https://moyagazeta.com/

Для любителів солодкого в Угорщині вводяться податки

Справа в тому, що країна приєдналася до клубу європейських країн – борців із зайвими кілограмами. Тут ввели податок на всі продукти, які містять багато солі, цукру і вуглеводів. А також підвищену норму кофеїну. Але розуміння здорового харчування в угорців виявилося специфічне. Солодке – це шкідливо, а от жирне – це національна традиція.

На різдвяних вулицях Будапешта запах гарячих булочок переплітається з ароматом смаженого м’яса.

Вони немов дзеркало гастрономічних пристрастей угорців. Смачно те, що шкідливо.

Угорщина – восьма в списку світових лідерів за кількістю жителів, які страждають ожирінням. У кожного п’ятого її жителя – зайва вага.

Уряд вирішив своїх громадян посадити на дієту. Хочеш їсти нездорову їжу, за задоволення плати більше – в середньому плюс 15 відсотків до вартості продуктів.

Річка Жолочі, представник Федерації харчової промисловості:

– Найбільший внесок до бюджету роблять ласуни. 60 відсотків податків сплатили підприємства, які випускають цукерки і шоколад. Ще 17 відсотків припадає на виробників чіпсів. Все інше – це лимонади, продукти з кофеїном та інше. У Федерації харчової промисловості вже підраховують збитки. Через податку виробники втратили до 30% виручки. Інвестори переносять свій бізнес в сусідні – безподаткові – країни. Журналісти продуктову оплату за шкідливість спочатку прозвали “податком на гамбургери”. Але прорахувалися.

Золтан Баткен, журналіст газети Nepszabadsag:

– За іронією найяскравіший приклад нездорової їжі – гамбургери – в урядовий список не потрапили. Інакше б постраждав і національний угорський продукт – м’ясо. А ось іншу національну гордість – марципани – уряд не пощадив. Купувати цукерки коробками угорці вже розучилися.

– Здавалося б, цукерки одні й ті ж. Але ласунам доводиться платити різну ціну. Упаковка обходиться дорожче. А ось цукерки на розсип вже без податку. – Угорські страви – одні з самих жирних в європі. Але обкласти даниною общепит рука при владі чомусь не піднялася.

Шеф-кухар ресторану вважає: жоден податок на апетит не впливає. А тільки свідомість і бажання бути струнким. Але на всяк випадок, “здорове” меню вже продумали:

– У нас є страви зі спеціального м’яса. наприклад, “сірої корови” та свині-мангалиці. Воно з низьким вмістом холестерину і майже без жиру. Хай наші діти їдять краще гуляш, ніж чіпси.

“Вдарити євро за апетитом”. Під таким девізом живуть вже кілька європейських країн. У Фінляндії є податок на морозиво. У Франції – на газовану воду. А ось Данія недавно капітулювала – податок на жирну їжу скасувала.

Боротьба за гаманець перемогла боротьбу за здоровий спосіб життя. За продуктами, які прийнято вважати шкідливими, данці просто стали їздити в сусідню Німеччину, де “шкідливий” податок платити не потрібно.