https://moyagazeta.com/

Хмельничани вимагають проведення референдуму щодо продажу земель

“Якщо завтра ця земля буде так само віддана, як тоді називали, ефективному власнику, то будемо ми смоктати гречку з Китаю” – впевнений Лев Бірюк, який теж взяв участь у засіданні. Нардеп припустив, що “можливо, нам не встановлювати зараз термін, до якого діятиме мораторій”, а кінцевою датою його чинності стане день, коли українці погодяться з рішенням про продаж земель. “Земля має бути у народу, як це зазначено в Конституції, – наголосив нардеп, наостанок звернувшись з проханням підтримати референдум. “Ціни, які селянам сьогодні пропонують за землю – вони смішні. Гектар орної землі в Польщі становить від 20 до 30 тисяч доларів, а у нас розмірковують: може, ми по 2 тисячі гривень дамо”, – поділився знаннями “верховний” бютівець.

Мешканка Книжковець Наталія Мантур впевнена, що поспішне введення ринку земель сільськогосподарського призначення з високим рівнем порушень, зокрема – в судах, особливо вигідне тим, хто при владі, має гроші чи вплив. Три основні закони, які необхідно прийняти: Про кадастр, Про ринок земель, Про державний іпотечний банк, а також іще 17 законів, які в комплексі регулювали б земельні відносини. Вона переконана, що законодавча база не готова для зняття мораторію на впровадження ринку, так само, як і населення. “Складається враження, що влада свідомо не зацікавлення в провадженні прозорості ринку землі, бо прийняття потрібних законів для впровадження ринку землі стає таким же неможливим, як і народження дитини за три місяці”. Як наслідок – спалахи голодних бунтів, поглиблення соціальних конфліктів, остаточне вимирання села. “Ринок сільськогосподарських земель небезпечний, необов’язковий, та шкідливий на даному етапі розвитку України”. Наразі хмельничанка вбачає вихід із положення у наданні земель у користування та стягнення за це плати.

“Була аптека – нема, був медичний центр – немає, все настільки швидко закрилося, що люди й оком не кліпнули”, – розповіла історію села, де проживають батьки, іще одна мешканка обласного центру. “Хочу звернути нашу увагу на такі слова: поспішність реформ, які проводить наша влада. Щоб ніхто не зміг опам’ятатися. Вже сьогодні в засобах масової інформації “ефективні інвестори” висловлюють думку, що українське село майбутнього не має і існувати не повинно. Вони хочуть побудувати селянам за бюджетні кошти так звані соціальні містечка, – зібрати туди населення з 5-6 навколишніх сіл. Сьогоднішня влада не розуміє, що треба торгувати не землею, а тим, що вирощено на ній”.

Турбує хмельничан і продовольча криза, яка ще в повній мірі не розгорнулася на планеті, найстрашніше, за прогнозами, попереду: вже до половини цього століття населення землі має сягнути 9,5 млрд. потреба у зернових до 2030 року зросте на 50 відсотків, а до середини століття – на 100. А Україна могла б збільшити виробництво сільськогосподарської продукції не менше ніж на 50 відсотків за умови нормальної державної підтримки. “вважаю, що у разі прийняття Закону про продаж землі, необхідно передбачити, що землі мають право купувати лише виключно в держави, і лише через земельний фонд (банк), і здавати її в оренду лише громадянам України”.
Прокоментував ситуацію і депутат Хмельницької ради, директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Володимир Швець. Він звернув увагу на поспішність, з якою за пропозицією голови фракції ПР О. Єфремова, уже завтра, а не у четвер, як планувалося раніше, Парламент намагатиметься закон про кадастр, та як можливий розвиток подій – прийняття земельних законів уже до кінця травня.
“Сьогодні збори – вчасні”, – запевняє Швець.

Депутат, обговорюючи проблему продажу земель та отримання максимального зиску выд ъх використання, навів приклад Хмельницької міської ради: “В 2006 році, коли було запропоновано продаж чи право оренди земельних ділянок, постало питання що вигідніше. За розрахунками, при нормальній орендній платі Хмельницькій міській раді вигідніше здавати земельну ділянку в оренду на довгостроковій основі і отримувати постійний зиск, ніж один раз продати і отримувати у бюджет земельний податок, який може бути в десятки разів меншим, ніж орендна плата”.
Володимир Швець запропонував через нардепів передати у Верховну Раду свої пропозиції та побажання щодо законів, які регулюватимуть продаж земель.
Після коротких обговорень, громада прийшла до висновку, що проведення референдуму необхідне.
Також сьогодні було створено ініціативну групу з майже сотні чоловік для збору підписів громадян, які мають право на участь у референдумі.
В ініціативну групу увійшов і Лев Бірюк, аби бути «зв’язковим» між центральною виборчою комісією та громадою Хмельницького – депутат проявив ініціативу і сам запропонував свою допомогу.
 

Ольга Лисиця для “Моя газета+”