Ціна на газ = фінансова підтримка

 Все це – борги минулих урядів, так найбільше кредитів за всю історію існування незалежної держави взяли уряди Тимошенко і Азарова – понад $40 млрд. Аби розплатитись з кредиторами, Україні потрібен новий транш Міжнародного валютного фонду. Втім, аби надати чергову фінансову підтримку, МВФ вимагає збільшити ціну на газ для населення до 11 тис. грн за тисячу кубометрів, що може боляче вдарити по карманах українців. Перемовини українських урядовців та міжнародних позичальників тривають до сих пір.

Чим загрожує відсутність нового траншу МВФ?

Якщо держава не зможе знайти грошей на розрахунки – вона змушена буде оголосити дефолт. А це означає, що гривня різко девальвує, долар стрибне до позначки щонайменше 50 грн. У країні змушені будуть запровадити валютні обмеження, в тому числі на купівлю валюти.

Крім того, не виключені різке розкручування інфляції, стрімке здорожчання всіх товарів, заморожування зарплат і пенсій, зростання безробіття. Відтак — економічний колапс може тривати щонайменше 10 років.

Підставами для таких, м’яко кажучи, нерайдужних перспектив є беззаперечні факти. По-перше, після оголошення дефолту, з Україною і з українськими компаніями миттєво перестають співпрацювати всі кредитори і інвестори, а це означає різке зменшення притоку валюти в країну.

Її нестача спровокує здорожчання товарів, а підприємства, які не зможуть закуповувати комплектуючі і сировину для виробництва, змушені будуть скорочувати виробництво. Потужний удар може відчути і Хмельниччина, чий бюджет залежить від близько 1800 промислових підприємств, що протягом 2017 року виготовили продукції на 30 млрд грн та експортували товарів на 424 млн доларів США.

Скорочення ділової активності призведе до зменшення надходжень до бюджету. Відтак, держава змушена буде скоротити соціальні програми. А це і відшкодування за пільговий проїзд, здешевлення ліків, допомога та підтримка незахищених верств населення, реабілітація інвалідів, сприяння розвитку творчих, спортивних здібностей молоді тощо.

Крім того, як тільки долар піде вгору, місцева економіка зазнає непоправних втрат: малий бізнес навряд чи зможе залишитися на плаву. А лише Хмельницькі ринки забезпечують роботою тисячі людей та сплачують до міської казни доволі суттєві кошти.

Чи загрожує Україні дефолт? Експерти стверджують, якщо не вдасться назбирати як мінімум 18 млрд доларів — вірогідно, так. Без сторонньої допомоги наша держава навряд чи зуміє погасити боргові зобов’язання наступного року.

Якщо МВФ відмовиться надати фінансову підтримку Києву, країну чекає справжня економічна катастрофа. Відбудеться падіння гривні, інфляція і безробіття. Дані фактори спровокують нову хвилю еміграції. Репутація України в міжнародному співтоваристві буде вагомо зіпсована. Натомість, надія що нашим урядовцям вдасться домовитись із міжнародними кредиторами на взаємовигідних умовах ще залишається.

Cергій Прохоренко