https://moyagazeta.com/

Фальсифікації є – фальсифікацій немає?

Міжнародні спостерігачі, які прибули на Хмельниччину з Румунії, представляючи міжнародну організацію «За справедливі вибори», відверто заявляють: найбільші порушення та недоліки, які вони помітили, спостерігаючи за волевиявленням у день виборів, це відсутність бейджиків на грудях у членів комісії, спостерігачів, довжелезні списки з кандидатами. Але головний недолік, який називають румуни – це відсутність у складі виборчих комісій фахових юристів, які могли би у певних випадках не доводити ситуацію до подачі заяв до суду. Та й витривалість виборців їх дивувала: подекуди для того, аби голосувальник сумлінно міг вкинути до скриньки свої бюлетені з позначками, витрачалося до 25 хвилин. Іще румуни не розуміють, навіщо кожному українцю, який не позбавлений права обирати представника до влади, надсилаються запрошення. Вони провели експеримент: на виборчих дільницях прохали людей показати їм запрошення, які незадовго до дня «Г» було доставлено до домівок. Проте, майже ні у кого їх не було. До відома: громадські спостерігачі, які відвідали область – фахові юристи, тобто, оцінку можна вважати досить-таки об’єктивною.

Такої ж думки і Олесь Вітряний. Громадський діяч, голова Комітету моніторингу органів виконавчої влади та місцевого самоврядування теж вважає: фальсифікацій на виборах не було. Знаючи позицію Вітряного – досить принципову, досить дивно чути таке твердження. Проте… Підтасувань не було власне на виборах, а вони відбувалися до дня голосування і при підрахунку голосів. Протягом кількох днів, чергуючи у ТВК, Олесь Вітряний подав на ім’я голови ТВК 10 скарг, 5 актів та 5 заяв. Жодна з них не була розглянута. Заявник вимагав розглядання його звернень, проте, комісія до останнього моменту відмовлялася це робити. Аж до оголошення результатів виборів. Потім резонно зауважили: а навіщо розглядати, адже результати уже є? Прикладом застосування адмінресурсу Вітряний назвав порушення при проведенні виборчої кампанії в Дунаєвецькому районі – саме тут, з його слів, керівництво вдавалося до адміністративного тиску на голів сільських та селищних рад, які не є прибічниками Партії регіонів.

“Шедевром” порушень Олесь Вітряний назвав ситуацію в Хмельницькому районі, який здав протоколи у незапечатаному вигляді. Комісія вирішила провести перерахунок. Згодом один з кандидатів подав до суду, і проведення перерахунку бюлетенів було заборонено. Наостанок Олесь Вітряний зазначив: “У такій ситуації легітимність виборів під величезним сумнівом. Я не експерт, не представник прокуратури… Але я говорю виходячи з того, що я бачив».

Дані Громадської мережі “Опора” збиралися протягом двох місяців. Аналітична робота велася за багатьма показниками, включаючи навіть гендерний аналіз кандидатів. На рівні ДВК спостерігали за виборами 1003 представники цієї мережі та 425 – на рівні ТВК. Висновки, які зробила організація, невтішні: місцеві вибори в Україні відбулися з порушенням міжнародних стандартів, адже за основу бралися принципи демократичних виборів, які викладено в документах Венеціанської комісії та Копенгагенської конференції ОБСЄ, яких Україна має дотримуватися. Навіть сам закон, як наголошують опорівці, був прийнятий з порушеннями. Також було недотримання пропорційності у виборчих комісіях, недостатня підготовка та навчання членів виборчих комісій на відміну від президентських виборів, коли таке навчання проводилося. Люди припускалися помилок лише через непрофесіоналізм. Не треба забувати і про недостатню реакцію представників влади та правоохоронних органів на випадки адміністративного тиску. Неякісною та стресовою називають і саму процедуру голосування: як для виборців, так і для представників виборчих комісій. Закон порушувався при підрахунку голосів та підбитті підсумків. “Довіри до місцевих виборів немає”, – каже представник організації Наталія Шмурікова. Представники «Опори» обіцяють виробити свої рекомендації задля наступного якісного проведення виборів.

8 листопада не витримало здоров’я та нерви голови Хмельницької ТВК В. Палаша – він написав заяву про звільнення. В інтерв’ю УНІАН він сказав, що під час підрахунку голосів потрапив до кардіодиспансеру з підвищеним тиском 210 на 110 – вперше у житті. Так закінчилася його спроба допомогти на виборах. «На жаль, більшість членів ТВК грають у власну гру, – зазначив він. – Тобто, відстоюють інтереси тих політичних сил, за квотами яких вони потрапили до виборчої комісії».

Не оминули політичні скандали і обласний центр. Якщо результати виборів міського голови не викликають сумнівів та не були ні для кого сюрпризом, то не все так просто склалося з депутатами. Уже 6 листопада міські організації Партії регіонів та КПУ зробили власні заяви про порушення на виборах депутатів до міської ради. Одна з них стосувалася того, що по 21 багатомандатному округу та по 10 одномандатних мажоритарних округах по виборах депутатів до Хмельинцької міськради було винесено постанови про скасування протоколів дільничних виборчих комісій і про подальший перерахунок голосів на дільницях. Регіонали стверджували, що на 19 дільницях у скриньках не дорахувалися бюлетенів, які, «були винесені з дільниць, і невідомо, де вони знаходилися». Іще на 15 виявили зайві бюлетні. МВК відмовляється проводити перерахунок: “Вони мотивують своє рішення тим, що на сьогоднішній день, за їх словами, немає механізму перерахунку голосів”.Також представники регіоналів заявили, що у скриньках знаходили бюлетені без жодних позначок. Проте, ці документи відносили до таких, які миістили в собі позначку “Проти всіх”.

Свою заяву зробив і перший секретар Хмельницького міського комітету КПУ Володимир Сікало. Комуніст зазначив, що вже під час підрахунку було змінено його формулу: тепер до розрахунку включають всі бюлетені, зокрема і ті, що були визнані недійсними та ті, в яких стоїть позначка “проти всіх”. Їх розподіляють на виборчі квоти, що встановлюються для проходження в міську раду за багатомандатними виборчими списками. Чому методику підрахунку голосів було змінено саме зараз, перший секретар пояснити не може, лише зазначає, що це питання треба поставити представникам політичних сил, які “відвідують засідання комісії, дають якісь поради та влаштовують там якісь розборки з приводу того або іншого методу підрахунку голосів”. Також Володимир Сікало повідомляє, що сьогодні уже є звернення його партії до міської прокуратури про факти незаконного ведення агітації у день волевиявлення, а також про прояви корупції. Наостанок головний комуніст Хмельницького звернув увагу журналістів на деякі відомості за результатами виборів. Виявляється, по 27 з 30 мажоритарних округів станом на суботу попередньо перемогли кандидати від “Батьківщини”. Часто розрив від тимошенківця та другим кандидатом становить 200-300 голосів, проте у деяких випадках різниця сягає п’яти сотень – таким прикладом слугує 21 виборчий мажоритарний округ.

Перчику до ситуації додала і відміна оголошеної сесії Хмельницької міськради, яка мала відбутися тиждень тому – 10 листопада. Збір депутатів не відбувся через рішення адміністративного суду про призупинення опублікування результатів виборів у Хмельницькому. Коли вперше зберуться депутати нової каденції на засідання – допоки невідомо. А ось з’їзд депутатів Хмельницької облради відбудеться уже в п’ятницю.

Отже, попри все, Хмельниччина матиме, скоріш за все, провладну регіоналівську більшість в облраді та опозиційну до центральної влади біло-сердешну – на місцях. Наступні чотири роки для Хмельниччини будуть в політичному плані, напевне, видовищними у плані політичного життя. Ось тільки б знову не було соромно та сумно за свій вибір…

Ольга Лисиця

Детальніше читайте:

http://moyagazeta.com/news/a-4099.html
http://moyagazeta.com/news/a-4002.html
http://moyagazeta.com/news/a-4069.html

http://moyagazeta.com/news/a-4080.html