Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
{big_banner}

«З дитинства я дуже любив полуницю. Тому й вирішив її вирощувати, — ділиться Дмитро Сергійович.

08.09.2019 16:29 Текст:  Т+   T-  

 Ґазда з Летичева вирощує полуницю навіть восени та взимкуhttps://ye.ua

 Про переваги й недоліки ягід нейтрального світлового дня ми запитали в ягідника з 10-річним досвідом Дмитра Солов’я.

 Зазвичай сезон полуниці нетривалий: не встигнеш вдосталь насолодитися ягодами, як він уже скінчився. Проте нині ягідники почали вирощувати сорти, які щедро плодоносять усе літо! Йдеться про полуницю нейтрального світлового дня (НСД). На відміну від своїх традиційних «побратимів», вона дозріває не в певний весняно-літній період, а тішить ягодами протягом усього літнього сезону, стабільно й безперервно. 33-річний ягідник з Летичева Дмитро Соловей вважає таку полуницю ягодою майбутнього.
Подружжя збирає 100-120 кг ягід за раз!
Дмитро Сергійович працює вчителем музики, викладає естрадний вокал у музичній школі. Проте ось уже 10 років має дуже цікаве та смачне хобі, яке наразі переросло в додатковий заробіток. На своїй присадибній ділянці замість картоплі та моркви на 7 соках городу чоловік вирощує полуницю. Всі насадження пан Дмитро обробляє разом із дружиною. Загалом вирощує 12 сортів. Лише з плантації з ранньою полуницею подружжя збирає 100-120 кг ягід за раз! Починається збір врожаю із середини травня і завершується аж перед заморозками.
За раз родина збирає 100-120 кг ягід!
«З дитинства я дуже любив полуницю. Тому й вирішив її вирощувати, — ділиться Дмитро Сергійович. — Термін дозрівання цієї культури залежить від агротехніки. До прикладу, якщо грядку замульчувати соломою, то плодоношення затримається на тиждень-два. Якщо ж кущі посадити під агроволокном, то земля навесні прогріється краще й рослини дозріють швидше. Можна ще встановити невисокі дуги над полуничними грядками й накрити їх плівкою. Температура в такому мініпарничку буде ще на декілька градусів вищою. Якщо обирати між мульчуванням та агроволокном, то тут є певні нюанси. Остання технологія вимагає регулярного крапельного поливу. Тому на непрофесійних плантаціях доречніше мульчувати ягідник соломою. Проте поливати кущики слід у будь-якому випадку. Ця культура понад усе полюбляє вологу, й у засуху ви хорошого врожаю не побачите. Крім цього, полуниця має бути районованою. Адже кожен сорт проявляє себе на різній землі по-різному. Навіть склад води має значення. Як на мене, найсмачніші сорти: ранній Румба, середньоранній Маршал (смачна, але погано транспортабельна), Чамора Турусі (велика красива ягода) і Гігант Джорнея (десертна, дуже солодка), а також пізній Мальвіна (промисловий сорт, але дуже запашний, солодкий і смачний). Розчарував сорт Хоней. Він врожайний, транспортабельний, невибагливий, але ягоди, як на мене, надто кислі».
Пан Дмитро вирішив вирощувати полуниці, бо любив цю ягоду з дитинства.
Полуниця НСД дає квітконоси за будь-яких умов
В ягіднику родини Солов’їв росте як полуниця короткого світлового дня (КСД), так і нейтрального. За словами господаря, в кожної є свої переваги. «Полуниці КСД для закладання плодової бруньки потрібен короткий світловий день. Лише тоді вона дає квітконоси. Тобто певна кількість годин світла, — розповідає пан Дмитро. — А ось на полуницю НСД тривалість світла протягом дня ніяк не впливає. Вона закладатиме бруньки та даватиме квітконоси за будь-яких умов. Є такі сорти, в яких цей процес взагалі безперервний. Інші — достигають хвилями. Тобто, після плодоношення кущі тиждень відпочивають, а далі процес повторюється. Ще в інших — перерва триває два тижні. А починав я із сортів, які плодоносили лише двічі на рік — навесні та восени, під час восьмигодинного світлового дня. Проте доглядати їх все одно потрібно було протягом літа. Порівняно з такою полуницею сорти НСД значно виграють, адже при постійному догляді і врожай дарують постійно».
Деякі сорти полуниці НДС дають плоди безперервно протягом усього сезону - з червня і до настання морозів!
Для підживлення — органіка, проти шкідників — нагідки
Дмитро Сергійович запевняє, що для гармонійного розвитку полуниця потребує трьох основних елементів — азоту, фосфору та калію. Каже, що підживлює насадження органікою. Для цього настоює в бочці бур’яни, кропиву та курячий послід. Застосовує і мінеральні добрива. Від шкідників висаджує поміж рядків нагідки. Вони захищають від усіх шкідників. Найстрашніший ворог цієї культури — полуничний кліщ. Адже його дуже складно побачити. На те, що він атакує ягідник, вказує скручування листочків. «Цей шкідник підступний тим, що висмоктує з рослин всі соки. Боротися з ним «хімією» не вихід, адже всі магазинні препарати дуже шкідливі, мають другий та третій клас токсичності. Нагідки ж успішно борються з цією напастю й своїм запахом тримають кліща на відстані від полуничних грядок», — каже господар.
Плоди вирощуються без "хімії", тому господар не боїться давати їх своєму маленькому синочку просто з грядки.
У кожного сорту свої терміни висаджування
Для розмноження ягід полуничні розетки пан Дмитро саджає у пластикові ємності із землею, закріплює їх у ґрунті шпилькою, а знизу робить декілька дірочок, щоб запобігти перезволоженню. Потім прикопує цю тару поруч на грядках. Вусики не обрізає — через них рослина отримає живлення від материнського куща. Якщо їх повідтинати одразу ж, то корінь почне активно розвиватися, а на початковому етапі розсаді така автономність ні до чого. «Що ж до термінів висаджування, то в кожного сорту полуниці є свої особливості, — наголошує чоловік. — НДС-сорти — нейтрали. Їх можна садити в будь-який період і вони одразу ж починають плодоносити. Ми навіть взимку їх висаджували на підвіконні й вони давали врожай. Звісно, не варто їх пересаджувати в жовтні, бо рослина не встигне вкорінитися до зими. КСД-сорти краще саджати в серпні. Чим швидше ви це зробите, тим більше в полуниці буде часу для вкорінення. Тобто вона встигне закласти плодову бруньку на новий сезон, і наступного літа ви вже будете з врожаєм ягід. Треба внести в ямку перегній, додати жменю мінеральних добрив. І головне — щедро поливати щодня хоча б перший тиждень теплою водою. Полуниця не любить холодну! Від неї одразу ж з’являється плямистість листя. Ще один важливий момент — це мульча. Не потрібно чекати. Краще мульчувати грядку одразу після висаджування розсади. Це не лише захист від перегрівання та пересихання, але й добриво. Солома, перегниваючи, дарує кущикам необхідні мікроелементи й органічні сполуки».
 
Пахучі ягоди ростуть в сім’ї Соловей навіть узимку на підвіконні.

Опубликовано : 08.09.2019 16:29   на главную
Также в рубрике:
© 2008-2020 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів