https://moyagazeta.com/

ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМ АВТОМОБІЛЬНОГО І ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ

Так, Комітет запропонував Уряду доручити Мінтрансв’язку невідкладно здійснити низку заходів. Зокрема, задля врегулювання проблем в сфері автотранспорту, по-перше, розробити, погодити з іншими органами влади та нормативно затвердити єдиний і чіткий порядок формування тарифів на автоперевезення пасажирів. Цей порядок повинен унормувати прозору процедуру розрахунку вартості проїзду в автобусах і маршрутках всіх форм власності, чітко визначивши дієві засоби контролю за встановленням перевізниками тарифів з боку Держцінінспекції при Міністерстві економіки.

По-друге, закріпити за Головдержінспекцією на автотранспорті при Мінтрансзв’язку функції державного контролю за обліком проданих перевізниками квитків з їх обов’язковою видачею пасажирам. Внести для цього відповідні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

По-третє, розробити та нормативно затвердити порядок надання та розрахунку вартості автостанційних послуг. Це унеможливить включення до даних послуг безпосередньо не пов’язані з їх наданням витрат.
По-четверте, передбачити чіткі умови проведення конкурсу на право здійснювати автоперевезення та критерії визначення переможця. Для цього Мінтрансв’язку необхідно внести зміни до порядків: проведення таких конкурсів, організації автобусного маршруту, виготовлення й видачі паспорту маршруту.

«Втілення в життя запропонованих Антимонопольним комітетом пропозицій покликане усунути одну з головних для суспільства проблем економічно необґрунтованих тарифів. Більше того, це посприяє виводу доходів перевізників із «тіні», що, впевнений, буде позитивним як для галузі в цілому, так і для кожного пасажира зокрема», – зазначив Олександр Мельниченко.
У зверненні до Уряду Комітет також наголосив на необхідності розроблення галузевим Міністерством і введення у встановленому порядку методики формування тарифів на залізничні перевезення. Адже відсутність такого документу сьогодні не дозволяє об’єктивно оцінити економічне підґрунтя вартості ані пасажирських, ані вантажних перевезень.

Крім того, як наголосив в.о. Голови Комітету, приміські пасажирські перевезення потребують особливо прискіпливого контролю з боку Мінтрансв’язку, оскільки останніми роками «Укрзалізниця» планомірно скасовує їх. При цьому скорочення не компенсується запровадженням так званих приміських електропоїздів підвищеного комфорту.
На думку Комітету, кардинальне вирішення проблем залізничного транспорту можливе лише за умови створення незалежного регулятора – Національної комісії регулювання транспорту на кшталт існуючих в інших сферах природних монополій – зв’язку та енергетики. Створення такої комісії, що передбачено Законом України «Про природні монополії», дозволить розділити функції Мінтрансзв’язку щодо управління та регулювання транспортної галузі.

«В державі вже всі зрозуміли, що створення незалежного регулятора в галузі транспорту є наріжним каменем сьогодення, бо не може Мінтрансв’язку бути і керівником, і стратегом і, водночас, контролювати саме себе при встановленні тарифів. В державі повинна бути переоцінена система поглядів на це, – підкреслив Олександр Мельниченко. – Розроблений Антимонопольним комітетом відповідний проект постанови Кабінету Міністрів був погоджений всіма відомствами, включаючи Міністерство фінансів, Міністерство юстиції та Держкомпідприємництва До того ж, за дорученням Уряду Міністерство економіки розробило проект закону щодо створення регулятора, і Комітет доопрацював і погодив його. Однак, профільне Міністерство, на жаль, досі блокує створення Національної комісії, на яку має бути покладено функції регулювання в усіх сферах: залізничного, автомобільного, авіаційного та водного транспорту. Час погоджень і бюрократичної переписки з Мінтрасзв’язку минув. Необхідно негайно прийняти рішення щодо створення Національної комісії».