https://moyagazeta.com/

Відтепер кожен будинок матиме власний тариф

 

Метою проведення громадських слухань було обговорення нових розмірів та складових тарифів на послуги з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій, які планується визначати для кожного будинку окремо залежно від кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням забезпечення належного санітарно-гігієнічного, технічного стану будинків та прибудинкових територій.

Основним завданням є введення побудинкового тарифу.

З інформаційною доповіддю виступила заступник начальника управління житлово-комунального господарства Алла Заганяч.

    Нижче подаємо текст цієї доповіді:  

З моменту затвердження попередніх тарифів минуло 2 роки 2 місяці (з 1 березня 2007 р.), за цей час відбулося зростання: мінімальної заробітної плати в 1,6 рази (у тарифі закладені мінімальні з/плата 375 грн., а на 01.01.2009 – 605 грн.), електроенергії (більш ніж 1,5 рази), металовиробів (труби, заглушки т.д.) в 3,7 рази, будматеріалів (цемент, пісок, стекло і т.д.) в 3,9 рази, ПММ – в 2,5 рази.

Станом на 1 травня 2009 р. рівень відшкодування населенням вартості послуг по 1-но поверховим будинкам складає 53%, по 2-5-ти поверховим – 81%, по 9-ти поверховим – 89%, це означає, що розмір квартирної плати, що діє, не покриває фактичні витрати. За підсумками 2008р. та І кварталу 2009р. житлове господарство збиткове.

Існує заборгованість ЖЕКів перед комунальними організаціями за обслуговування ліфтів, димових та вентиляційних каналів.

Середньомісячна з/п штатних працівників житлово-експлуатаційних контор за 2008 р. становить 1110 грн., що на 51% нижче від зафіксованою по місту (1677,5).

Не зважаючи на значні фінансові труднощі, житлово-експлуатаційні контори продовжують забезпечувати першочергові потреби населення з обслуговування і утримання житлового фонду. Щорічно вишукуються і збільшуються обсяги капітальних вкладень в розвиток сфери житлового господарства, проводяться капітальні ремонти основних конструктивних елементів будинків. На протязі 2-х останніх років виконані капітальні ремонти будинків на 15,7 млн. грн. В 2008 р. відремонтовано 246 під’їздів будинків, на 144 будинках проведено ремонт покрівлі, відновлено асфальтове покриття біля 34 будинків. 

Для потреб житлового господарства в 2008 р. було закуплено 10 тракторів на 1 млн. 445 тис. грн.

Для покращення фінансового стану ЖЕКів на протязі останніх 3-х років надавалась дотація з міського бюджету. В 2008 р. сума дотації склала 2,6 млн. грн., за І кв. п. р. надано вже 600 тис. грн.

Якщо відстежити в історію встановлення тарифів, то можна сказати, що спочатку тариф був один для всіх будинків, тарифи, які діють сьогодні, сформовані по групам будівель: 1-но поверхові, 2-5 ти поверхові, 9-ти і вище. Розрахунки по цим групам проводились усереднено, незалежно від технічних характеристик будинків і прибудинкових територій, а  тому настав час для встановлення побудинкових тарифів.

Тим більше, що досвід такої роботи є інших містах Вінниця, Одеса, Львів, Чернівці, Кривий-Ріг встановлені побудинкові тарифи.

Діючі на даний час тарифи і ті, що пропонуються, є одними з найнижчих по Україні, до прикладу в Вінниці мак. тариф 1,80 грн., середній 1,40 грн., в Чернівцях мак.1,70 середній 1,30 грн., в м. Хмельницькому мак. 1,15 середній 1,0 грн.

Інформація щодо тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для населення по обласних центрах України станом на 01.05.2009

 

Місце серед обласних центрів

Назва обласного центру

Будинки з ліфтами (грн.)

Будинки без ліфтів   (грн.)

    1 Житомир  1,70-1,90 1,07-1,59   2 Вінниця 0,98-1,80 0,11-0,80   3 Тернопіль 1,02; 1,25 1,02   4 Чернівці 0,90-1,70 0,19-1,37   5 Рівне 0,94 0,7   6 Луцьк 0,84-0,91 0,73   7 Хмельницький 0,87-1,15 0,60-0,85     8 Івано-Франківськ 0,83 0,66  

В місті зареєстровано і працює більше 100 товариств співвласників багатоквартирних будинків. Деякі з них, від моменту створення працюють за власними тарифами. Ось приклади деяких з них, ОСББ „Зв’язківець” по вул. Рибалко,55 тариф 1,04 грн., Рибалко,24 – 1,10 грн., ОСББ „Партнер” вул. Чорновола, 176/1 без ліфта 65 коп.

З 1 жовтня 2008 р. тариф на послуги був збільшений в частині технічного обслуговування ліфтів з 15,5 до 29 коп.

Відповідно до розпорядження міського голови на початку березня ц.р. була створена робоча група для розгляду питання формування побудинкових тарифів. До складу групи ввійшли депутати міської ради, представники профспілкової організацій працівників житлово-комунального господарства, Антимонопольного комітету України, інспекції по контролю за цінами, житлово-експлуатаційних контор та інші.

В рамках широкого обговорення проектів тарифів була надала можливість висловити свої думки та зауваження всім бажаючим. І ті представники місцевої громади, хто був присутній на засіданні робочої групи, взяли активну участь в їх обговоренні.

Всім бажаючим фізичним та юридичним особам було вказано на можливість надання пропозицій та зауважень щодо введення нових тарифів.

До управління житлово-комунального господарства міськвиконкому продовжують надходити пропозиції від хмельничан щодо нових побудинкових тарифів.

З метою вивчення громадської думки щодо встановлення побудинкових тарифів в період з 16 по 27 березня 2009 року проводилось опитування мешканців. Анкетування проводилось в 5-ти, 9-ти поверхових будинках, загальна кількість яких становить 697 шт., з них охвачені анкетуванням 113 шт. (16,2 %). Із 4-х варіантів відповідей переважна кількість (48%) опитаних мешканців підтримує розроблені житлово-експлуатаційними конторами проекти тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

По 1-2х поверхових будинках ЖЕКи продовжують проводити збори з мешканцями індивідуально по кожному будинку. Метою їх проведення є повідомлення мешканців про розмір нового тарифу та пропозиція переходу на самостійне утримання будинку.

При підготовці проекту тарифів ЖЕКами підготовлені схеми розташування будинків на прибудинкових територіях з зазначенням площ асфальтового покриття, газонів, дитячих майданчиків. Для ознайомлення кожного бажаючого схеми знаходяться в ЖЕКах.

Роботи по утриманню та обслуговуванню житлових будинків та прибудинкових територій комунальної власності міста виконують 8 житлово-експлуатаційних контор.

Житлова площа житлового фонду міської ради складає 2,3 млн. кв. м, майже 91 відсотків якого є приватизованим.

Попередньо робота по підготовці тарифів була розпочата ще в 2008р., коли були започатковані паспорти будинків та підготовлена технічна характеристика кожного житлового будинку, тобто вихідні дані: загальна площа будинку з зазначенням горищ, підвалів, сходових кліток тощо, фактична площу прибирання, площа газонів, асфальтового покриття, покрівлі, вид покрівлі та обладнання мережами.

Розрахунок тарифу на квартплату проведений по кожному із 965 будинку окремо, залежно від наявності інженерного устаткування житлових будинків і їх впорядкування, без урахування рентабельності (0%) відповідно до вимог вищезгаданої Постанови КМУ.

При розрахунку тарифу за базову заробітну плату прийнята середньорічна мінімальна заробітна плата в розмірі 605 грн. згідно діючого законодавства.

В діючому тарифі було 12 послуг, в запропонованому 10. З тарифу вилучено 4 послуги: Дератизацію, дезінсекцію, аварійно-технічне обслуговування та вивезення рідких відходів для 1-но поверхових будинків. Аварійно-технічне обслуговування віднедавна проводиться за кошти міського бюджету.

В діючих тарифах не були враховані витрати на обслуговування сміттєпроводів в тих будинках, які ними обладнані. Послуга з тех. обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачання, водовідведення і зливової каналізації розділена на 2 окремих: на обслуговування систем холодного водопостачання та водовідведення і центрального опалення та гарячого водопостачання.

Слід зазначити, що обсяг послуг, які можуть надавати ЖЕКи набагато більший. В кожному ЖЕКу є перелік додаткових послуг, який складається майже з 30 видів робіт : це роботи по заміні умивальників, ванн, сифонів, розеток, вимикачів, встановлення люстр, тощо, і вартість їх нижча від тієї, що пропонують приватними структурами.

Коротко хочу зупинитися на тих послугах, які включені до складу тарифу:

Прибирання прибудинкової території

Врахована фактична площа прибудинкової території кожного будинку. Чисельність двірників обрахована по кожному будинку виходячи з нормативу 4 тис. кв. м В розрахунках передбачено щоденні прибирання при будинкової території, але для деяких будинків у яких особливо великі розміри прибудинкових територій та відповідно був обрахований великий розмір плати за цю послугу, застосований коефіцієнт періодичності від 1 до 5.

Сміттєпроводи

В розрахунках враховано вилучення сміття 3 рази в тиждень, профілактичний огляд та дезінфекція 1 раз в місяць. Вартість послуги в середньому 3-4 коп.

Технічне обслуговування ліфтів враховано в розмірі 0,29 коп., який був встановлений ще з 1 жовтня минулого року.

Енергопостачання для ліфтів розраховано по кожному ЖЕКу усереднено, виходячи з фактичного середньомісячного споживання е/е по лічильнику по кожному будинку, середня вартість послуги 5,7 коп.

В розрахунках тех. обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та водовідведення передбачені матеріальні витрат за закупівлю вентилів, труб, засувок, труб каналізаційних, гайок, болтів, муфт, а також спецодягу та спецінвентарю для робітників на загальну суму 242,6 тис. грн. на рік, що в середньому становить 0,9 коп. в розрахунку на 1 кв. м.

Тех.обслуговування внутрішньобудинкових систем центрального опалення та гарячого водопостачання

Вартість цієї послуги включена в тариф ЖЕКів, які самостійно здійснюють обслуговування внутрішньобудинкових систем центрального опалення та гарячого водопостачання, а саме ЖЕК №1 (частково), ЖЕК №3 (частково), ЖЕК №2, ЖЕК №7, ЖКК „Будівельник” (повністю). По іншим ЖЕКам, де обслуговування мереж проводять КП „Хм.ТКЕ” та „Південно-західні мережі”, вартість послуги залишена без змін в розмірі: для 2-х-5-ти поверхових будинків -12,5коп., для 9-ти повер. -11 коп.

Передбачено придбання матеріалів на загальну суму 136,2 тис. грн., що становить 1,4 коп. на 1 кв. м.

В діючому тарифі матеріальні витрати в рік на обслуговування всіх внутрішньобудинкових мереж були передбачені в сумі 31,2 тис. грн., в запропонованому збільшились більше як в 10 разів – 378,8 тис. грн.

Обслуговування димовентиляційних каналів

Вартість обслуговування димовентиляційних каналів розрахована окремо на димові канали для будинків з печами та газовими колонками, а також окремо на вентиляційні канали. В технічній характеристиці вказана їх наявність по кожному будинку. З МК АТП ЖКГ, що проводить обслуговування, узгоджена періодичність перевірки димових каналів – 2р.на рік, вентиляційних каналів – 1р. на рік, а також врахована вартість перевірки працівниками АТП 1- го димового каналу 4,10 грн., 1-го вентиляційного – 1,87 грн.

Поточний ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинків

На відміну від діючого тарифу витрати на поточний ремонт включають 3-ти складових: поточний ремонт покрівель, поточний ремонт конструктивних елементів будинку та підготовку будинку до експлуатації в осінньо-зимовий період.

Покрівлі :В технічній характеристиці будинків вказаний матеріал покрівлі та її розмір. Для визначення обсягів робіт взято 2% шиферної, 5 % м’якої покрівлі. Закладено матеріали для виконання цих обсягів робіт з розрахунку 27 грн. для шиферної і 21 грн. для м’якої на 1 кв. м.: шифер по ціні 18 грн. за 1 кв. м, сполімод -18,40 грн. за 1 кв. м та необхідні для виконання роботи супутні матеріали: пропан-бутан, ґрунтовка, деталі кріплення.

Конструктивні елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинків

Ця послуга передбачає виконання робіт по ремонту цоколів, дверей, вікон, козирків, фарбуванню труб, тощо. Закладені матеріали на загальну суму 63 тис. грн., що становить 0,2 коп. за 1 кв.м на місяць,а саме: цемент, вапно, фарба.

Підготовка будинку до експлуатації в осінньо-зимовий період

До цієї послуги віднесені роботи з утеплення, ущільнення дверей, скління вікон, заготівлі піску і солі.

Піску закладено 214 куб. м в рік, солі – 183 кг, дошки – 27 куб. м, скла – 580 кв. м.

Освітлення місць загального користування, підвалів

В розрахунках вартості послуги врахована середньомісячна вартість спожитої е/е за 2008 р. по кожному будинку.

Послуги по реєстрації громадян

Врахована робота 2-х паспортистів по кожному ЖЕКу, матеріальні витрати – 50 грн. в місяць на 1 паспортиста (папір, заправка картриджа, канц. приладдя).

Питома вага обов’язкових послуг в складі тарифу

   

Питома вага, %

    1-но

поверхові будинки

2-х – 5-ти поверхові будинки

9-ти поверхові будинки і вище

1.      

Прибирання прибудинкової території

48 % 34 % 18 %

2.      

Прибирання сміттєпроводів

– – 4 %

3.      

Технічне обслуговування ліфтів

– – 30 %

4.      

Енергопостачання для ліфтів

  – 4 %

5.      

Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем холодного водопостачання та водовідведення

  20 % 14 %

6.      

Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем центрального опалення та гарячого водопостачання

  18 % 11 %

7.      

Обслуговування димовентиляційних каналів

8 % 1 % 1 %

8.      

Поточний ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних пристроїв будинків

38 % 15 % 10 %

9.      

Освітлення місць загального користування, підвалів

– 10 % 6 %

10.    

Послуги по реєстрації громадян

6 % 2 % 2 %       100 % 100 %  

Найбільшу питому вагу в тарифі складає вартість прибирання при будинкової території.

Якщо розглядати тарифи по конкретних будинках, можна зробити висновок, що вони змінюються як в сторону зменшення, так і збільшення. Мешканці мають право звернутись за отриманням субсидії.

Альтернативою обслуговування будинків ЖЕКами можуть бути створення ОСББ.ОСББ можуть самостійно визначати кошторис утримання свого житла, тобто тариф. Мають право оптимального вибору виконавців житлово-експлуатаційних послуг, самі визначають черговість проведення поточного ремонту і головне – набувають реального впливу на якість цих робіт.

Проект тарифів був надрукований в газеті „Проскурів” в номері від 19 березня ц.р. та розміщений на сайті міської ради. Проект тарифів сформований в рішення виконкому, який буде розглядатися на засіданні виконавчого доповнений пунктом щодо технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем, які здійснюються комунальними підприємства „Хмельницьктеплокомуненерго” та „Південно-Західні тепломережі”.