https://moyagazeta.com/

АМКУ у Хмельницькому продовжує наводити порядок у житлово-комунальній сфері

Посилився контроль за додержанням органами державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, тощо, законодавства про захист економічної конкуренції на ринках адміністративних та інших платних послуг.

Службовцями Відділення ретельно проведено аналіз досліджень на даних ринках.
Як з’ясувалося при досліджені на предмет дотримання енергопостачальними компаніями вимог законодавства про захист економічної конкуренції при їх взаємовідносинах з об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельними кооперативами, на території Хмельницької області публічним акціонерним товариством «Хмельницькобленерго» укладено 9 договорів про постачання електричної енергії об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків. При проведенні Відділенням перевірки договорів про постачання електричної енергії юридичним особам та фізичним особам – суб’єктам підприємницької діяльності укладених ПАТ «Хмельницькобленерго» з ОСББ встановлено, що у текстах двох договорів відсутні умови, що передбачені типовим договором, зокрема: дозволена потужність, точка продажу електричної енергії, приєднана потужність у точці підключення. Зважаючи на те, що вказані дії ПАТ «Хмельницькобленерго» не призвели до суттєвого обмеження конкуренції, не завдали значних збитків окремим особам та суспільству Відділенням було надано ПАТ «Хмельницькобленерго» рекомендації, які є обов’язковими до виконання.

Відділенням проведено відповідне дослідження ринку надання послуг з видачі технічних умов на приєднання, послуг з видачі технічних умов на збільшення потужності, послуг з підключення нових споживачів до електричних мереж, послуг з передачі електричної енергії. За результатами проведеного аналізу Відділення з’ясувало, що працівниками ПАТ «Хмельницькобленерго» всупереч вимогам Правил користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ було відключено електроустановку кафе «Русалка» (с.Копачівка, Волочиського району) на електролічильнику виходом фази, опломбовано засіб обліку електричної енергії та складено акт про пломбування приладу обліку електричної енергії. Розпорядженням адміністративної колегії Відділення було розпочато справу відносно ПАТ «Хмельницькобленерго» в особі Волочиського РЕМ.

Щодо дослідження на ринку постачання природного газу, Відділенням було проведено позапланові перевірки дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції публічним акціонерним товариством «Хмельницькгаз», відкритим акціонерним товариством «Шепетівкагаз». За результатами даних перевірок відносно згаданих суб’єктів господарювання було розпочато дві справи за ознаками порушення конкуренційного законодавства (в частині наданні технічних умов замовникам з перевищенням встановлених чинним законодавством граничних строків, з включенням до них необґрунтованих вимог та необхідності отримання замовниками згоди попередніх балансоутримувачів газопроводів та встановлення економічно необґрунтованих тарифів на послуги з видачі технічних умов на підключення до мереж газопроводу).
При аналізі проведеного дослідження щодо дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції органами місцевого самоврядування при встановленні виконавцями житлово-комунальних послуг при наданні ними послуг об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків Відділенням було надано рекомендації 2 суб’єктам господарювання: Теофіпольському виробничому управлінню житлово-комунального господарства (недотримання 30 денного терміну повідомлення споживачів про зміну вартості тарифів на послуги централізованого водопостачання, водовідведення та утримання будинків та прибудинкової території) та Ярмолинецькому КП „Теплокомуненерго” (недотримання 30 денного терміну повідомлення споживачів про зміну вартості тарифів на послуги централізованого теплопостачання). Розпочато розгляд 10 справ, з них 4 відносно суб’єктів господарювання та 6 відносно органів місцевого самоврядування: виконавчого комітету Білогірської селищної ради, Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі відокремленого підрозділу «Хмельницька атомна електрична станція», виконавчого комітету Деражнянської міської ради, Шепетівського комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, підприємства „Комунальник” комунальної власності Віньковецької селищної ради, виконавчого комітету Теофіпольської селищної ради, виконавчого комітету Ярмолинецької селищної ради, Хмельницького комунального підприємства “Спецкомунтранс”, виконавчого комітету Старосинявської селищної ради, виконавчого комітету Віньковецької селищної ради. Окрім згаданих 10 справ територіальним відділенням здійснюється розгляд 3 справ розпочатих протягом лютого-травня 2011 року: міського комунального підприємства “Хмельницькводоканал”, комунального підприємства “Старосинявський комунгосп”, виконавчого комітету Ізяславської міської ради. Крім того, Відділенням завершено розгляд 3 справ: комунального підприємства «Віньковецьке районне підприємство теплових мереж», виконавчого комітету Летичівської селищної ради, комунального підприємства “Білогір’я спецтрансбуд”.
В Хмельницькій області зареєстровано – 335 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, в тому числі у місті Хмельницькому – 163 та м. Кам’янець – Подільський – 78. Послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення і централізованого опалення жителям будинків, де створені ОСББ надаються на підставі договорів укладених напряму між кожним із співвласників та підприємством – виконавцем комунальної послуги.
Договори на надання послуг з вивезення твердих побутових відходів з в окремих випадках укладаються з ОСББ, зокрема, у м. Хмельницькому такі договори укладені з Хмельницьким комунальним підприємство “Спецкомунтранс”. В ході дослідження Відділенням було виявило, що договір про надання послуг з вивезення та знешкодження твердих побутових відходів, укладений ХКП “Спецкомунтранс” із об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Прима-52” не відповідає вимогам Типового договору про надання послуг з вивезення побутових відходів. Розпорядженням адміністративної колегії було розпочато розгляд справи відносно ХКП “Спецкомунтранс”.

Крім того, інформуємо, що на території Хмельницької області відсутній суб’єкт господарювання, який би здійснював розподіл (розчеплення) платежів за житлово-комунальні послуги. Фактів відмови з боку виконавців житлово-комунальних послуг співвласникам/ОСББ в укладенні договору на надання відповідних житлово-комунальних послуг не встановлено. Випадків нав’язування додаткових послуг ОСББ, які безпосередньо не відносяться до надання послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, не виявлено. Фактів включення до тарифів відповідних послуг вартості робіт, які фактично не надаються або виконуються самими членами ОСББ не встановлено.

«Загалом Відділення завершило 8 позапланових перевірок суб’єктів господарювання на даних ринках та 2 планові перевірки суб’єктів господарювання. – повідомив голова Відділення Віталій Олуйко. – Направлено 41 вимогу ОСББ. Органам місцевого самоврядування направлено 42 вимоги, місцевим органам виконавчої влади – 21. Направлено вимоги ТОВ «Хмельницьктранс», якому Хмельницька ОДА делегувала владні повноваження на надання платних послуг, та Управлінню транспорту та зв’язку Хмельницької міської ради щодо надання адміністративних послуг по організації конкурсу на проведення діяльності із паркування транспортних засобів. З початку року за зловживання монопольним становищем на ринках житлово-комунальних послуг було оштрафовано 6 підприємств загалом на 16 тис. грн. та рекомендовано 4 підприємствам припинити дії з ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Припинено 6 випадків бездіяльності та схилення органів державної влади та місцевого самоврядування до вчинення порушення комунальних підприємств.»