https://moyagazeta.com/

Як змінився попит на автомобілі в Україні під час війни

В Україні до початку повномасштабного вторгнення, з 1 січня по 24 лютого 2022 року, українці шукали автомобілі з пробігом близько 1,8 млн разів. Найбільше відгуків на оголошення отримували продавці із п’яти областей: Київської, Дніпропетровської, Одеської, Львівської та Запорізької.

У березні багато українців виїхало зі східних областей та столиці на захід країни або за кордон. І попит на автомобілі змістився: п’яте місце серед регіонів зайняла Івано-Франківщина, куди мігрували як тимчасово переміщені особи, так і самі бізнеси.

Починаючи з квітня українці отримали змогу ввозити автомобілі без сплати митних платежів, однак географія попиту на них не змінилась. Водночас власним транспортом по всій Україні за три місяці стали цікавитися 2,3 млн разів, тобто попит суттєво впав.

Упродовж дії “нульового розмитнення” в регіонах із найбільшим попитом частіше за інші типи кузова виставляли на продаж седани. Протягом квітня-червня таких оголошень було багато у Київській та Дніпропетровській областях. Цікаво, що у порівнянні даних з мирним періодом, пропозиція седанів збільшилася на 81,5% у Івано-Франківській та Львівській областях. У цих регіонах також удвічі більше стали пропонувати хетчбеки, універсали та позашляховики.

Що ж до найпопулярніших марок у цих областях, то за аналітикою OLX Авто, на Дніпропетровщині найбільш активно пропонували Daewoo (2 575 оголошень), фаворитом продажу серед одеситів стала Toyota (1 887 оголошень), а от Volkswagen був лідером за кількістю пропозицій одразу в трьох областях — Київській (5 875 оголошень), Львівській (4 837 оголошень) та Івано-Франківській (2 414 оголошень).

Водночас багато пропозицій у регіоні не завжди означає, що й ціни будуть найбільш доступними. Наприклад, лідер ринку Daewoo Lanos 2007 року найдешевше пропонували на Львівщині чи Одещині. Серед трьох областей, де продавали багато Volkswagen Passat 2012 року, в Івано-Франківській області ціна була доступнішою. Toyota Camry 2008 року з пробігом теж була дешевшою на Заході України.

За типом пального вживане авто на бензині частіше пропонували в Київській області (25,8 тис. оголошень). Найбільше дизельних авто можна було знайти на Львівщині (13 тис. оголошень). У цих же областях було достатньо електрокарів (1,5 тис. оголошень). А от пропозицій про продаж гібридів у порівнянні з іншими регіонами було багато на Одещині (620 оголошень).

Цікаво, що у порівнянні з періодом до вторгнення лише в цих областях ринок поповнився електрокарами на 89% та гібридами на 62%.