https://moyagazeta.com/

Подолянин – герой бою під Крутами

Саме тут 29 січня 1918 року відбувся бій сотні Юнацької школи імені Богдана Хмельницького, сотні студентського куреня Січових Стрільців, учнівської молоді Києва з більшовицьким загоном армії Муравйова, що сунула на Київ. Опір під Крутами на кілька днів затримав здобуття Червоною Армією столиці. Але не меншим було моральне значення бою, що став символом жертовності й відданості української молоді справі захисту рідної землі.

Сили були нерівні… 300 проти чотирьох тисяч… Один з очевидців пізніше згадував про цей бій так: „П’ять годин безперестанку молоді вояки стримували червоні лави, будучи під градом куль і гранат… Московські багнети безжально кололи груди юнаків, їхні голови розбивали прикладами рушниць, добивали поранених. Бій скінчився. Жодного полоненого ворог не взяв.”
Серед тих, хто брав участь у бою під Крутами, був подолянин Микола Бублик. Народився він у Меджибожі в 1900 році в родині подільських інтелігентів – мати була вчителькою, а батько – лікарем. Поїхав вчитися у військовий ліцей в Києві і звідти разом з товаришами пішов захищати Україну. Загинув під Крутами, маючи 18 років від роду.

Після очищення Києва від більшовицьких банд почалися розшуки останків полеглих під Крутами. Кілька десятків понівечених трупів було знайдено й перевезено до Києва.

Згадує Хмельничанка Олександра Юхимівна Гаврищук-Коваль, приятелька Анни Іванівни Бублик, матері Миколи: „Багато років Анна мовчала, бо дуже боялася – час же який страшний був. Але все ж розповіла, що викликали її до Києва на опізнання тіла. Два дні родичі розпізнавали своїх близьких у вагонах, що стояли на залізниці. Тіла було так понівечено й спотворено, що важко було й впізнати. Але вона знайшла тіло сина… Не віддали його додому, а повезли в Київ, де й похоронили.”

Очевидно, серед похованих в Аскольдовій могилі є й наш земляк – Микола Бублик, подолянин, що віддав своє життя за Україну, не вагаючись! То ж схилімо свої голови перед світлою пам’яттю молодих лицарів, які того далекого січневого ранку поклали свої голови за визволення Вітчизни. Збережемо про них вдячну пам’ять на віки вічні.

Автор: Зоя Діденко голова Хмельницького міського Товариства  „Просвіта” ім.Тараса Шевченка

Р. S . Мати Миколи Бублика Анна Іванівна була родом з Деражні. Похована в місті Хмельницькому на старому цвинтарі.
P . S . Особлива вдячність Гаврищук-Коваль О.Ю., Коваль А.А., Зеленко Н.Ф. за те, що допомогли відкрити ще одну героїчну сторінку подільської історії.