https://moyagazeta.com/

Всенародне обговорення: податківці виступають за спрощення обліку

– Руслане Леонідовичу, влада погодилася з думкою громади про те, що Податковий кодекс дійсно недосконалий, та ВРУ вирішила винести його на Всенародне обговорення. Як воно проводитиметься, у які етапи та у які строки?

– Я хочу зауважити, що обговорення проекту вже давно та активно проводиться. Просто на сесії Верховної Ради оголосили про Всенародне обговорення. Згідно з Постановою, дано доручення Державній податковій адміністрації України, ДПА в області, і, відповідно, місцевим ДПІ. Ми вислуховуємо усіх, хто до нас приходить і щиро вдячні тим, хто вносить свої пропозиції. Спеціалісти ДПІ ці зауваження узагальнюють, опрацьовують усі без виключення, оскільки є розуміння того, що Податковий кодекс створюється як для податкової так і для платника. Згодом ДПА області передає їх на ДПА України. В ДПІ у місті Хмельницькому уже неодноразово проводилися засідання круглого столу, відбувалося економічне навчання з працівниками ДПІ в частині обговорення законопроекту Податкового кодексу. Звичайно, у свою чергу кожен відділ також працює з платниками, опрацьовує проект кодексу і дає свої пропозиції.
Працівники податкової служби у свою чергу теж вносять пропозиції щодо впорядкування роботи податківців з платниками податків.

– В які терміни проводитиметься Всенародне обговорення?
– Наскільки мені відомо, Верховна Рада розглядатиме законопроект у другому читанні у жовтні. Тобто, до жовтня всі пропозиції приймаються . Хочу зауважити, що ДПА України нам пропонує надавати такі пропозиції, які згодом будуть розглянуті.

– Ви дещо сказали про роботу податкових інспекторів з платниками податків у частині внесення пропозицій до проекту документу. Як громадянин може зареєструвати свої зауваження щодо внесення змін до Податкового кодексу?
– Взагалі, якщо людина принесла до ДПІ будь-яку заяву чи інший документ, то він обов’язково буде врахований, і випадків втрати документів немає. Але для того, аби люди розуміли порядок подання заяв, я можу роз’яснити. Для цього слід написати лист на ім’я керівника ДПІ та подати його до канцелярії, там вже працівники цього відділу поставлять відмітку про отримання на другому примірнику листа. Далі ці пропозиції вивчаються профільними відділами, а потім надаються до відділу масово-роз’яснювальної роботи для узагальнення і направлення в ДПА в Хмельницькій області з подальшим направленням до ДПА України.

– Сьогодні вже можна сказати, які саме категорії населення беруть найактивнішу участь в обговоренні?

– Такими є платники податків-фізичні особи. В основному, це люди, які працюють на ринку і сплачують фіксований та єдиний податки. Їх пропозиції були озвучені і на засіданнях виконкому Хмельницької міської ради, і через обласну державну адміністрацію – відбувалося засідання круглого столу. Всі ці пропозиції нами опрацьовані і направлені до ДПА в області.

– А які основні напрямки зауважень та змін до законопроекту?
– В основному, підприємців турбує питання про збільшення обсягів річного обороту. Оскільки ті 500 тисяч гривень, що було закладено в податкове законодавство, розраховувалися при мінімальній зарплатні в двадцять разів меншій, ніж теперішній розмір – 888 гривень, а обсяг залишився на рівні кінця дев’яностих років. Тепер у проектах йдеться про 2 млн. грн. річного обороту, що, звичайно, свідчить про покращення умов для розвітку та діяльності малого бізнесу. Життя показує, що підприємець, який набирає обсягів, все одно їх буде збільшувати, але поділятиме суму, що понад півмільйона, іще на одного підприємця, підключатиме для зменшення цих показників сусідів, знайомих шляхом реєстрації нового підприємця. Це значно ускладнить життя підприємцеві у плані як самої реєстрації нового суб’єкта господарювання, так і подальшого подання звітності. Люди вимагають, аби було збільшено річний обсяг. Тобто, для них основним завданням залишається збереження спрощеної системи оподаткування та одночасне встановлення обсягів річного обороту, що відповідатиме реаліям. З іншого боку, вони згідні з тим, що підвищуватимуться ставки фіксованого і єдиного податків. У нас є ініціативна група від Хмельницьких ринків, яка сама ініціює в міськвиконкомі це питання, оскільки ставка фіксованого податку на сьогодні становить 60 грн. на місяць і вона не змінювалася з 1998 року. Що можна іще зауважити – підприємці вважають за доцільне збільшити гранично допустимий термін перебування на єдиному та фіксованому податках. Також були претензії щодо проведення перевірок, хоча сумлінні платники за наказами ДПІ України не перевіряються, єдинники як правило, теж, але при наявності оформленої найманої праці та наявності всіх дозволів.

– Яким пропозиціям приділятиметься увага у першу чергу?
– В першу чергу увага звертатиметься на ті пропозиції, які оптимізують відносини держави і платника. Сподіватися на те, що враховуватимуться пропозиції щодо ухиляння від сплати податків чи такі, які надаватимуть можливості ігнорувати сплату податків взагалі, не варто. Треба пам’ятати про те, що згідно зі ст.. 67 Конституції України, усі повинні сплачувати податки.

– Асоціація ринків, як видно – найактивніші учасники обговорення. А можете назвати іще якісь організації чи політичні сили, які теж переймаються редакцією Податкового кодексу та вносять свої пропозиції?
– Таких активних більше немає. Були пропозиції від декількох малих та приватних підприємств. В нас є такий міський осередок – Асоціація платників податків України, яку очолює Заславський Юрій Іванович. Ця організація також бере активну участь в процесі, спілкуючись з підприємцями, з тими, хто звертається до неї. Адже вона, з одного боку, допомагає працювати податковій службі, з іншого боку – захищає інтереси підприємців. І керівник Асоціації є тією поєднувальною ланкою, яка допомагає створити ідеальний контакт. Сьогодні уже йшлося про те, що самі підприємці виступають за збільшення фіксованого податку, оскільки усі розуміють: 60 гривень – це не гроші ані для держави, ані для підприємця. Але справа у тому, що у проекті кодексу такого податку не існує. І якщо міська рада піде назустріч підприємцям, то уже в жовтні може виникнути законодавча колізія. Отже, ДПІ дослуховується до всіх.

– Можна сказати, скільки пропозицій надходить за день?
– На жаль, вони не щодня надходять.
– А за тиждень?
-Минулого тижня ми заслуховували пропозиції Асоціації Хмельницьких ринків. Перед цим нас відвідав директор МПП «Схід», який теж висловив свої пропозиції щодо спрощення податкової системи і обліку та щодо оподаткування зовнішньоекономічних операцій. Наша юридична служба, вивчивши усі відповідні розділи, внесла свої пропозиції, оскільки є чітка установка – кожному відділу податкової служби внести свої зауваження. Зрозуміло, є участь як з боку податківців, так і з боку платників податків.

– А податківці найчастіше чим переймаються?
– Податківців найчастіше турбує ідеальний контакт між платниками податку та податковою службою. Тобто, сьогодні це, в основному, спрощення обліку для того, щоби інспектор міг прийти і без особливих ускладнень перевірити суб’єкта господарювання, і щоби підприємець щодня не переписував книжку обліку. Якщо він має сотню позицій, до прикладу, торгує гайками, болтами і так далі, – йому щодня за книгою треба переписати найменування товарів з правилами, що діють сьогодні. Можливо, цей облік буде спрощено. Податківці – за це. Адже такі зміни спростять роботу як податківця, так і платника податку. Працівники ДПІ за те, аби поповнювався бюджет держави – як зведений, так і державний, і місцевий. Надходитимуть кошти в місцевий бюджет – будемо краще жити.
Я би хотів би звернути увагу ділків «тіньової економіки», які ухиляються від сплати податків, мінімізують ці платежі, на те, що у Податковому кодексі кримінальну відповідальність за ухиляння від сплати податків, за недостовірні подані дані ніхто не відміняв – вона залишається, і я сподіваюся, що оптимізовано буде в Податковому кодексі всі важелі впливу, враховуючи практику роботи податкової міліції минулих років. Несумлінним платникам податків жити буде гірше та складніше.

– Руслане Леонідовичу, на Ваш погляд, що варто змінити у проекті Податкового кодексу?
– Тільки те, що стосується спрощення податкового обліку. Урядовий проект ДПІ підтримує. Та іще один момент. Сьогодні ДПА в кожній області має право затверджувати свій зразок книжки обліку доходів та витрат суб’єкта малого підприємництва. Ми хотіли би, аби ця книга була загальнодержавного зразка, а не так, що у Вінниці вона має один вигляд, у Хмельницькому – другий, а у Чернівцях – третій. Щоби підприємці не говорили про те, що у якійсь області вести цей документ простіше, а у іншій – складніше. Буде спрощений облік, буде загальний облік по всій державі –буде краще. Оце єдине.

Спілкувалася Ольга Лисиця, для «Моя газета+»