. "Ми очікуємо, що цей транш буде $ 1,3 мдрд. Ми сподіваємося, що вони (місія МВФ) до нас приїдуть дуже скоро", - нещодавно зазначила вона.

У Фонді також не виключають таку можливість, але не уточнюють суму. Офіційний представник Фонду Джеррі Райс заявив, що наступний транш може надійти до кінця року. "У той же час у мене немає відомостей щодо дати і суми траншу. Це буде обговорюватися радою директорів ", - сказав він на прес-брифінгу у Вашингтоні в минулий четвер.

Головною умовою для продовження співпраці з МВФ глава НБУ назвала збалансований бюджет на наступний рік. Але схоже, що у команди президента Порошенка щодо цього є інші плани.

"Антикоррупційна діяльність не працює як інструмент підвищення рейтингу влади - людям байдужа тема корупції та антикорупції, люди хочуть їсти", - говорить співрозмовник автора матеріалу в Адміністрації президента. Отже, кошти МВФ і міжнародних донорів, які надійдуть завдяки рішенню Фонду, планується направити на екстрене підвищення соціальних виплат - пенсій і зарплат бюджетникам. Все оформлять ближче до Нового року, шляхом прийняття відповідних поправок до проекту держбюджету-2017. Це буде зроблено під ефектну заяву президента про те, що він вимагає від уряду і парламенту збільшити добробут громадян, залишивши також діючу програму субсидіювання послуг ЖКГ. "Проект бюджету, які Кабмін днями подав у парламент, можна не відкривати - до Нового року буде прийнятий зовсім інший, соціально орієнтованої варіант бюджету", - говорить джерело в АП.

Представники влади переключаться на риторику нинішньої опозиції і публічно почнуть стверджувати, що вимоги МВФ суперечать національним інтересам і їх потрібно переглянути. Керівництво комітету з питань економічної політики Верховної Ради в особі керівника Андрія Іванчука неофіційно погоджується з тим, що без МВФ на даному етапі можна обійтися, однак до публічних заяв справа поки що не дійшла – чекали критично необхідного траншу 15 вересня.

Президент, маючи більшість в уряді і цілком договороздатні 226+ депутатів в залі парламенту (БПП + НФ + групи Воля народу і Відродження), погодився на погіршення відносин з МВФ заради зростання політичного рейтингу, говорить джерело в уряді. Причиною тому є насторожуючі Порошенка дані останніх соцопитувань, за якими в президентському рейтингу він поступається вже не тільки Юлії Тимошенко, а й, за окремими даними, лідеру Опозиційного блоку Юрію Бойку.

Порошенко націлений вирішувати тактичні завдання на шкоду стратегічним цілям, усуваючи проблеми в міру їх появи, кажуть на Банковій. Президент вважає, що зрив наступного траншу або навіть цілої програми МВФ - прийнятна ціна. За давньою традицією української політики відомо, що взаємини з МВФ можна спробувати побудувати з чистого аркуша паперу, оновивши уряд, і нинішній прем'єр Володимир Гройсман розуміє, що прийшов на посаду не назавжди.

Про те, що не все так просто з виконанням програми, може свідчити заява міністра фінансів Олександра Данилюка. За його словами, для отримання наступного траншу потрібна пенсійна реформа і прийняття закону про обіг сільськогосподарських земель. "Серед іншого є питання формування ринку землі. Але це ще не відкриття цього ринку, а ми маємо прийняти закон про обіг сільгоспземель", - сказав Данилюк в ефірі одного з телеканалів. При цьому міністр зазначив, що поки що зарано говорити про підвищення пенсійного віку. "Ми мусимо зробити пенсійну реформу справедливою", - додав глава Мінфіну. Який електоральний ефект мають зазначені вище проблеми і скільки потрібно часу на прийняття відповідних непопулярних рішень, напевно, пояснювати не потрібно.

Автор матеріалу: Тарас Любарський, спеціально для Знай.ua

Опубликовано : 27.09.2016 21:07   на главную
Также в рубрике:
© 2008-2020 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів