https://moyagazeta.com/

Від приватизації «Хмельницькобленерго» гірше не стане?

Основний месідж його виступу був таким: боятися приватизації не варто, це – загальносвітова практика, коли енергопостачальні компанії знаходяться у приватній власності. До того ж, є національний регулятор, який пильно стежитиме за дотриманням правил гри на енергопостачальному ринку. Будуть захищені інтереси усіх – і споживачів, і виробників, і постачальників послуг.

За словами пана Шпака, неміє нічого страшного і у тому, що у приватизації обленерго візьмуть участь іноземні компанії. Він навів приклад Чехії. Там, в одній з найрозвиненіших країн колишнього радянського табору, власниками п’яти з семи компаній, які працюють у південних областях країни, є німецькі фірми. „У принципі, для споживача немає різниці, хто є власником компанії. Головним критерієм повинні бути якість та комфортність надання послуг». Нинішній керівник обленерго повідомляє, що Фонд державного майна від імені держави розробив конкурсні умови, яких має дотримуватися покупець акцій. Фонд звернувся також до «Хмельницькобленерго» та ХОДА, щоби ті надали свої пропозиції для фіксованих умов, які висуватимуться до переможця конкурсу з придбання пакету акцій, що виставлятимуться на продаж. Свої пропозиції також надав центральний комітет профспілки та профком компанії.

«Стосовно того, хто придбає акції, сказати достовірно ніхто не зможе, оскільки це конкурс». До того ж, на претендента очікуватиме певна процедура, зокрема, він буде змушений звернутися до Антимонопольного комітету за погодженням. Проте, очевидним головним претендентом на придбання пакету акцій стане «Вест Енерджі» – компанія, яка уже сьогодні володіє 18,6 % акцій підприємства. Вона зареєстрована в Нідерландах.
Після закінчення сесійного засідання керівник ПАТ „Хмельницькобленерго” Олександр Леонідович розповів про те, яким чином відбуватиметься приватизація та які загрози для підприємства та для пересічних споживачів нестиме такий крок.

„Уся інформація про кількість акцій є на сайті цінних паперів. Але можу повідомити, що сьогодні державі і компанії «Хмельницькобленерго» належить 70 % плюс одна акція. З них 45 % передано Фонду державного майна для підготовки до продажу. 25 % плюс одну акцію держава залишить у якості пакета, який може заблокувати будь-яке рішення. Такі запобіжні міри передбачено на той випадок, якщо новий власник зконсолідує у себе контролюючий пакет. Подібні заходи забезпечать державний контроль за прийнятими рішеннями. Це буде необхідним, якщо дії нового власника суперечитимуть інтересам держави”.
Олександр Шпак заспокоїв: тарифи в областях, які вже мають приватизовані обленерго, не змінюються, оскільки ціна на електроенергію є єдиною для всієї України та відрізняється лише за категоріями споживачів. Форма власності на їх зміну аж ніяк не впливає, саме тому він із впевненістю запевняє: з трудовим колективом підприємства також жодних радикальних змін не відбуватиметься. „З колективом нічого не буде. Жодного стовпа, жодної підстанції новий власник з собою не забере. Колектив залишиться тим самим, адже новий господар не зможе одразу привести з собою таку кількість працівників”.

Окрім того, за словами нинішнього керівника підприємства, в фіксованих умовах, по досвіду приватизованих раніше компаній, буде зазначено, що переважне право на зайняття посад матимуть громадяни України. До того ж, новий власник протягом п’яти років не матиме права проводити звільнення чи скорочення більше, ніж 5 % – стільки ж, скільки передбачено Генеральною та галузевими угодами, які підписані Кабінетом Міністрів України і Федерацією профспілок, які діють зараз. Сьогодні компанія має ті самі повноваження, які будуть зазначені і в фіксованих умовах для майбутнього власника, які є обов’язковими для виконання. У випадку їх недотримання держава матиме право повернути свій пакет акцій.Ці умови будуть затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів та опубліковані.
„Але очільник, найіймовірніше, зміниться, – каже Олександр Шпак. – Сьогодні я керівник виконавчого органу. Мене держава найняла для забезпечення її інтересів як найбільшого акціонера. Зараз я влаштовую акціонера, якщо мене обрали. Прийде новий акціонер, і він обере ту людину, яка забезпечуватиме уже його інтереси”.

Пропозицій щодо подальшої діяльності підприємства, які ініційовані керівництвом підприємства та профспілками – багато. Вони розмістилися на шести сторінках та стосуються фінансово-економічної діяльності, інвестицій, соціальної сфери, перспективного розвитку, корпоративного управління, дотримання антимонопольного законодавства та ін. «У будь-якому разі, фіксовані умови по нашій компанії для інвестора не будуть гіршими, ніж висувалися для тих підприємств, що уже приватизовані».

Пан Олександр зазначає: навколо Хмельницької області усі подібні підприємства уже приватизовані. «Я не вважаю, що після приватизації відбудуться будь-які зміни на гірше. А ось переваги з’являться. До прикладу, сьогодні ми знаходимося на етапі приватизації. Ми, хоча й маємо право залучати інвестиції, але неспроможні нічого зробити для їх забезпечення – до прикладу, дати майно у заставу. Але після приватизації зможемо розпоряджатися майном на власний розсуд, брати довгострокові кредити, залучати прямі інвестиції, випускати облігації, виходити на ринок ІВО. До речі, наша компанія – єдина серед Обленерго всієї України, яка має зареєстровану програму випуску американських депозитарних розписок Bank of New York під акції нашої компанії. Після приватизації у нас розв’яжуться руки. Незалежно від того, чи потребуватиме моїх послуг новий власник чи ні, але компанія повинна отримувати інвестиційний імпульс для стрімкого розвитку».

Нагадаємо, що в липні минулого року було видано Постанову КМУ, якою ПАТ «Хмельницькобленерго» було включено до переліку підприємств енергетики, які підлягають приватизації. У квітні вже мають бути оприлюднені умови конкурсу, відповідно до якого буде проводитися приватизація „Хмельницькобленерго”.
Сьогодні ПАТ “Хмельницькобленерго” займає монопольне становище на сегменті ринку електричної енергії – їй належить 91,6 % загального обсягу постачання електроенергії у Хмельницькій області. Найбільшим конкурентом є незалежний постачальник ДТГО “Південно-Західна залізниця”, яка здійснює 8,4% загального продажу електроенергії на території Хмельницької області.

Ольга Лисиця