https://moyagazeta.com/

Рівень забруднення річок у Хмельницькій області перевищує норму майже в два рази.

За даними спостережень рівень забруднення басейну трьох великих річок Дністер, Дніпро, Південний Буг в порівняні з відповідним періодом минулого року суттєво не змінився. Результати досліджень свідчать, що гідрохімічний стан цих річок стабілізувався на рівні минулого року.

Рівень забруднення органічними речовинами річок Іква та П.Буг перевищує нормативні показники в 1,2-2,4 рази, річок Збруч та Жванчик – в 1,2-1,9 рази, в річках Горинь, Гуска, Хомора – в 1,8 рази.
Концентрації амонію сольового у більшій частині річок області були нижчими або в межах допустимих норм. З усіх проаналізованих проб створів лише у річці П.Буг (ств.№85, с.Нова Синявка на границі з Вінницькою областю) було зафіксовано перевищення по амонію сольовому в 2,7 рази.

На протязі січня-лютого фіксується забруднення річок синтетичними поверхнево-активними речовинами. Їх концентрація перевищує нормативні показники в 1,1-1,4 рази. Найбільш значні перевищення виявлені в річках північного регіону: в річці Хомора – в 12,7 рази, в річці Гуска – в 8,7 рази.

Наявність у поверхневих водах солей важких металів, зокрема заліза, порівняно з відповідним періодом 2008 року помітно зменшилася. Найвищі концентрації солей заліза 2,8-3,0 ГДК спостерігались у річках Збруч (с.Юринці, Городоцького р-ну) та Хомора (Грицівське перехрестя). В інших річках (Горинь, П.Буг, Вовк, Смотрич, Цвітоха, Іква) концентрації стабілізувались і були нижчими встановлених норм.

Солі міді реєстрували в річках північної частини області: Хомора (Грицівське перехрестя) та Гуска (м.Шепетівка). Перевищення нормативних значень було в 2,0-3,0 рази.
На протязі двох місяців в перевірених створах не виявлено перевишень по нітритах, нітратах, хлоридах, сульфатах, нафтопродуктах, солях нікелю та цинку, що говорить про покращення стану річок області.
Кисневий режим усіх річок області в межах норми.

Найменш забрудненими річкам можна вважати річки: Горинь (за межами м.Славута), П.Буг (Щедрінське водосховище), Вовк (смт.Летичів), Смотрич (с.Голосків) оскільки на момент перевірки перевищень концентрацій забруднюючих речовин виявлено не було.
Річки області забруднюються підприємствами, які скидають свої зворотні води без достатньої очистки. До переліку таких підприємств відносяться: КП „Господарник”, смт.Чемерівці, Автономний пункт спостереження, с.Ластівці, Кам’янець-Подільського р-ну, КП водопровідно-каналізаційного господарства «Джерело», м.Волочиськ, Полонське ПВКГ, Білогірська ЦРЛ, КП „Білогір’яводоканал”.
Керівники підприємств, недостатньо очищені зворотні води яких потрапляють у поверхневі води, притягуються до адміністративної відповідальності, а підприємству нараховуються збитки за нанесення шкоди навколишньому природному середовищу.

 

Автор: ДЕРЖАВНА ЕКОЛОГІЧНА ІНСПЕКЦІЯ В ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ