https://moyagazeta.com/

ЯК РОЗПІЗНАТИ СУРОГАТНИЙ АЛКОГОЛЬ У «НАЛИВАЙКАХ»?

 Мікрорайон Дубове. Непримітне, але досить популярний генделик серед любителів перехилити чарку. Йдемо і собі спробувати, чим тут частують. Асортимент мінімальний – пиво і горілка.

– По 8 гривень 100 грам. В нас свої клієнти.

Беремо. 150 грамів горілки та стакан води нам обійшлися лише у 14 гривень. Цю оковиту із промовистою назвою «Краля», яка єдина у цьому кафе, виробляє Люботинський завод у Харківській області. Принаймні, такі дані вказані на пляшці, з якої нам наливали. На наше прохання показати документи про походження алкоголю продавчиня дістає товарно-транспортну накладну. Мали такий папірець і в іншому кафе, до якого ми навідались. Воно у самісінькому центрі Хмельницького. Тут і асортимент ширший і ціна вища.

– «Пшенична». Виходить 13 гривень за 100 грам. А далі 17-18 гривень.

Та якщо у хмельницьких «наливайка» ще мають документи, які підтверджують походження алкоголю, то в інтернеті, де оголошень про продаж дешевої горілки хоч греблю гати, цим і не переймаються. Знаходимо постачальника із Хмельницької області. Михайло за 260 гривень відправляє у всі куточки України горілку у десятилітрових пакетах. Телефонуємо.

Михайло – продає горілку в Інтернеті
– Ми з Хмельницької області. Працюємо по пошті. А Що у Вас за горілка? Я бачу, що в інтернеті зазначено» Пшенична». А хто виробник? – Це молдавська «Пшенична».
– А якісь документи є? – немає. Вона ж без акциза. Тому така ціна. Ви маєте розуміти.
Знаходимо в інтеренті оголошення про продаж тієї ж молдавської, але вже без додатку «пшенична» . Ціна у порівнянні з попереднім оголошенням більша – 36 гривень за літр.

Продавець горілки в Інтернеті
– Це реально молдавська горілка. Вона міцніша, ніж «Пшенична». Вона кращої якості, а головне із молдавського спирту. Документи, які підтвтверджують її походження неможливі. Бо це безакцизна продукція. Контрабанда.
Але за якість,каже продавець, дає голову на відсіч. Бо й сам ,запевняє, п’є цей контрабандний продукт.

Продавець горілки в Інтернеті
– Я беру її для себе. Роблю хреновуху-медовуху. Друзі мої беруть для цих же цілей. Вона по градусах висока. Ви її можете розбавляти, робити настоянки, а градус сильно не падає. «якщо будете брати багат о, то я готовий знизит ціну до 300 грн за 10 літрів.
Та дешево, не означає якісно. Перевірити, чи оковита , яку продають у пластикових баклажках та ще й через інтернет, і справді з Молдавії,- просто нереально. ЇЇ можуть розливати у будь якому гаражі чи підвалі. І Хмельниччина не виключення. (ФОТО)

Віктор ЧИЖ – начальник сектору комунікації ГУ ДФС в області
– В цьому році виявлено 5 підпільних виробництв алкоголю на території області. Це досить велика кількість. Якщо говорити про об’єми і порушення, то за результатами порушено 20 кримінальних проваджень за статтею 2004 « Розповсюдження і реалізація підакцизних товарів». Вилучено з протиправного обігу 20 тисяч літрів алкоголю і 13 тисяч літрів спирту.
На суму понад 4 мільйони гривень. Такі точки небезпечні тим, що для виготовлення дешевої горілки використовують технічний спирт, в складі якого замість етилу – смертельний метанол. Такий сурогат на смак чи запах нічим не відрізняється від якісного продукту. Та найперше, що має насторожити покупця – ціна, кажуть спеціалісти.

Ігор БАЛАНЮК – начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
– Офіційно випущений алкоголь, в даному випадку горілчані вироби, не можуть коштувати магазинах менше 50-60 гривень. Ще потрібно звертати увагу на пакування: щоб корок і закрутка була ціла. Інше питання – зовнішній вигляд самої етикетки. Не може бути вона приклеєна неохайно. Не можуть бути нечіткі відбивки поліграфії.
А ще радять купувати горілку лише у перевірених точках, які мають ліцензію на продаж алкоголю, та документи, що підтверджують його походження.