У музеї свято бережуть памґять про героїв Проскурівського підпілля

До музею завітали член Проскурівського підпілля Раїса Павлівна Літинська (Мандзюк), яка на даний час проживає у Вінниці, діти учасників Проскурівського підпілля: донька Фелікси Антонівни Мазур (Марцонь) – Олена та донька Олександра Гнатовича Макаревича – Ірина, члени міської ради ветеранів, представники управління культури і туризму.

Член Проскурівської підпільної організації Раїса Мандзюк поділилась спогадами про важкі часи війни. Ірина Макаревич подарувала музею книги свого батька про події у Проскурові в часи війни, та діяльність учасників Проскурівського підпілля. Учні дитячої школи мистецтв «Райдуга» привітали учасників зібрання музичними номерами.
Тих членів Проскурівського підпілля, які за станом здоров’я не змогли прибути на зустріч, працівники музею разом із школярами відвідали та привітали у них вдома.

Довідково

Музей Проскурівського підпілля створений за клопотанням членів Проскурівського підпілля, ветеранів Великої Вітчизняної війни та за підтримки міського голови М. К. Чекмана згідно з розпорядженням міської Ради народних депутатів № 2485 від 5.11.1993 р. Відкриття було присвячене 50-річчю визволення міста від німецько-фашистських загарбників – 25 березня 1994 р. Музей розташований на вул. Шевченка в будинку № 3. В роки Великої Вітчизняної війни тут була конспіративно-явочна квартира. З липня 2000 року музей Проскурівського підпілля є філією музею історії міста Хмельницького.

Організатором і першим керівником з жовтня 1993 р. до останніх днів свого життя 25 грудня 2003 р. був Михайло Цимбалістий, а з лютого 2004 року на цій посаді працює Олександра Хрящевська. Експозиція музею розповідає про початок Великої Вітчизняної війни, окупацію міста, концтабори, які були розташовані на території Проскурова, діяльність Проскурівської окружної підпільно-партизанської організації в 1941-1944 рр., членів підпілля, партизанський рух, визволення міста і його визволителів. У фондах музею зберігаються особисті речі підпільників, фотоматеріали, спогади, листи з фронту, листування підпільників, характеристики на керівне ядро Проскурівського підпілля та їхні нагороди. Тут ведеться пошукова робота матеріалів з історії Великої Вітчизняної війни та окупації міста, записуються свідчення членів підпілля.

Музей організовує зустрічі з членами Проскурівського підпілля, проводить уроки пам’яті та мужності. Для увіковічнення пам’яті загиблих Марії Трембовецької та Петра Семенюка був відзнятий документальний фільм «Петро + Марія».
 

Источник: УВИП