https://moyagazeta.com/

У Хмельницькому буде споруджено памґятник “Скіфський Курган – історія наших предків”

Пам’ятник зводитиметься за проектом народного художника України Миколи Мазура, який має авторську назву “Свароже коло”. Це меморіально-скульптурна композиція, що має обрамити унікальну історичну пам’ятку Хмельницького – курган, вік якого сягає середини ІІІ століття до н.е. Розташований він на проспекті Миру, 102. Планується, що сам курган та його культурний шар не зазнають жодних втручань, а елементи композиції розташують навколо кургану. Це мають бути чотири великих кам’яних брили прикрашених скульптурою, що символізує чотири доби української історії, починаючи від трипільської, і водночас чотири пори року. А поряд з ними по колу ще дванадцять малих скульптур, що символізують 12 місяців.

Рішенням міської ради курган віднесено до пам’яток історії та культури, тому його територія не може бути приватизована.
Наразі на верхівці кургану височить хрест, встановлений кілька років тому з ініціативи громадських національно-патріотичних організацій.
За даними Хмельницького обласного краєзнавчого музею, перші відомості про цей скіфський курган між Лезневом, який нині є мікрорайоном обласного центру, та містом Проскурів наведені в роботі “Археологічна карта Подільської губернії” Юхима Сіцінського. Правда, без визначення розмірів та достатньо точної прив’язки ще у 1901 році.

Перше розвідкове обстеження пам’ятки з визначенням її розмірів та місця розташування було здійснено у 1997 році співробітниками обласного краєзнавчого музею.
Виходячи з матеріалів наукових досліджень аналогічних пам’яток, спеціалісти краєзнавчого музею дійшли висновку, що курган, розташований на проспекті Миру, міг бути споруджений не пізніше VІІ-ІІІ століть до нашої ери.
Отже, на території міста маємо пам’ятку сивої давнини, інтерес до якої надто великий. І всією громадою маємо берегти нашу історію, бо курган є священним місцем для кожного свідомого українця, для кожного хмельничанина… Пам’ять про предків священна…
 

Автор: УВІП