https://moyagazeta.com/

Борги теплогенеруючих підприємств перекинуть на місцеві громади?

 Під час згаданої селекторної наради мова йшла про реструктуризацію заборгованості підприємств тепло- та водопостачання, які накопичились станом на 01.07.2016 року. Нагадаю, що 20 жовтня Верховна Рада прийнятий за основу законопроект № 5273, спрямований на фінансове оздоровлення галузі теплопостачання. Згідно цього Закону підприємствам дається 5 років на погашення боргів, а також можливість після реструктуризації боргу списати всі штрафи й пені, які були нараховані. І найголовніше – на той час, поки діє договір реструктуризації, призупиняється нарахування штрафів і пені. Все ніби чудово, якби не одна деталь: як утворилися ці заборгованості у підприємств тепло- та водопостачання? Хто їх створив?

Спеціалісти теплогенеруючої галузі, як і експерти вбачають, що причини затримок розрахунків енергокомпаній перед НАК «Нафтогаз Укераїни» за спожитий газ знаходяться в площині регулювання галузі, основні з них: несвоєчасна компенсація різниці в тарифах; затримки фінансування держбюджетом пільг і субсидій; незбалансована нормативна база щодо розрахунків за газ, тепло- і електроенергію; борги всіх категорій споживачів за спожите тепло та електрику; відсутність дзеркального джерела погашення газових штрафних санкцій.

Не будемо далеко шукати відповідних фактів, а подивимося на сайт ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». Заборгованість підприємства за спожитий природний газ перед НАК «Нафтогаз Україна» становить 103,378 млн. грн. З цієї суми невідшкодована різниця держави в тарифах, яка не передбачена жодним нормативним документом станом на 01.09.2016 р. для населення становить 10,082 млн. грн., для бюджетних організацій – 32,691 млн. грн. Нараховані пені і штрафні санкції складають 57,826 млн. грн. І подібні приклади нарахування пень і штрафів за несвоєчасне державне фінансування можемо побачити в кожній області, в кожному теплогенеруючому підприємстві. Достатньо поглянути в мережі Інтернет.

Отже, якщо бути максимально щирими, слід визнати, що борги теплогенеруючих підприємств України створені завдяки «дивним діям» представників самої української влади. Це борги штучні. А тепер – УВАГА!!!

Під час згаданої селекторної наради Віце-прем’єр-міністр – Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко наголосив, що реструктуризація боргу теплогенеруючих підприємств перед НАК «Нафтогаз України» – «Має бути виконано за підтримки органів місцевого самоврядування, адже комунальні підприємства, які є у власності місцевих громад повинні бути підтримані з боку місцевих бюджетів». Отже, борги штучно створила держава, а погашати, на думку представника Кабміну, мають місцеві громади із власного бюджету розвитку! Дуже гарно! Завдяки децентралізації місцеві громади стали трішки багатшими і тепер можуть витрачати кошти на розвиток своїх інфраструктур,

чого були позбавлені протягом 25 років Незалежності. А держава у нас, так вже повелося, весь час чомусь бідна. Не зважаючи на численні ряди все нових офшорних мільйонерів і мільярдерів. А тут ще й держбюджет 2017 року треба ж за чийсь кошт поповнювати. А то, бач, надумали розбудовувати міста і села!

Теплогенеруючим підприємствам нині пропонується на 5 років реструктуризувати борги. Лише запитання виникає, а з яких коштів мають погашати ці борги підприємства теплоенергетики? Адже дію Постанови Кабміну № 217 ніхто поки що не скасовував. А згідно з нею від 80 до 90% всіх надходжень вже під час їх поступлення в каси «розщеплюються», тобто спрямовуються на рахунки НАК «Нафтогаз України». Вже цього літа теплогенеруючі підприємства опинилися практично без коштів на здійснення капітального ремонту теплових мереж і підготовки до опалювального сезону. Коштів залишалося ледве на виплату зарплат працівникам і латання дір. Як наслідок – в ряді міст зношені мережі дають численні пориви при запуску тепла і це вже через 10 днів після календарного початку опалювального сезону. А в якому стані будуть мережі і теплогенеруюче обладнання наступного року, якщо такий алгоритм фінансування збережеться, важко навіть уявити. Вже нині «тепловики» у своїх коментарях наголошують, що без капіталовкладень у модернізацію і заміну мереж і обладнання кожний наступний запуск теплових систем стає все більш важким і проблематичним. Виникає крамольна думка: хтось прагне знищити централізовану теплогенеруючу систему України? І це при тому, що всі кошти концентруються у НАК «Нафтогаз України».

Ще цікавий факт. 11 серпня 2016 р. Президент України ветував Закон № 2706 «Про заходи, спрямованих на забезпечення сталого функціонування суб’єктів господарювання у сферах телопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення», який передбачав введення мораторію на накладання штрафів і пені та блокування рахунків теплогенеруючих підприємств за прострочення оплати за газ. Схвалення Закону було надважливим для нормального функціонуванням теплогенеруючих підприємств та могло врятувати підготовку ЖКГ України до опалювального сезону. Замість цього з’являється 20 жовтня законопроект № 5273 про реструктуризацією боргів, до якого, за словами представника Кабміну, мають фінансово долучитися місцеві громади.

Отже, селекторна нарада залишила більше запитань ніж відповідей. Проте своє слово ще не сказала Її Величність Зима. Дай Боже, щоб і цього разу зима показала своє лагідне обличчя для пересічних громадян України. Вони ж бо ні в чому невинні у фінансових оборудках нагорі.

Анатолій Теличко.