“Вважаю, що це – новий вид корупції для Хмельницького. Витратити такі кошти на будівництво цієї абракадабри? Он вже стоїть пам’ятник Чорнобильцям. Що Ленін стояв, що це… Сходіть, до прикладу, в дитячу лікарню. Там постільної білизни немає”, – обурюється хмельничанин Олександр, який, мандруючи площею, затримався на кілька хвилин, щоб поспостерігати за процесом. Він також поділився своєю інформацією щодо того, як збиралися кошти на втілення цього проекту: “Збирали кошти з працівників бюджетних організацій, погрожуючи звільненнями у разі відмови, на ринку збирали. Скільки зібрали з одного працівника – не знаю…” Пояснює: “Люди інші скаржилися”. З Олександра ніхто нічого не збирав, оскільки й взяти, як каже сам, з нього нічого, оскільки він – пенсіонер.
Увесь процес перенесення частини композиції з вантажівки на постамент ретельно контролював Іван Бухал, який опікувався спорудженням цього монументу з самого початку. Депутат міської ради, який не приховував радості від того, що справа іде до завершення. Зі ЗМІ спілкується охоче, розповідаючи про історію монументу з 2002 року. З його слів, ідея заповнення “чорного квадрату” імені Леніна білим колом імені християнських символів віри, надії та любові іще до загибелі Михайла Чекмана. Проте, через трагедію та зміну влади, утілити ідею в життя так і не вдалося. “Ми усі звикли до пам’ятникам трагічним подіям. А чому б не спорудити пам’ятника вірі, надії й любові?”, пояснює задум Іван Васильович. Поза камерою пояснює свою позицію: “Ось, уявляєте, коли в тебе дитина народжується, а до тебе щоразу підходять і цікавляться: ну що там? Ось коли буде усі роботи виконано, тоді й поговоримо”.
Відвідав сьогодні Майдан Незалежності народний депутат України Лев Бірюк. Коментуючи необхідність такої споруди у місті Хмельницькому, він зазначив: “Я вважаю, що взагалі будь-який пам’ятник як нагадування про щось – обов’язковий. Не може бути міста або села без таких місць”. А щодо його вартості у понад 4 мільйони гривень зазначає: “Якщо би це робилося з бронзи та коштувало б 20 млн. грн., то “пир во время чумы” нам не потрібен. А за такі кошти, як буде виглядати як витвір мистецтва, у чому я переконаний, необхідно встановлювати”.
Наразі монтажні роботи тривають. Паралельно, швидкими темпами, будівельники проводять благоустрій території – вкладають плитку та облаштовують газон навколо п’єдесталу.
Офіційно “Віра. Надія. Любов” на честь 20 річниці Незалежності України з’явиться в місті Хмельницькому уже 22 серпня, адже саме на понеділок заплановане урочисте відкриття монументу.
Ольга Лисиця
Олександр Сівець