https://moyagazeta.com/

Полум'яний патріот, борець з фашизмом

В ІСТОРІЮ української радянської літератури він увійшов як пристрастний борець проти українського буржуазного націоналізму, фашизму і клерикальної реакції разом з Петром Козланюком, Степаном Тудором і Олександром Гаврилюком був основоположником пролетарської літератури на Західній Україні.

Ярослав Галан з усією силою свого таланту зривав маску з українсько-націоналістичних зрадників, викривав ідеологію буржуазного націоналізму, розвінчував злочини бандерівських головорізів, їх віддану службу фашизму. Він був свідком бандерівської різні. Як зараз пам’ятаю оповідання, памфлети, публіцистичні статті Галана, надруковані в газетах і журналах в період 1945-1949 років. Читали його твори, вчились сміливості і мужності. Вчились ненавидіти ворогів українського народу, бандерівських убивць. А їх у нашому Хотинському районі Чернівецької області було чимало. Багато лиха вони причинили в ті роки: вбили вчительку Катерину Спатар, співробітника міліції Голубцова, спалили хату директора Шилівецької школи Степана Лисого. Від куль бандитів загинув Іван Пиріг…

А скільки злочинів бандити скоїли по області! 24 травня 1949 року служники українського буржуазного націоналізму вбили вірного сина Ленінської партії – Ярослава Галана. Про цю трагедію Клим Дмитрук так писав у своїй книзі “Приречені”: “Одинадцять ударів сокирою наніс бандит Стахур полум’яному патріоту. Одинадцять ударів… і кожен з них, як підтвердила експертиза, був смертельним. Озвірилий убивця багато разів опускав сокиру на голову вже мертвого письменника. Навіть у цьому виявився злісний садизм, бандитська ненависть і страх оунівських недолюдків перед Галаном. Втрата не зламала нас. Пройдуть роки, сторіччя, Ярослав Галан ще довго житиме в наших серцях!”

Доречно згадати слова з газети “Правда”: “Ярослава Галана немає в живих, але його ім’я популярне, твори актуальні, сам він наче поряд з нами. Живуть його книги. Вони, як солдати, несуть свою службу, вони боряться за мир, за комунізм, за людське щастя”.

Автор: Федір МИКИТЮК, вчитель-пенсіонер
с.Ямпільчик Чемеровецького району