https://moyagazeta.com/

Парламентські слухання зі свободи слова

Слово надається ЛУКАНОВУ Ю.В.

“Доброго здоров`я, шановний головуючий, шановні колеги. Я би із задоволенням сказав би вам про те, що ми є такими захищеними прямо як народні депутати, захищені профспілкою, захищені законами, захищені загальною атмосферою в суспільстві. На жаль, я цього зробити не можу, хоча наведу вам унікальний приклад.

Десь місяці півтора-два тому сталася дуже цікава подія, зокрема побили журналістів телеканалу „Магнолія-ТV”, які знімали там чергове ДТП, приїхали якісь молодики і настукали їм по голові. І назавтра керівник київської міліції ³талій Ярема, побачивши відео, як це відбувалося, звільнив всіх працівників міліції. Це такий унікальний факт. Його унікальність полягає в тому, що це є просто виняток, який підтверджує правило. В усіх інших випадках особливо з наближенням і так би мовити запровадженням президентської кампанії журналістів б`ють все частіше, і міліція і прокуратура не реагують на це, вони просто стіною стоять за те, щоби захистити можновладців, які до цього причетні або… так звані правоохоронні органи.

Просто унікальний, інший унікальний… унікальний в іншому, так би мовити, вимірі випадок стався більше року тому, коли в Києві на вулиці Первомайського під час там конфлікту навколо будинку звукозапису… вибачте, навколо забудови біля будинку звукозапису так відлупцювали трьох журналістів, що одному з них зламали руку і при цьому спостерігали шестеро працівників Печерського райвідділу міліції, жодних із них не був покараний, точніше мені той же Ярема прислав відповідь, що там комусь оголосили догану, когось попередили і таке інше, хоча, наприклад, той наш партнер-юрист Андрій Нечипоренко, який з нами працює, адвокат, він наполягає на тому, що це є кримінальна відповідальність, оскільки міліція своїм невтручанням у бійку вона порушила Закон про міліцію і повинна мати кримінальне переслідування. Ну до кримінального ми ще не доросли. Спасибі, хоч один раз когось звільнили. Можливо це буде і уроком для інших.

Ми – київська профспілка, але до нас звертаються також люди з регіонів. Наприклад, в Хмельницькому теж аналогічна історія, там протестували вкладники банків і працювала журналістка “Моєї газети +” Людмила Луніна. До неї підходить якийсь чоловік в цивільному і каже: „Мені це все не подобається”. Вираває диктофон, його поламав, потім з`ясувалося… власне, всі знали, але вони дістали офіційне підтвердження, що це був заступник начальника обласного управління внутрішніх справ.

Аналогічна історія, не зовсім аналогічна, але теж історія. Кореспондент ЮНІАНу ³талій Данильченко в Каховці працював, ви знаєте, коли там конфлікт навколо коньячного заводу відбувався. Його побили, у нього струс мозку, але міліція всіляко намагається перевести цю справу в розряд хуліганства, а не перешкоджання професійній діяльності.

Власне, чому відбуваються такі речі? Ми регулярно пишемо, особливо в київських випадках, до прокуратури звертаємося. Ми отримуємо абсолютно відписки, на нас не звертають фактично жодної уваги.

Звичайно, оці всі випадки, які я навів, це є прикладом того, чи наслідком того, як взагалі до журналістів ставляться і можновладці в тому числі. Давайте згадаємо останні випадки.

³ктор Янукович каже журналістові: „Не бовтай язиком”, – коли той поставив йому незручне запитання. Крім того, оголошується про те, що відомого Калашникова, який відлупцював СТБ, телегрупу СТБ, і оператор досі лікується, він досі лікується, його відновлять в партії.

Юлія Тимошенко намагається провести судове рішення, згідно з яким заборонити критикувати свою особу в судах. Крім того, команда Юлії Тимошенко оголошує, що головного редактора газети „Україна молода” вона залишать без особистого майна, через те що газета наважилася покритикувати його.

Глава нашої держави читає в прямому ефірі моралі журналістам, розповідаючи про те, які питання треба ставити, які не треба.

Ну і, звичайно ж, тут „червоні” виступали. Добродій Ткаченко, ну, це просто теж останній унікальний випадок, коли він по-хамськи вириває мікрофон з руки журналістки і кидає його на підлогу.

Отже, самі можновладці творять таку атмосферу, коли до журналістів хамське ставлення існує в самому суспільстві. Звичайно, серед нас бувають всякі люди, і продажні люди бувають, але 95 відсотків з нас працюють чесно, намагаються виконувати свій професійний обов’язок.

І я лише можу закликати. Ми, от тут пропонують якісь пропозиції внести від профспілки про зміни законодавства і таке інше. Ви знаєте, я не стану цього робити, хіба що Андрій Нечипоренко тут щось підготував. Бо ми вивчали ситуацію. Можна покращити якісь дрібниці. В основному законодавство є. Використовуючи це законодавство, можна захищатися. Але, бачите, суцільний правовий нігілізм в нашій державі, він, зокрема, позначається і на журналістах. Ми дуже тяжко добиваємося якихось там перемог в судах і таке інше, от. І в цьому випадку я можу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість закінчити.

 

ЛУКАНОВ Ю.В. Якщо можна. Я не буду вносити якихось пропозицій. Я можу вас закликати лише: а) працювати за професійними стандартами і тоді ви з чистою совістю зможете згуртуватися, зокрема, запрошую вас, якщо в вас виникають якісь критичні ситуації, ми так, чи інакше зможемо вам допомогти, зможемо вам підтримати. Київська незалежна медіа-профспілка і незалежна медіа-профспілка України, вони створювалися свого часу на революційній хвилі. Тепер настав час її, такої, знаєте, інститу…, аналізації, проведення реформ і таке інше. Тим не менше, ми функціонуємо і ви можете розраховувати на наш захист і створювати також профспілки у себе в регіонах. Дякую за увагу. Хай вам щастить.

Весь текст стенограми можна почитати тут: http://www.rada.gov.ua/zakon/new/par_sl/SL021209.htm