https://moyagazeta.com/

Боржникам буде непереливки?

“Саме від вашого професіоналізму, державницького підходу до розв’язання економічних та соціальних проблем, політичної зрілості, патріотизму й порядності залежить стан справ у галузях та розвитку Хмельниччини загалом”, — на одному подиху виголосив губернатор Василь Ядуха. Керманич краю висловив сподівання, що облдержадміністрації вдасться виростити нових лідерів, які у найближчому майбутньому займуть місця у державній службі. А наприкінці виступу Василь Степанович пояснив, що діюча влада на чолі з Януковичем обрана за благословенням самого Всевишнього. “Ця влада від Бога. А тому потрібно відкинути політичні вподобання і працювати на її авторитет”.

Хтозна, у що б далі перетворилося засідання колегії, якби до порядку денного заздалегідь не внесли питання про стан ліквідації боргів із заробітної плати. Ця тема дуже болісна і водночас актуальна для влади, оскільки за сумою заборгованості із виплати зарплат наш регіон посідає 8 сходинку в Україні, а за її рівнем — лише 20 місце. Доповідачем з цього питання була начальник Головного управління праці та соціального захисту населення ОДА Світлана Лукомська. За її словами, за п’ять місяців цього року Хмельниччина наростила майже 2 мільйони гривень боргів і у кінцевому підсумку вийшла на 24,7 млн. грн. Найбільшу лепту внесли економічно активні підприємства, на рахунках яких 12,5 млн. грн або трохи більше половини всіх боргів. Беззаперечними лідерами у цій групі є підприємства Хмельницького (46% боргу), Полонського, Кам’янець-Подільського районів та Нетішина. Підприємства-банкрути мають дещо менше невиплат — 11,3 млн. грн. На думку пані Лукомської, цю суму вдалося б суттєво зменшити, якби не апетити арбітражних керуючих. Вона навела кілька прикладів, коли кошти від реалізації майна підприємств-банкрутів спрямовуються не на погашення боргів по заробітній платі, а на її виплату арбітражним керуючим, охоронцям та адміністрації. Зокрема, на ДП “Комунрембудсервіс”, де сума заборгованої зарплати становить 120,7 тис. гривень, протягом 2009-2010 років виплата боргів працівникам підприємства-банкрута не проводилась. Але, увага! — за рахунок отриманих від реалізації майна кошти в сумі 18,2 тис. грн. пішли на виплату заробітної плати арбітражному керуючому В. Войтюку.

Публічно залляли за шкуру сала й кільком економічно-активним підприємствам, які системно саботують ліквідацію зарплатних боргів. Для загалу прозвучало СТОВ “Агрофірма “Маяк” (Полонський район), яким керує депутат обласної ради від фракції “Народний блок Литвина” Володимир Марченко. Цей керівник не виплатив своїм працівникам на початок цього року 338,5 тисячі гривень. При цьому загальні надходження підприємства за 11 місяців минулого року становили 19,7 млн. грн! Порцію перцю отримали й ВАТ “Полонський гірничий комбінат”, на якому “висить” 708,7 тис. грн, ТОВ “Синявські граніти” — 430,2 тис. грн, ЗАТ “Гранкар’єр “Пронекс” (м. Шепетівка) — 154,5 тис. грн.
Дещиця критики була спрямована на місто Хмельницький, де, за інформацією Лукомської, найбільше заборгованості із заробітної плати — 5,5 млн. грн. Серед економічно-активних підприємств обласного центру потрапили у немилість хмельницька регіональна організація Народного союзу “Наша Україна”, яка заборгувала працівникам 837,8 тис. грн, ТОВ “Домобудівна компанія” та ВАТ “Домобудівний комбінат” — понад 800 тис. грн, ЗАТ “Хмельницька кондитерська фабрика “Кондфіл” — 278,5 тис. грн, ВАТ “Видавництво Поділля” — 219,0 тис. грн, КП “Облпаливо” – 178,8 тис. грн. До речі, останнє підприємство належить обласній раді, але на колегії акцент робився на дієздатності мерії Хмельницького (розумій — команди Сергія Мельника).

Треба віддати належне губернатору, який уважно слухав доповідача майже двадцять хвилин. А потім запитав у лоб: “Що має зробити губернатор, щоб навести у цьому питані порядок?” “Посилити дисципліну”, — спокійно відповіла Світлана Іванівна. Проте відповідь підлеглої не задовольнила очільника ОДА. “Юрію Володимировичу, даю Вам доручення: всіх керівників, котрі допустили збільшення заборгованості із заробітної плати за останній місяць, притягнути до кримінальної відповідальності. У межах діючого законодавства “прикрийте” кількох керівників для науки”, — прагнув заручитися підтримкою губернатор у прокурора області. Редакція поцікавилася у прес-службі обласної прокуратури, чи може голова ОДА давати доручення прокурору. Нам повідомили, що голова облдержадміністрації не має права давати будь-яких вказівок, доручень чи вимагати прокурора області відреагувати на певні питання. Це суперечить статті 7 Закону України “Про прокуратуру”. Інша справа: губернатор може інформувати прокурора про факти чи випадки невиплати заробітної плати, а останній самостійно прийматиме рішення, проти кого порушувати кримінальну справу або не порушувати. “Прокурор Хмельницької області підпорядковується вказівкам Генпрокуратури”, — резюмували у прес-службі обласного відомства.

Ще одна порція стріл від голови ОДА була направлена у бік заступника міського голови Хмельницького Ірини Ковальчук. Вона поділилася досвідом з присутніми, як мерія намагається боротися з боржниками. А саме: на кожного з них заведена електронна справа та тримається рука на пульсі, у межах повноважень міськради. Ця аргументація, мабуть, нагадала очільнику адміністрації заготовлене домашнє завдання, яке відповідач не захистив на “відмінно”. “Хмельницький нині некероване місто. Чому населення обласного центру за всіма показниками дає негативну оцінку діяльності міської влади? Адже за економічним становищем (заборгованість із зарплат — авт.) обласний центр ганьбить Хмельницьку область. І про це треба говорити відкрито”, — метав громами і блискавками пан Ядуха.

Василь Степанович на попередніх засіданнях колегій дозволяв собі подібні репліки говорити на адресу й інших керівників органів місцевого самоврядування. Тоді словесного прочухана отримав мер Славути Василь Сидор. А міський голова Старокостянтинова Микола Мельничук одного разу навіть не з’явився на колегію, бо, за словами Ядухи, виконував його доручення — розчищав місто від сміття.

Таким чином новообрана влада облдержадміністрації намагається довести, що у їхніх порохівницях ще зберігся порох. Проте керівництво ОДА робить спроби повчити “менших керівників” і водночас, не відчуваючи межі, поступово затягується у неоголошені вибори до місцевих рад. Це красномовно підтверджує закид губернатора пані Ковальчук щодо державної субвенції за пільгові перевезення КП “Електротранс”: “Ви маєте подякувати уряду Азарова, що він носить штани за Хмельницькою міською радою”.
Віталій Тараненко

“Подільський кур’єр” №25 від 24 червня 2010 року.