https://moyagazeta.com/

Хто «підставив» голову Нестерука?

Гуде Хмельниччина, Кам’янець у тузі та акціях…
Колишнього заступника Сергія Мельника, наразі – мера бувшої столиці області заарештували у кабінеті при нібито отриманні хабара. Правда, достеменно невідомо, у якому саме кабінеті, відомо лише, що вимагав він певну суму від місцевих підприємців за вирішення земельних питань.

Місто над Смотричем обурене: їх мер не міг такого вчинити, адже 85% місцевих жителів, зі слів Віталія Олуйка, віддали за нього свої голоси. Такий кредит довіри, і раптом, напередодні самісіньких виборів ось тобі маєш.
Питання, звісно, не пройшло повз увагу обласних депутатів, адже багато з них особисто знайомі з Анатолієм Нестеруком, який з 2008 року є очільником Кам’янця. До речі, багато з обранців – кам’янчани.

На прохання Надії Підскоцької Иван Гладуняк зачитав звернення громади міста щодо арешту Анатолія Макаровича. У ньому йдеться: «Громада міста Кам’янця-Подільського в екстреному порядку просить Вас на сесії обласної ради розглянути питання стосовно затримання та утримання під вартою голови Кам’янець-Подільської міської ради Нестерука Анатолія Макаровича. Просимо прийняти відповідне рішення щодо цих подій та визначити позицію депутатів обласної ради на дії силових структур стосовно Нестерука Анатолія Макаровича. Доводимо до Вашого відома, що громада міста всіляко підтримує свого голову та вважає дії силових структур силовим тиском відносно Нестерука Анатолія Макаровича».

«…Проробив стільки років у адміністраціях,,, і щоб він у себе в кабінеті взяв хабара? Ну слухайте, ну це смішно просто. Людина уже пропрацювала скільки років, і щоб вона у себе в кабінеті хабарі брала! Про що ми говоримо сьогодні? З кого роблять шутів? Я вважаю, що це зроблено навмисне, дійсно, це якесь політичне замовлення» (до речі, слова можна залишити без коментарів, кожен зробить свої певні висновки).

Далі Іван Васильович озвучив кількість підписів під зверненням – більше шести тисяч. Отже, шість відсотків кам’янчан, які залишили свої підписи під зверненням – суттєва підтримка, якщо ж застосувати коефіцієнти – це близько 10 відсотків. Питання: чи кожен міський голова зможе розраховувати на таку підтримку «в разі чого»? Цікаво, скільки мешканців обласного центру вийшли би за своїм міським головою без застосування прямого адмінресурсу? А як щодо підписів?

Доповідав з цього питання і заступник прокурора області Андрій Мадзяновський. Він розповів про деталі справи, які звісно, таємниця слідства дозволяла йому відкрити. Отже, проти посадовця порушено кримінальну справу за статтями 364, 368 ККУ – одержання хабара та зловживання службовим становищем. Під криміналом не лише міський голова, але й керуючий справами. Прокуратура наводить звинувачення: за попереднім зговором між собою обидва посадовці неодноразово протягом минулого та поточного років вимагали та отримували від приватних підприємців хабарі. «Під час отримання останньої частини хабара у розмірі 60 тисяч гривень в кабінеті міського голови обидва посадовці були затримані працівниками прокуратури області та представниками УСБУ в Хмельницькій області». Так коротко прокуратура викладає деталі справи про скандальне затримання. Наразі затримані знаходяться під вартою. Не змінив рішення суду першої інстанції і Апеляційний суд. Слідчі проводять перевірку щодо обставин вчинення злочину та ступеню вини. Більше заступник прокурора сказати не зміг – забороняє закон. А. Мадзяновський запевнив обранців у тому, що слідство проводитиметься повно, всебічно, об’єктивно.

Це чи не найперше за рік, коли депутати, майже у повному складі наприкінці сесії були присутніми у залі, більш того: якби хоч одна муха потрапила до зали Будинку рад, то чутно було б навіть її дзижчання – так уважно депутати слухали виступ прокурора. Не менш уважно вони вислуховували і думку своїх колег. Факт передачі хабара – у кабінеті міського голови (?), проте вилучення грошей відбулося з кабінету керуючого справами. Як зазначає правоохоронець, слідчі дії за цим фактом велися протягом тривалого часу. Вердикт обранців один: Нестерук такого вчинити не міг!

Михайло Стадник стверджує: бачив затриманого мера минулого тижня. Щодо місця події (за версією СБУ – у кабінеті мера, прокуратура каже – у кабінеті керуючого справами), пан Стадник каже: «В мене закралися сумніви: або єсть якість неузгодження силових структур, або єсть якісь питання». Далі він звернувся до присутніх у залі, наголошуючи на давніх відносинах та знайомствах із Анатолієм Макаровичем, який «…Проробив стільки років у адміністраціях,,, і щоб він у себе в кабінеті взяв хабара? Ну слухайте, ну це смішно просто. Людина уже пропрацювала скільки років, і щоб вона у себе в кабінеті хабарі брала! Про що ми говоримо сьогодні? З кого роблять шутів? Я вважаю, що це зроблено навмисне, дійсно, це якесь політичне замовлення» (до речі, слова можна залишити без коментарів, кожен зробить свої певні висновки). Далі він зауважив, що за керівництва містом саме пана Нестерука, у Кам’янці-Подільському повернуто багато майна у комунальну власність. Зокрема, «Теплокомуненерго», яке було певний час приватною структурою. Пан Стадник заважує, що люди, у власності яких раніше перебувало теплопостачальне підприємство, могли «оформити» заказ на ліквідацію противника в особі голови міської ради. Каже, це – надумана справа, і тут вважається слід комерційних структур.

Віталій Олуйко, висловивши побажання, аби країна стала нарешті правовою державою, назвав ситуацію, що склалася навколо арешту, «шкідництвом», зазначивши, що правду всі дізнаються тільки після вироку суду. «Сьогодні його рейтинг, – зазначив депутат, – найвищий серед усіх політиків області. Ветерани, пенсіонери, студенти, підприємці – вся територіальна громада Кам’янець-Подільського стала на захист мера». Депутат також закликав до захисту мера і акцентував увагу обранців на тому, що затриманий при отриманні хабара пан Нестерук людина хвора, з виразкою шлунку та 12-палої кишки, який змушений щорічно проходити лікування. «Він що, убив, він що, зґвалтував, він що, вкрав, він що, соціально небезпечний злочинець, він що, очолював організовану злочинну групу? Чому його сьогодні ізолювали від суспільства?» Звернувши увагу на статтю 62 Конституції України про презумпцію невинуватості, він зазначив, що «коли звершиться слідство – завершаться і вибори». Іще одна версія – акція приурочена до виборів, аби скомпрометувати сильного кандидата на пост мера. «І Анатолій Макарович захистить своє добре ім’я в області, в країні, але вже буде пізно. Хтось сценарій який задумав – реалізує».

«Ми не маємо права ні тиснути на слідство, ні його підтримувати. Але ми вправі звернутися сьогодні до Генпрокурора України як обласний парламент, і просити його, згідно зі статтею 165, змінити міру запобіжного заходу в зв’язку з тим, що він не є людиною, небезпечною для суспільства». Віталій Олуйко впевнений, що незабаром затриманий мер зможе взяти участь у виборах.
Чи не вперше пан Рудик «підписався під кожним словом», сказаним Віталієм Олуйком, та згадав свої поневіряння, коли свого часу правоохоронні органи чинили тиск на депутата: «Політичні вибори пройшли, і Іван Рудик уже не злочинець. І те, що Феміда сьогодні готова заради свого просунення вперед сфабрикувати будь-яку справу – це теж ми знаємо». Продовжуючи виступ, принциповий депутат зазначив: «Винуватий Нестерук, взяв величезні кошти 60 тисяч гривень, коли в мене постійно вимагають по 100 тисяч, по 200, по 300, і вимагають за що? Добре, що я маю цінності… Вимагають за правильно прийняте рішення!»

Свою версію усього, що відбулося, розповів і Іван Гладуняк, який знає, звідки у кабінеті опинилися гроші. Як зазначає голова обласної ради, він особисто був присутній на позачерговій сесії міської ради, яка відбулася тиждень тому. З 50 депутатів на засідання прибув 41 обранець. Іван Гладуняк зазначає: «Це – серйозний удар по іміджу Хмельницької області, і тим більше, наслідки, незалежно від того, як закінчиться судова справа. Тяганина, на жаль, буде довга». Він дав оцінку меру як абсолютно моральній людині: «Навіть якщо буде рішення суду і воно вступить в законну силу , я все одно віритиму в його порядність, чесність. І можливо, його довірливість і відкритість зіграла злий жарт».

Але, згідно слів Івана Гладуняка, існує і інша точка зору. Суть справи полягає в тому, що сесією було прийнято рішення надати півтора гектара землі під гаражі підприємцям, і їм було поставлено умову про перерахування 300 тисяч «на ті чи інші речі для міських потреб». Відповідно, було дано доручення. Проте, ця умова не потрапила до протоколу рішення сесії. Депутати вже дають покази у відповідних органах. Підприємці, за версією голова ради, перераховували кошти. Залишилося нібито 60 тисяч для повного розрахунку. Замісто того, аби провести безготівкові розрахунки у відповідній структурі, гроші були занесені у кабінет керуючого справами, аби той передав кошти міському голові, якого на той час не було у місті – він перебував у обласному центрі. Іван Гладуняк стверджує, що тоді, коли відбувалися усі події, він телефонував Нестеруку, і той розповів про проблеми, які виникли у керуючого справами, проте на той час Анатолія Макаровича ніхто ні у чому не звинувачував.

Депутати майже одноголосно – 72 голосами з 73 вирішили: відстоюватимуть свого колегу до останнього – обранцями прийнято відповідне рішення та клопотання до Верховного Суду України. Свій підпис під зверненням обіцяв поставити навіть Василь Ядуха.
Взагалі-то відчуття від усієї ситуації досить гнітюче. З одного боку, можновладці вже дійшли у своїй «порядності» до такої межі, що навіть дійсно порядна людина виглядатиме закінченим хабарником. З іншого боку, досить дивні пояснення щодо нібито історії з рішенням сесії, доручення якої забули оформити протокольно. Є ще один момент: довіра навіть обласних депутатів, які знайомі не з розмов з механізмом вирішення питань бізнесових, правових, судових – вражає. Якщо депутати обласної ради, навіть у особі нетривіального пана Рудика, дозволяють собі говорити про сфальсифіковані справи та про вимагання хабарів, пересічним громадянам варто замислитися на тим, наскільки моральна та законослухняна державницька система.

Напевне, Іван Гладуняк правий: іміджу області завдано значного удару. Окрім того, цей скандал не може не відзначитися і на іміджі Сергія Мельника, адже саме посаду заступника Хмельницького міського голови залишив Анатолій Нестерук, аби бути обраним мером «Квітки на камені». Та й при всій повазі до Віталія Олуйка та до Івана Рудика, їхня логіка незрозуміла: здавалося б, за крадіжку мобільного телефону дрібного волоцюжку можуть посадити за грати під схвальні відгуки усього суспільства. А тут: людину – мера міста, піймали на отриманні хабара. Доводи, задля зміни запобіжної міри, на кшталт: а що він такого зробив та «знаєте, у нас вимагають значно більші хабарі за законні рішення», чесно кажучи, не додають авторитету ані одному, ані іншому «ситуативному товаришу».
Але дивує одне: незважаючи ні на що, кам’янчани досі вірять у невинність батька міста.

Ольга Лисиця

Нагадаємо, більше двох сотень жителів Кам’янця-Подільського пікетували Апеляційний Суд. Люди приїхали, аби їх почули. Вони протестують проти затримання Анатолія Нестерука Службою Безпеки України.