Через невірні розрахунки гірники за півроку недоотримали суму рівну 2,2 зарплатам

Але, як відомо, у 2010 році роботодавець зобов’язаний був встановити розміри тарифних ставок: з 01 січня з розрахунку 869 грн. мінімальної заробітної платні, з 01 квітня – з розрахунку 884 грн., а з 01 липня – з розрахунку 888 грн.

 

Таким чином, діючий розмір денної тарифної ставки робітника 1-го розряду складає 95,28 грн., хоча з 1 липня поточного року мав би бути встановлений у розмірі 134,10 грн.. Це фактично означає, що такий працівник недоотримує 38,82 грн. гарантованого державою рівня мінімального тарифу оплати праці. Робітник 2-го розряду недоотримує 39 грн., оскільки розмір його денної тарифної ставки складає 103,8 грн., замість 142,8 грн.

 

Загалом, за підрахунками Конфедерації профспілок Луганської області, в результаті незабезпечення з боку роботодавців гарантованого державою мінімального тарифу оплати праці, за шість місяців поточного року гірники неправомірно були позбавлені 2,2 місячних зарплат. На одній лише на шахті «Ніканор-Нова» за перше півріччя втрати фонду оплаті праці шахтарів на підземних роботах склали більше 29,5 млн. грн..

 

Замість законних 6 годин, українські шахтарі вимушено працюють по 9-10 годин

Конфедерація профспілок Луганської області, вивчаючи питання оплати робочого часу на вугледобувних шахтах в Луганській області виявила невідповідність зафіксованого роботодавцем робочого часу гірника у порівнянні з тим, який він фактично проводить на території підприємства – адже, замість визначених 6 робочих годин українським шахтарям, насправді, доводиться працювати 9,5-10 годин, які не вважаються робочим часом.

Це випливає з того, що по-перше, згідно встановленого режиму організації роботи шахти всі робітники з повним робочим днем під землею в установлений час зобов’язані прибути на територію шахти, з’явитися в «офісну» кімнату своєї дільниці (цеху) та бути присутнім на отриманні змінного наряд-завдання, пройти щоденний інструктаж з охорони праці, переодягтися у спецодяг – для цього відведено час від 45 хвилин до 1-ї години. По-друге, час спуску шахтарів у кліті в шаху і час їхнього пересування шахтою до безпосереднього робочого місця займає від 40 хвилин до 1,5 години і більше, стільки ж часу необхідно на зворотній шлях. По-третє, по виїзду з шахти робітники-гірники зобов’язані відмітитись (здати виїзний жетон) про свій виїзд з шахти, пройти у гардеробну, переодягнутися та прийняти душ – для цього відведено час від 30 до 45 хвилин.

Таким чином, час перебування робітника на земній поверхні шахти до спуску в шахту і після виїзду з шахти є часом вимушеного обов’язкового щоденного перебування на виробництві, однак, жоден роботодавець не здійснює оплату цього часу у повному обсязі.

З огляду на це, профспілки вважають, що час, який шахтарі проводять на поверхні (на території підприємства) і витрачають на підготовку до робочого процесу, а також час, який витрачається на те, щоб дістатися до робочого місця має бути визначений як оплачуваний робочий час.

В результаті цього, шахтарі, які працюють під землею, втрачають у середньому до 16,7% зарплати та майбутніх нарахувань до пенсії, оскільки їм не зараховується час перебування на надземній території шахти.

 

«óрники повинні отримувати доплату за 3,5-4 години, котрі вони вимушено проводять на виробництві, – зазначає Дмитро Калітвєнцев. В ідеалі, ці години повинні вважатися понадурочними та оплачуватися за подвійним тарифом. Однак, ми розуміємо, що бюджет держави не витримає такого додаткового навантаження. Тому, компромісним варіантом вирішення проблеми має бути збільшення заробітної платні шахтарів в середньому на 30% відсотків». При цьому профспілкові лідери наголошують, що роботодавець повинен здійснювати оплату праці шахтарів за час вимушеного перебування у шахті на рівні тарифної ставки робітника з повним робочим днем під землею, а не у зменшеному розмірі – на рівні тарифної ставки робітника 1-го розряду поверхні, як це є зараз.

 

До зловживань з процедурами нарахування зарплати додається заборгованість із її виплатою. Безпосередньо працівникам галузі Мінвуглепром заборгував 66,6 млн. грн.