https://moyagazeta.com/

Чи готовий Хмельницький зустріти грип?

– Людмило Леонтіївно, скажіть, чи готові медики до зустрічі з новою хвилею ГРВІ та грипу?
– Так, поліклінічна служба змушена з початку сезону бути у повній «бойовій готовності».
З цією метою щороку кожним амбулаторно-поліклінічним закладом, у тому числі і нашим, розробляється план заходів, що передують епідемії та про епідемічних заходів, який включає боротьбу навіть з пташиним грипп. Цей рік не став виключенням – усі поліклінічні заклади охорони здоров’я отримали такий документ, розрахований у дії на сезон 2009-2010 роки. До речі, зараз ми змушені були додати до плану також заходи щодо боротьби з новою для наших терен хворобою – грипом свиней(Н1N1), оскільки він уже ось-ось на підході. Згідно з цим планом проводяться заходи при оголошенні надзвичайного стану з приводу різкого збільшення рівня захворюваності на грип та ГРВІ. Сигналом до здійснення цього плану буде наказ міського голови про оголошення карантину в дошкільних, шкільних, інших закладах освіти, а також у закладах, де зазвичай збирається велика кількість людей.

– Коли Ви очікуєте спалаху захворюваності?
– Наразі ми уже маємо повільний зріст рівня захворюваності. Осінь до середини жовтня була досить теплою, а потім сталося різке похолодання. Тобто, похолодання та вологість повітря створили усі умови для того, щоб населення почало застуджуватися. На щастя, масовості ще немає. Що стосується саме грипу, то минулого року він прийшов в Україну в лютому. Передбачити, коли цього року станеться епідемія – досить важко.

– Якщо так станеться, чи готова поліклініка обслужити одразу усіх людей, які звернуться за допомогою?
– Коли розпочнеться карантин, на це буде усе спрямовано. У рамках боротьби з грипом буде введений «масковий» режим. Пам’ятаєте, у закладах торгівлі та медицини усі працівники в обов’язковому порядку під час роботи носили марлеві пов’язки. Також буде обмеження на організацію масових заходів, де очікується скупчення людей. Поток пацієнтів, які відвідуватимуть заклади здоров’я у цей час, будуть розділені на два потоки: хворі ГРВІ та інші хворі.

– Напевне, варто саме зараз, допоки ще є час, нагадати населенню про профілактичні заходи, які будуть спрямовані на збереження здоров’я та можуть проводитися самостійно?
– Так, є цілий ряд санітарно-профілактичних заходів, про які усі знають, але не всі дотримуються. По-перше, це санітарно-гігієнічні вимоги: миття рук після прогулянки, відвідування громадських місць та туалету. Наступне – це регулярне провітрювання приміщень та вологе прибирання. По-третє, якщо в сім’ї є людина, хвора на грип або застуду, то її потрібно ізолювати від решти членів сім’ї. Обов’язково для хворого має бути виділений окремий посуд, постільна білизна, рушник.

Для профілактики захворювання зараз існує багато препаратів. У продажу є багато гомеопатичних препаратів, які захищають від недуги не менш надійно, ніж традиційні ліки. Що стосується зміцнення імунітету, то тут можна використовувати такі відомі препарати, як амізон, чи афлубін. Але я за те, щоб люди використовували рослинні препарати. Профілактику, як всім відомо, можна проводити не лише за допомогою фармацевтичної продукції, але й вживаючи у їжу фрукти та овочі. Перш за все, це мають бути продукти, багаті на вітамін «С». Крім цитрусових, це і яблука, і цибуля, і часник, і концентрований настій шипшини, навіть морква. Усі вони мають в собі природні імуностимулятори, які зміцнюють організм людини в період сезонних спалахів захворюваності. Також можна порадити спиртовий настій ехінацеї – це природній імуномодулятор.

Якщо людина захворіла, то ні в якому разі не можна відвідувати місця великого скупчення людей, громадські місця. За яких ознак варто звернутися до лікаря і утриматись від виходу з дому? Це нежить, підвищення температури тіла, покашлювання. У цьому випадку не варто відвідувати лікаря, доречніше буде викликати спеціаліста додому. У місті і, зокрема, на нашій дільниці, проблем з відвідуванням хворих удома не виникне. Усі повинні розуміти, що якщо хворий зважиться відвідати поліклініку, то коло хворих збільшиться. У тисячний раз повторюю: самолікуванням займатися не варто! Подібна «самодіяльність» може призвести до серйозних ускладнень. Респіраторні захворювання провокують захворювання і ураження серця, нирок, суглобів, інших органів. Тому бажано, щоб лікування призначав саме дільничний терапевт. Коли спеціаліст побачить, що хворий на фазі одужання, тоді терапевт може призначити прийом уже у поліклініці.

– Чи повинен дільничний терапевт ознайомитися із історією хвороби перед призначенням лікування, щоб не зашкодити пацієнтові призначеними ліками?
– Назва посади «дільничний лікар» тотожна назві «сімейний лікар». Звичайно, не всі дільничні є сімейними лікарями, але здебільшого – так. Цей спеціаліст повинен бути знайомий із сім’єю хворого, з патологіями та захворюваннями, обов’язково враховувати загальний стан його здоров’я. Багато лікарів, коли йдуть на виклик, попередньо ознайомлюються з амбулаторною карткою.

– Є люди, які, відчуваючи, що захворіли на застуду або грип, починають вживати антибіотики…
– Це абсолютно невірно! Наприклад, за кордоном антибіотики – це препарати, які продаються лише за рецептом. Ці ліки не те що при застуді не можна вживати самостійно, а й при будь-яких інших хворобах. У перші три-п’ять днів при ГРВІ та грипі вживаються препарати, які стимулюють підвищення власного імунітету людини або противірусні ліки. Але їх призначає лише лікар. Так само антибіотики призначаються тільки лікарем у випадку ускладнень, які можуть розвитися після хвороби або для попередження загострення хронічного захворювання, якщо таке є.

– Чи потрібно зараз проводити вакцинацію, чи вже запізно?
– Взагалі, профілактика поділяється на два типи: специфічна і неспецифічна. Тобто, харчові продукти, гомеопатичні препарати, рослинні ліки – усе це неспецифічна профілактика. Вакцинація –вже специфічна. Її проводять за 2-4 тижні до очікуваної епідемії грипу. Тобто, час іще є. Специфічна вакцинація зазвичай проводиться для людей, які мають найбільший ризик захворіти, а також для тих, хто може внаслідок застуди або грипу отримати важкі ускладнення. Це діти, люди похилого віку, а також ті, хто має специфічні професії: дільничі терапевти, дільничі медсестри, та дільничі педіатри. Іноді керівництво трудового колективу приймає рішення про вакцинацію працівників. До прикладу, банки, мережа торгівлі масово проводили щеплення своїх працівників. Для цього використовується ліцензований препарат «Інлувак» – на сьогодні вартість такого препарату становить близько 85 гривень.
Раніше ми щеплювали працівників нашої дільничної сітки. Цей рік теж не стане виключенням. Решта населення щеплювалося за бажанням.

– Людмило Леонтіївно, яка вірогідність того, що людина, яка зробила щеплення, не захворіє на грип?
– Вірогідність захворювання не можна виключити взагалі. Просто, якщо людина все-ж таки захворіє, перебіг захворювання буде набагато легшим, і саме ця процедура допоможе у разі інфікування уникнути небезпечних ускладнень.

– А які можуть бути протипоказання для вакцинації?
– В основному, це непереносимість курячого білка, оскільки ці препарати вироблені на його основі.

– Дякую Вам, Людмило Леонтіївно, за цікаву, та, що найбільш важливо, корисну інформацію. Що побажаєте читачам газети?
– А що може побажати лікар? Звичайно, міцного здоров’я!

Спілкувалася Альона Хмельницька для “Моєї газети+”
Продовження теми у наступному номері.