Рейтинг каталога сайтов Хмельницкого региона
Главная Контакты Карта сайта
Моя газета

 

 
{big_banner}

Інтервґю з начальником Хмельницького міського відділу Держтехногенбезпеки Євгеном Молотаєм

18.04.2012 17:03 Текст:  Т+   T-  

Відповідно до Указів Президента України від 9 грудня 2010 року, від 6 квітня 2011 року та постанови Кабінету міністрів України було створено нове управління Держтехногенбезпеки. Щоб більше дізнатися про нову структуру, редакція «Моєї газети+» запросила на інтерв’ю начальника Хмельницького міського відділу даного управління капітана служби цивільного захисту Євгена Молотая.

Кор.: Отже, Євгене Миколайовичу, які інновації та зміни відбулися у вашій структурі?
Є.М.:
Раніше у структурі МНС існували пожежні частини. В їхньому складі були працівники пожежної інспекції та працівники інспекції цивільного захисту. Указом Президента була утворена інспекція з Держтехногенбезпеки, в якій об’єднали інспекцію цивільного захисту та пожежну інспекцію. Управління Держтехногенбезпеки у Хмельницькій області та Держтехногенбезпеки України стало правонаступником Державного пожежного нагляду і цивільного захисту при МНС. Тобто, коли зараз на об’єкт приходить інспектор, то він виконує функції пожежного інспектора, вписує в акт і припис питання як пожежної безпеки, так і цивільного захисту.

Кор.: Це якось покращило вашу роботу чи, навпаки, ускладнило?
Є.М.:
Для рядового інспектора робота ускладнилася. Тепер йому необхідно більше вивчати роботу цивільного захисту чи пожежної безпеки - в залежності від того, яку посаду він обіймав раніше. Але всі вони пройшли навчання, мають фахову освіту, тому впевнений, що ми з цим впораємося. А ось для суб’єктів господарювання ситуація покращилася, адже кількість перевірок за рік зменшилася вдвічі. Раніше приходив інспектор пожежної безпеки, а потім - інспектор цивільного захисту, який також робив свою перевірку планово та позапланово. У середньому одне підприємство перевірялося 4 рази працівниками МНС, тому для підприємців ця ситуація була,м’яко кажучи, трішки незрозумілою...

Кор.: І Ви кажете, що зараз для підприємців умови стали більш лояльними?
Є.М.:
Умови не можуть бути лояльними. Вони бувають такими, які створює для себе підприємець. Якщо він дбає про свій об’єкт, дотримується правил пожежної та техногенної безпеки, то в принципі, для нього нічого не змінилося - просто зменшилася кількість перевірок. Ми проводимо планову перевірку, в яку вписуємо і питання пожежної безпеки, і техногенної безпеки, а через деякий час, після виходу термінів приписів, ми проводимо позапланові перевірки.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів по затвердженню порядку розподілу суб’єктів господарювання за ступенями прийнятного ризику об’єкти поділені на три групи: високого ступеня прийнятного ризику, середнього та незначного. Тому періодичність перевірок різна. До суб’єктів господарювання з високим ступенем прийнятного ризику належать суб’єкти, в сфері управління яких перебувають: потенційно небезпечні об’єкти та об’єкти підвищеної небезпеки, промислові та складські споруди, які належать до категорій А або Б з вибухопожежною небезпекою, незалежно від площі, та промислові складські будівлі, які належать до категорії В – за пожежною небезпекою, площею 500 кв. м та більше. Це підприємства, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, об’єкти з масовим перебуванням людей, зокрема: аеропорти, морські, річкові, залізничні та автомобільні вокзали республіканського та обласного значення, станції метрополітену. Хотів би трохи уточнити про об’єкти з масовим перебуванням людей. До них відносяться ті, де одночасно можуть перебувати 50 чоловік та більше - кафе, лікарні, дитячі садки, школи, ресторани, кінотеатри та інші. Усе залежить від можливої кількості людей, які можуть перебувати в приміщенні. Також до них відносяться висотні будинки з умовною висотою понад 47 метрів, підземні споруди різного призначення, пам’ятки архітектури та історії, музеї, картинні галереї, бібліотеки, архіви, банківські установи обласного та державного значення, теле-, та радіоцентри, тваринницькі або птахівницькі комплекси з утриманням більше ніж 1000 голів тварин або більше ніж 100 тис. голів птахів.
Люди, які будують магазин чи якесь офісне приміщення, майже постійно у нас запитують, чому до них часто приходить інспектор з перевіркою. Так ось - усі об’єкти нового будівництва, незалежно від площі і призначення, відносяться до об’єктів високого ступення прийнятного ризику і перевіряються раз на рік, або не менше двох разів за час будівництва. Об’єкти, на яких проводяться роботи зі збирання або заготівлі ранніх зернових та озимих культур, також вважаються з високим ступенем ризику. До цього ж рівня також належать суб’єкти, які виконують роботи протипожежного призначення.
До суб’єктів господарювання з середнім ступенем прийнятного ризику належать: промислові та складські будівлі, які належать до категорії В за пожежною небезпекою площею менше 500 кв. м, об’єкти тваринництва і птахівництва з менш як 1000 голів тварин і менш ніж 100 тис. голів птахів, сільськогосподарські та фермерські господарства, до виконання робіт яких долучаються наймані працівники, об’єкти, у яких постійно або тимчасово перебувають менш ніж 50 осіб. Зокрема, це об’єкти торгівлі громадського харчування, підприємства побутового обслуговування, крім малих архітектурних форм, будинки науково-дослідних установ, філії районних представництв та районних банків, будівлі підвищеної поверховості з умовною висотою від 26,5 м до 47 м, багатоповерхові гаражі, гаражі в цокольних та підвальних приміщеннях.
До суб’єктів з незначним ступенем прийнятного ризику належать: державні, відомчі та кооперативні будинки, дачні, садівничі та гаражні кооперативи, невеликі одноповерхові пересувні споруди, які не мають закритого приміщення для тимчасового перебування людей або споруди, які мають закрите приміщення для тимчасового перебування людей і за зовнішнім контуром мають площу до 30 кв. м, виготовляються із полегшених конструкцій, та встановлюються тимчасово без улаштування фундаментів, інші суб’єкти господарювання, які не увійшли до суб’єктів з високим та середнім ступенем прийнятного ризику.
Об’єкти з високим ступенем прийнятного ризику перевіряються щорічно, з середнім – один раз на три роки, і з незначним – один раз на п’ять років. Також усі вони перевіряються позапланово, по закінченню вказаних термінів у приписі. Тобто, ми складаємо акт перевірки і припис, де рекомендується, що необхідно виконати. У графі «Термін виконання» пишеться приблизний термін, під час якого можна буде усунути усі помічені недоліки (що обговорюється з керівником об’єкту), а коли він закінчується, ми перевіряємо результати роботи по усуненню недоліків.

Кор.: Добре. Ось, наприклад, така ситуація. Є об’єкт, який був узятий в оренду 10 років тому, коли ще існували старі нормативи. На той час у ньому була відсутня пожежна сигналізація. На сьогоднішній день за чий рахунок вона повинна бути встановлена? Чи її не треба проводити?
Є.М.
: Встановлення автоматичної пожежної сигналізації вимагається в обов’язковому порядку! Її дозволяється не влаштовувати лише в одноповерхових окремо розташованих об’єктах загальною площею до 100 кв.м без масового перебування людей при умові заключення договору страхування цивільної відповідальності перед третьою особою. У місті Хмельницькому таких будівель – одиниці. Усі інші об’єкти в обов’язковому порядку підлягають блокуванню автоматичною пожежною сигналізацією у відповідності до нормативних документів, будівельних стандартів та державних будівельних норм. Встановлює її особа, яка відповідає за пожежну безпеку на даному підприємстві чи орендованому приміщені. Всі орендарі укладають договір з орендодавцями і в договорі чітко прописується, хто відповідає і несе відповідальність за пожежну безпеку. Згідно правил пожежної безпеки відповідальність на об’єкті несе його керівник або орендатор, якщо це прописано в договорі.

Кор.: А чи є якісь обмеження по будівельним матеріалам?
Є.М.:
Це питання стосується об’єктів, в основному, з масовим перебуванням людей. Внутрішні матеріали мають бути негорючими. Особливу увагу ми приділяємо шляхам евакуації. У відповідності до правил пожежної безпеки і вимог державно-будівельних норм, вони повинні бути не горючими. Тобто, там не повинно бути ковролінів, які дуже часто там стелять, ламінату, лінолеуму, вагонки. При будівництві та ремонті необхідно звертати увагу на сертифікати відповідності, на матеріали, що використовуються на шляхах евакуації. При управлінні Держтехногенбезпеки в Хмельницькій області є спеціалізована лабораторія, яка може провести випробування цих оздоблювальних матеріалів.

Кор.: А якщо підприємець будує офіс і хоче у вас проконсультуватися, скільки це йому коштуватиме?
Є.М.:
Якщо це буде консультація щодо дотримання вимог правил пожежної безпеки, то вона буде безкоштовною. Ну а якщо треба буде щось перевірити у лабораторії, то це вже є платною послугою.

Кор.: Вона дуже дорога? Підприємець може собі її дозволити, чи багато хто хоче на цьому зекономити?
Є.М.
: Відповідальність за недотримання правил пожежної безпеки лежить на керівнику. Він, у разі виникнення пожежі, і буде відповідати. Працівник Держтехногенбезпки при перевірці обов’язково вкаже на ці недоліки в акті та приписі і запросить всі сертифікати. Тому, зекономивши декілька гривень на неякісних товарах, можна втратити людське життя.

Кор.: Скільки людей працюють у нашому міському управлінні?
Є.М.:
У Хмельницькому міському відділі 7 працівників.

Кор.: Які перед Вами стоять першочергові задачі?
Є.М.:
Основним є, звісно, забезпечення пожежної безпеки, особливо у місцях з масовим перебуванням людей. У першому кварталі ми звертали увагу на об’єкти охорони здоров’я, освіти, культури. Буквально на тому тижні ми закінчили перевіряти церкви, костьоли, проводили агітаційну масову роботу серед населення. По місту курсує тролейбус Держтехногенбезпеки. Він біло-зеленого кольору, і там розміщена наша інформація. Також існують сіті-лайти, де ми намагаємося донести до людей основні вимоги пожежної безпеки та застерегти їх від виникнення надзвичайної ситуації. Є відомий вислів: «У пожеж є три причини – чоловіки, жінки та діти». Дійсно, 90 % пожеж виникають від людського фактору.

Кор.: Чи передбачена в вас агітаційна робота з школярами?
Є.М.:
У кожній школі, по можливості, були проведені співбесіди та роздані листівки, особливо серед учнів перших, других, третіх, п’ятих, шостих, десятих, одинадцятих класів. Також ми розробили для учнів листівку з відривним талоном зі зверненням до батьків, де я звертався із проханням спільними зусиллями зберегти не тільки державне чи особисте майно громадян, а й життя і здоров’я їхніх дітей. У першу чергу ми хвилюємося саме за це, адже необережне поводження з сірниками, вогнем, петардами призводить до пошкодження чи травмування дітей. У кожній школі нашого міста створено дружини юних пожежників. Серед них проводиться змагання, за результатами якого переможець їде на загальнообласні, а потім на Всеукраїнські змагання. Хмельницький неодноразово займав призові місця на обласних змаганнях. Це такий приблизний аналог КВК, тому діти з цікавістю беруть участь у них. Ми, зі своєї сторони, сприяємо у підготовці матеріалів, цікавих тем, фотографій – адже це один із кращих агітаційно-масових заходів.

Кор.: А що Ви можете розповісти про паління у недозволеному місті? Чи виникали пожежі?
Є.М.:
Згідно правил пожежної безпеки на кожному підприємстві з урахуванням його пожежної небезпеки наказом (інструкцією) повинен бути встановлений відповідний пожежний режим, де мусить визначатися можливість паління (місце для куріння), застосування відкритого вогню, побутових нагрівальних приладів. Місце, де може бути дозволено куріння, облаштовуэться вогнегасниками, піском, бочкою з водою і урнами. Воно повинно бути розташовано так, щоб не несло загрозу для самого об’єкта, або іншої будівлі. Внаслідок необережного поводження з вогнем та паління в невстановлених місцях почастішали виклики підрозділів пожежної охорони. Люди, не замислюючись, кидають недопалки в урни та суху траву. Ми проводимо агітацію по радіо, телебаченню, у газетах, наші працівники постійно виступають та розповідають про заборону спалення сухої трави. За таке порушення передбачений штраф, а також кримінальна відповідальність.

Кор.: Як Ви співпрацюєте з навчальними закладами, котрі готують відповідних спеціалістів?
Є.М.:
В Україні є три такі заклади: Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, Харківський університет і Черкаська академія. Ми постійно проводимо агітаційну роботу серед учнів 11 класів, розповідаємо їм про ці заклади і запрошуємо до навчання. 80 % курсантів - молоді хлопці, але дівчата також вступають до нас на навчання, а потім успішно працевлаштовуються. Є напрямки, де дівчата більш ефективні, наприклад, у тій самій агітаційно-масовій роботі. Хочу сказати, що для чоловіка це хороша школа життя і, звичайно, фахова підготовка високого рівня. Особисто я закінчив Львівський державний університет – наш випуск взагалі був перший, якій випустився з університету. Коли я вступав, це було училище, потім інститут, а потім вже університет. Я задоволений своїм вибором.

Кор.: Як ваша робота формує характер та особистість? Адже представники вашої професії відповідають не тільки за себе, а й за інших? Це ж колосальна колективна відповідальність…
Є.М.:
Молодий хлопець, пройшовши навчання в нашому навчальному закладі, приходить на роботу лейтенантом. Він починає з невеликої відповідальності, але кожного року вона зростає. Збільшується багаж знань, ділових якостей, професіоналізму. Служба у наших органах - це ділянка, де завдяки своїм якостям, бажанням, прагненням можна багато чого досягнути.

Кор.: Що би ви побажали хмельничанам напередодні Великодня з точки зору вашої професії?
Є.М.:
Усім хмельничанам здоров’я, щастя в житті та чудово, без надзвичайних ситуацій, відсвяткувати Великдень!

Спілкувалася Людмила Луніна

Опубликовано : 18.04.2012 17:03   на главную
Также в рубрике:
© 2008-2021 www.moyagazeta.com
При перепечатке материалов
активная ссылка на сайт объязательна.

Кількість відвідувачів