https://moyagazeta.com/

Консультація фахівця: Державна реєстрація народження дитини

До того ж, наше обласний центр опинився на четвертому місці серед міст із низькою смертністю.
За даними відділу державної реєстрації актів цивільного стану в 2010 році в місті Хмельницькому народилось 3441 немовля, що на 31 дитину більше ніж у 2009 році. Приємно, що наше місто в минулому році поповнилося двійнятами, їх в місті народилось 47 пар, що на 12 більше, ніж у 2009 році.

Роз’яснення з питань державної реєстрації народження дитини надає заступник начальника Хмельницького міськрайонного управління юстиції – начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану по м. Хмельницькому Марина Зубова.
Питання державної реєстрації народження дитини та визначення її походження регламентуються Цивільним та Сімейними кодексами України, а також Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”.

Відповідно до статті 49 Цивільного кодексу України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, у випадках передбачених законом, зміна імені, смерть.

Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
Згідно частини 1 статті 144 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини зареєструвати її народження в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Слід зауважити, що відповідно до частини 2 статті 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність особи виникає у момент її народження, тобто здатність мати цивільні права та обов`язки.

При державної реєстрації народження дитини заявник має пред`явити таки документи:
1. Медичний документ, який посвідчує факт народження дитини, форма якого визначена центральним органом виконавчої влади в сфері охорони здоров`я. За відсутності документального підтвердження народження дитини реєстрація відбувається за рішенням суду про встановлення факту народження дитини.
2. Документ, який посвідчує походження дитини (свідоцтво про шлюб батьків, спільна заява батьків про визнання батьківства, заява матері, яка не перебуває в шлюбі)
3. Паспорта батьків та особи, яка заявляє про народження дитини.
Порядок визначення прізвища, імені та по батькові дитини регламентується 145,146 та 147 статтями Сімейного Кодексу України. Зокрема ст. 146 “Визначення імені дитини” проголошує, що ім’я дитини визначається за згодою батьків. Як вбачається з вищезгаданої норми кожна особа має право на ім’я. Дана стаття встановлює не право на ім’я, а право батьків на присвоєння імені дитині, яке необхідне для її індивідуалізації як суб’єкта цивільних правовідносин.

Слід зазначити, що лідерство по всій Україні, в тому числі по місту Хмельницькому тривалий час тримають імена:
– чоловічі – Андрій, Віктор, Віталій , Володимир , Дмитро, Євген, Ігор, Олег, Олександр ;
– жіночі – Анастасія, Ірина, Людмила, Марина, Наталія, Ольга, Світлана, Тетяна, Софія.

Найпопулярнішими у поточному році були дівочі імена – Анастасія, Анна, Дарина (або Дар’я), Марія, Катерина, Каріна, Крістіна.
Хлопчиків найчастіше називали Андрій, Артем, Іван, Максим, Олександр.
Приємно, що молоді батьки відновили у своїх правах призабуті імена – Арсен, Єлісей, Гордій, Данило (Данііл), Єгор, Тимофій, Яромир; Уляна, Арина, Серафима, Ксенія, Марта.

Документом, що підтверджує факт реєстрації народження дитини є актовий запис цивільного стану – це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу .
Про факт державної реєстрації акта цивільного стану видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується Кабінетом Міністрів України.

Автор: УВІП