https://moyagazeta.com/

Хмельниччина – батьківщина Пересопницького Євангелія

В стінах Хмельницького інституту МАУП, з благословення Митрополита Київського та всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого Володимира на конференцію «Пересопницьке Євангеліє – духовна святиня українського народу (до 455-річчя з початку написання Пересопницького Євангелія (1556-2011) ) прибули духовенство, науковці та можновладці – всього близько 300 учасників із різних регіонів України. Серед учасників – Митрополит Хмельницький та Старокостянтинівський Антоній, голова ОДА Василь Ядуха, міський голова Хмельницького Сергій Мельник, народний депутат Лев Бірюк.

Також взяв участь у конференції вікарій Київської митрополії єпископ Макарівський Іларій. Він виступив з вітальним словом від Блаженнішого Митрополита Володимира, зазначивши: факт появи Пересопницького Євангелія саме у Православній Церкві сприяв інтеграції Православної культури у життя українців.
Міський голова Сергій Мельник, вітаючи учасників і гостей вченого зібрання, висловив подяку за труди на освітянській та пастирській ниві та відзначив, що проповідь Євангельських цінностей сьогодні є надзвичайно важливою для усього суспільства і хмельничан – зокрема .
У своєму виступі очільник області В. Ядуха наголосив: “Не можу не відзначити, що саме Хмельниччину по праву можна вважати батьківщиною Першокниги. Адже саме у Дворецькому монастирі князів Заславських-Ольшанських, а сьогодні це село Двірець Ізяславського району Хмельницької області, 15 серпня 1556 року було розпочато роботу над написанням Євангелія».

“Для мене Пересопницьке Євангелії – це твір, який викарбував ту українську мову, яка відповідала 16-му століттю”, – зазначив у своєму виступі нардеп Лев Бірюк, додавши, що ця духовна святиня Євангеліє вимагає того, аби вся Євангелія була перекладена сучасною українською мовою.
Після пленарного засідання та невеликої перерви учасники конференції продовжили роботу у двох секціях, де обговорювали історію та сучасність Пересопницького Євангелія та вплив Святого письма на життя українців, а також значення її факсимільного видання.

Підсумувала захід резолюція. Учасники та гості вченого зібрання підтвердили, що робота над Пересопницьким Євангелієм була розпочата 455 років тому у с.Двірець Ізяславського р-ну Хмельницької обл., що є важливим фактом для історії краю і підтвердженням позитивного впливу християнських духовних цінностей на життя народу давньої Подолії та Волині і становлення самобутньої культури і освіти українців, а також констатували, що історичне минуле українського народу спонукає усіх нас замислитись над духовною та культурною спадщиною нашого народу.
У перерві між Пленарним засіданням та роботою у секціях гості змогли побачити копію святині – презентоване у 2010 році ХІМАУП єдине в Хмельницький області факсимільне видання української першокниги.

Також у приміщенні працювала і виставка архівних документів “Духовні витоки Поділля”, організатором якої став Державний архів Хмельницької області.

 

Ольга Лисиця для “Моя газета+”