https://moyagazeta.com/

Прийшла пора виходити з “тіні”

22 липня проведено перше засідання згаданої робочої групи, на якому затверджено план роботи на ІІ півріччя 2009 року. 30 липня в управлінні праці та соціального захисту населення міської ради відбулось друге засідання даної групи, на якому вирішувалось питання проведення контролюючими органами обласного центру перевірок з питань легалізації “тіньової” зайнятості.

В результаті засідання було вирішено розпочати проведення даних перевірок у серпні 2009 року. У випадку встановлення фактів порушення законодавства робоча група буде ініціювати порушення кримінальних справ і притягнення до відповідальності винних.
Феномен тіньової економіки достатньо відомий у всьому світі, і при тому дуже давно. В економіці України за останні роки процеси тінізації набули значного поширення. За останні роки спостерігається негативна тенденція до скорочення економічного потенціалу країни і легалізація тіньового сектору могла б стати важливим чинником подолання кризи і пов’язаних з нею негараздів.

“Тіньова зайнятість”, тобто, використання праці найманих працівників без укладання трудових договорів (угод) і “тіньова заробітна плата”, так звана “зарплата в конвертах” – явища, які, на жаль, міцно увійшли в наше життя та набули великих масштабів. Це не лише серйозна соціальна, але й економічна проблема. Легалізація зайнятості та заробітної плати сьогодні є одним з пріоритетів державної політики зайнятості.

Влаштуватися на роботу без укладання трудового договору нині можна без проблем. Але через таку зайнятість, яку практикують в основному приватні підприємці, соціально незахищеними залишаються, в першу чергу, наймані працівники. Ненормований робочий день, відсутність оплати лікарняного та відпустки, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного фонду України – це неповний список порушення вимог трудового законодавства роботодавцями. З цим пов’язана також можливість (наприклад, у випадку конфлікту з роботодавцем) невиплати заробітної плати працівникові. У такому разі більшість юристів навіть не хочуть братися за трудові спори, оскільки знають, що практично безнадійно притягнути до відповідальності працедавця, який не заплатив своєму працівникові. Багато приватних підприємців, які використовують найману робочу силу, ведуть недостовірний облік робочого часу, тобто працівники працюють по 10-12 год. на добу, без вихідних, а заробітна плата в трудовому договорі встановлена на рівні розміру мінімальної заробітної плати. Оплата роботи в надурочний час, у святкові і неробочі дні не проводиться.

Важливо, аби роботодавці та наймані працівники зрозуміли, що легальні трудові відносини для них вигідніші. Працюючи нелегально, працівник отримуватиме мізерну пенсію та допомогу по безробіттю, за лікарняними та при втраті здоров’я через нещасний випадок на виробництві. Та й роботодавець, працюючи у “тіні”, також почувається невпевнено, адже ризикує втратити бізнес, якщо до нього завітають з перевіркою.

Головним механізмом “виводу із тіні” працівників та їхнього доходу є посилення державного контролю за додержанням вимог трудового законодавства.
Утворена виконкомом міської ради робоча група також проводитиме моніторинг рекламних оголошень у засобах масової інформації про надання послуг з перевезення вантажів і пасажирів, виконання ремонтних і будівельних робіт і ін., а також перевірятиме наявність у громадян, що надають дані послуги, ліцензій, дозволів, трудових договорів з найманими робітниками і документальним підтвердженням сплати податків. Учасники робочої групи проводитимуть аналіз відповідності обсягів виконаних робіт кількості працівників на підприємствах автотранспорту, торгівлі, надання послуг, громадського харчування і будівельних підприємств, з урахуванням виробничих норм.

Управління праці та соціального захисту населення звертається до хмельничан:
Шановні працівники, повідомляємо, що в разі порушення роботодавцями вимог чинного законодавства про працю, ви можете звертатись до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради на телефонну “гарячу” лінію зв’язку 70-41-46, або за адресою: вул. Проскурівського підпілля,32, (тел. приймальні управління 79-59-59 )
 

Автор: УВІП