https://moyagazeta.com/

Топ-7 українських бізнесменів-втікачів

Наскільки тісно в Україні бізнес пов´язаний зі зміною політичної ситуації, показує хоча б те, що практично кожна радикальна зміна влади супроводжується хвилею підприємців, які змушені залишати країну. На жаль, необхідно констатувати, що специфіка ведення бізнесу в Україні така, що не видається можливим точно проаналізувати, наскільки легально накопичували свої капітали підприємці, мова про яких піде нижче. Також вкрай складно сказати, наскільки виправдані дії влади в кожному конкретному випадку. Тим не менше, «Коментарі» склали умовний рейтинг підприємців, які за роки незалежності були змушені виїхати з України за кордон.

АНДРІЙ ЗАДОРОЖНИЙ

Серед останніх українських бізнесменів, які вважали за краще залишити межі України, можна назвати, очевидно, вже колишнього співвласника мережі ресторанів «Козирна карта» Андрія Задорожного. Колись процвітаючий український бізнесмен, котрий входив раніше в топ-100 найбагатших людей України, вже півтора року перебуває за кордоном, хоча відомо про це стало тільки нещодавно. За інформацією з різних джерел, останні півтора року Задорожний жив у Грузії, Туреччині та Чорногорії, а влітку 2012-го був затриманий на Балканах і вже півроку перебуває в хорватській в´язниці.

У міжнародний розшук Задорожний був оголошений з ініціативи СБУ, яка підозрює його в шахрайстві в особливо великих розмірах. Втім, хорватська сторона видавати втікача українській владі поки що не поспішає.

Причиною втечі з країни, за інформацією, що з´явилася в ЗМІ, вважають проблеми бізнесмена після того, як влада Києва ліквідувала дебаркадери на Дніпрі. Більшість із ресторанів на воді належали «Козирній карті», а кредити на їхнє будівництво були оформлені саме на Задорожного. Незабаром іншими акціонерами була примусово ліквідована і керуюча компанія, що належала Андрію Задорожному.

У той самий час, низка джерел пов´язує виїзд Задорожного за кордон і подальшу ліквідацію належної йому компанії з підвищеним інтересом до його бізнесу з боку людей, котрі мають великі зв´язки в нинішніх владних колах.

ЛЕОНІД ЧЕРНОВЕЦЬКИЙ

Воліє не з´являтися в Україні без крайньої необхідності колишній мер Києва Леонід Черновецький. Періодично спливає інформація, що колишній власник «Правекс-банку» живе то в Грузії, то в Ізраїлі.

У той самий час, періодично відкриваються кримінальні справи на людей з «молодої команди» колишнього градоначальника, пов´язані з їхньою діяльністю на постах чиновників Київської міськдержадміністрації в часи мерства Черновецького.

Після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича і подальшого призначення головою КМДА Олександра Попова, ще будучи мером міста, Черновецький фактично відійшов від справ державних, сконцентрувавшись на справах сімейних. Наприкінці 2011 року він розлучився зі своєю дружиною Аліною Айвазовою, з якою прожив у шлюбі 34 роки, а незабаром після цього розписався з Оленою Савчук, яка молодша за нього на 19 років. А 1 червня 2012-го Київський міський голова Леонід Черновецький взагалі написав заяву про дострокове складення повноважень.

За останньою інформацією, Леонід Черновецький має намір повернутися в бізнес і запустити разом зі своїм сином Степаном інвестиційний проект Chernovetskyi Investment Group. Фонд у першу чергу буде оперувати власними грошима бізнесмена, основу капіталу якого, за офіційними відомостями, складають кошти, отримані від вдалого продажу «Правекс-банку» на початку 2008 року.

СЕРГІЙ ГРИГОРОВИЧ

Повною несподіванкою для мільйонів шанувальників комп´ютерних ігор по всьому світу стала інформація про закриття найбільш успішної української компанії-розробника GSC Game World. Компанія отримала всесвітню популярність завдяки серії комп´ютерних ігор «Козаки», продажі якої склали по всьому світу більше ніж $100 млн., і працювала над продовженням свого другого «хіта» – комп´ютерної гри «STALKER2».

Володар почесного титулу «Підприємець року 2010», засновник і власник GSC Game World Сергій Григорович, статок якого в 2011 році оцінювалося в $26 млн., оголосив співробітникам про своє рішення закрити компанію на початку грудня 2011 року. Таке рішення він пояснив особистими причинами, не розкриваючи подробиць. Утім, частина співробітників підприємства припускала, що припинення роботи GSC Game World може бути пов´язане з підвищеним інтересом, який стала виявляти до компанії останнім часом одна з силових структур.

З того часу Сергій Григорович, котрий зумів створити бізнес з нуля, без залучення сторонніх інвестицій, один із найуспішніших українських IT-проектів, живе в основному за кордоном і воліє не спілкуватися з пресою.

АРСЕН АВАКОВ

Жертвою жорстокої боротьби в ході останніх президентських виборів можна назвати колишнього губернатора Харківської області та голову обласної організації БЮТ Арсена Авакова, який, за інформацією ЗМІ, після поразки Юлії Тимошенко в 2010 році виїхав з України до Італії.

Протягом наступних двох років різного роду тиску з боку держорганів піддалася ціла низка підприємств, що належать Авакову, розташованих, в основному, в Харківській області. А 26 січня 2012 року Генеральна прокуратура України відкрила на Арсена Авакова кримінальну справу за фактом злісного перевищення влади і посадових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки. Незабаром Аваков був оголошений у міжнародний розшук і затриманий в Італії. Але після звернення опозиції з проханням не видавати його українській владі Аваков був звільнений з-під варти, а Україні було відмовлено в екстрадиції колишнього чиновника.

На останніх парламентських виборах восени 2012 року Арсен Аваков був обраний народним депутатом за списком ВО «Батьківщина», після чого повернувся в Україну.

ДЕНИС ОЛІЙНИКОВ

Жертвою політичного тиску вважає себе і власник компанії ProstoPrint, підприємець Денис Олійников. У вересні 2011 року він з родиною спішно залишив Україну і виїхав до Хорватії, назвавши причиною загрози київське МВС.

Раніше в офісі компанії, що належала йому, був проведений обшук із вилученням обладнання. Офіційною причиною обшуку називалося порушення кримінальної справи за виробництво контрафактної продукції з логотипом Євро-2012. Сам же Олійников вважав це помстою за те, що компанія торгувала, серед іншого, футболками зі скандальними принтами «Спасибі жителям Донбасу» і не зняла їх з продажу, незважаючи на анонімні вимоги, що надходили.

В одному зі своїх інтерв´ю Олійников зазначив, що знає багато українських підприємців, які змушені були продати бізнес і виїхати з України. У більшості своїй вони не афішують проблем, що виникають на Батьківщині, на відміну від власника ProstoPrint, який вирішив свій випадок піддати розголосу.

ІГОР БАКАЙ

Заради справедливості варто згадати, що масові втечі бізнесменів із країни не можна назвати символом тільки часів чинної влади. Відразу після перемоги на виборах президента Віктора Ющенка низка підприємців вирішили спостерігати за першими діями нової влади з-за кордону. Повідомлялося, що на кілька місяців виїхала з України навіть найбагатша людина країни Рінат Ахметов. Втім, символом еміграції того часу можна вважати Ігоря Бакая, котрий виїхав із родиною в Росію наприкінці 2004 року, де він відразу отримав роботу, а незабаром і нове громадянство.

Видний підприємець, перший керівник держкомпанії «Натогаз України», в жовтні 2003 року Бакай був призначений главою Держуправління справами (ДУС) при президенті Леоніді Кучмі. Вже навесні 2005 року проти нього було порушено цілу низку кримінальних справ. Зокрема, голову ДУС звинуватили в зловживання владою і службовим становищем, а також у незаконній розтраті 828,5 млн грн. У наступні роки адвокати Ігоря Бакая намагалися закрити порушені стосовно нього справи, але добитися успіху змогли лише після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича. Так, 23 березня 2010 року Печерський райсуд Києва закрив кримінальні справи стосовно Бакая і зняв арешт з належного його родині майна. Прокуратура подала апеляцію на це рішення, однак 14 квітня 2010 року Апеляційний суд Києва визнав законність закриття всіх справ.

ЮХИМ ЗВЯГІЛЬСЬКИЙ

Було б несправедливо не згадати в списку відомих емігрантів, змушених перечікувати важкі для себе часи за межами країни, і, мабуть, першого в історії незалежної України «втікача» – Юхима Звягільського. Через кілька місяців після відставки з посади виконувача обов´язків прем´єр-міністра України восени 1994 року Звягільський виїхав до Ізраїлю, рятуючись від порушеної проти нього кримінальної справи за фактом перевищення службових повноважень. Тоді чинний народний депутат прожив за кордоном до 1997 року, доки пристрасті навколо його персони не вляглися.

Сьогодні Юхим Звягільський живе в Україні, де є почесним головою ради директорів орендного підприємства «Шахта імені О.Засядька» і фактично контролює роботу підприємства, вартість якого він сам оцінює в 1,25 млрд грн. А на останніх парламентських виборах Юхим Звягільський навіть встановив рекорд серед українських політиків, ставши депутатом Верховної Ради вшосте.

Джерело styknews.info