https://moyagazeta.com/

Вчора у Хмельницькому відзначали День української писемності та мови

На відзначення Дня української писемності та мови цими днями силами управлінь і відділів міської ради в нашому місті організовується чимало різноманітних тематичних культурно-просвітницьких заходів.

Так, з метою популяризації та розвитку державної мови як духовного потенціалу нації, виховання високої мовної культури дітей та юнацтва в усіх навчальних закладах міста за сприяння управління освіти сьогодні були проведені такі заходи: конкурс читців “Рідна мова – диво калинове”; учнівська конференція на тему: “Є мова – є народ, немає народу – немає мови”; науково-практична конференція “На сторожі слова”; конкурс учнівських газет “Рідну мову збережемо в серці”; відкритий урок у Національній академії Державної прикордонної служби України на тему: “І на землі немає більших втіх, ніж слово, що єднає всіх”; радіодиктант національної єдності “Червона рута”.

У рамках свята від першого листопада у бібліотеках обласного центру проводяться такі цікаві форми роботи, як виставка-діалог “Мова українська – гордість ти моя” та огляд літератури “Вивчайте, любіть свою мову” – у бібліотеці-філії №10, година патріотичного виховання: “Рідна мова пречудова, пребагата, барвінкова” та мовознавча година “О слово рідне! Хто без тебе я?” – в бібліотеці-філії № 8, книжкову виставку “Українська наша мова – мова калинова” оформлено в бібліотеці-філії №13, а у бібліотеці-філії № 11 працівники управління культури і туризму спільно з управлінням молоді і спорту 10 листопада організовують літературне свято “Там, де живе рідна мова, живе український народ”.

До проведення згаданих заходів залучається широке коло мовознавців та літераторів, участь у них взяли юні та дорослі хмельничани.
Варто нагадати, що День української писемності та мови встановлено 9 листопада 1997 року, коли на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства Президент України Леонід Кучма видав Указ № 1241/97 “Про День української писемності та мови”. В Указі зазначено: “Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця”.

Це свято спрямоване на підтримку рідної мови, привернення уваги світового українства до проблем української мови, її вивчення та розвитку, пропаганди і популяризації, та водночас демонстрацію її краси й багатства, літературної довершеності. Це свято гуртує усіх нас на шляху відродження духовності, зміцнення державності, формування громадянського світогляду. Адже кожен народ відбувся лише тоді, коли усвідомив себе у рідному слові.

Мова – одна з головних ознак нації, вона забезпечує єдність функціонування і розвитку етносу у просторовому і часовому вимірах. “Мова – могутній дар животворчої й невичерпної скарбниці, з якої ми черпаємо уявлення про світ, свою родину й увесь свій край. До скарбниці рідного слова кожне покоління привносить коштовності глибоких сердечних порухів, історичні події, вірування та погляди.

Українська мова змістом, багатством, глибиною й різноманітністю переживань, відбитих у ній, красою й мелодійністю посідає одне з перших місць серед мов народів світу. Саме вона підтримує свідомість національної єдності українського народу, любов до Батьківщини й пошану до себе.