https://moyagazeta.com/

ОСББ – погляд на проблему

 проблеми можна вирішити лише завдяки створенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Спробуємо розібратися, який вміст тут правди і скільки прихованої підступності. Зауважу, що то є лише моя особиста думка, так би мовити, роздуми вголос. Можливо я в чомусь і помиляюсь…

Отож, повторюся – всі меседжі нинішньої влади спрямовані на те, що подальший розвиток ЖКГ і її реформування просто не можливі без створення ОСББ. Поглянемо на історію цієї проблеми.

На зорі виникнення ідеї ОСББ тодішня українська влада заохочувала громадян створювати об’єднання співвласників, обіцяючи в якості призу здійснити за рахунок держави капітальний ремонт зношених часом будинкових систем і будинку в цілому, а вже далі, мовляв, хазяйнуйте, як Бог допоможе. І в цьому був певний сенс, адже впродовж десятирічь експлуатації будинків (і за Радянської влади, і за 25 років Незалежності) громадяни чемно сплачували існуючі і затверджені Урядами тарифи на їхнє утримання і всі види ремонтів. То вже інше питання, чому жодна влада ремонтів практично не робила, але гроші справно брала і де вони осідали шукати поки що марно. Але знову ж таки, ідея на початках була більш-менш справедлива.

Проте скоро тверезий прагматизм підказав чиновникам, що витрачати гроші з державної скарбниці на ремонт старого житлового фонду пересічних громадян владі просто шкода і вирішили, що це взагалі і не обов’язково. Аргумент знайшли, як завжди, геніальний і простий – у держави нема грошей. Цю пісню від усіх представників влади ми чуємо впродовж 25 років незалежності, хоча Україна увійшла в омріяну державну Самостійність із найкращими економічними показниками серед республік колишнього СРСР. Що вже казати нині, коли країна потерпає від збройної агресії. Проте і тут не все так однозначно, адже з результатів Е-декларування представників влади ми раптом дізналися, що практично всі вони одномоментно, впродовж короткого терміну, якимось дивом стали мільйонерами і більшість тримає «кеш» із шістьма нулями у валюті вдома під матрацом чи закопує на городі у трилітрові слойки. Але це вже інша тема. Просто до слова про те, куди саме випаровуються державні фінансові активи…

Ми ж поговоримо про пересічних громадян, що мешкають у звичайних «хрущовках» чи «брежнєвках». А ці будинки вже давно вичерпали свій експлуатаційний термін.

Які ж підводні рифи приховує нині створення ОСББ (юридичної одиниці) для звичайного громадянина. По-перше, не секрет, що після грабіжницького зростання комунальних тарифів кількість боржників за отримані комунальні послуги катастрофічно зросла і це не зважаючи на розрекламовані субсидії. Дотепер надавачі комунальних послуг мали справу з кожним окремим боржником. Облгаз, обленерго, водоканал та постачальник тепла боролися з цими боржниками самотужки. Справа марудна, довга і витратна.

Проте після створення юридичної одиниці – ОСББ за борги несе відповідальність об’єднання співвласників, тобто мешканці цілого будинку! А це і ті громадяни, що мають борги, і ті, що їх не мають. Тепер надавачі комунальних послуг звертаються із судовим позовом на юридичну одиницю (ОСББ) із вимогою погасити усі борги за будинок у повному обсязі. Інакше, як до юридичної одиниці – штрафи, пені і в перспективі оголошення такої юридичної одиниці банкрутом! Тобто, власники квартир можуть опинитися і так чи інакше опиняться, заручниками чужих боргів, а в найгіршому

варіанті можуть навіть втратити право власності на житло, коли будинок за борги купить якийсь бізнесмен-олігарх чи депутат, які тепер стали досить заможними. А в такому разі новий власник будинку може запровадити вже свої тарифи чи викинути на вулицю боржників. Така реальність.

Нині членам ОСББ радять шукати порозуміння самим із своїми боржниками. Методи впливу не обговорюються: від бесід, переконань, поданням позовів до суду, застосуванням якихось інших популярних і не дуже популярних методів впливу, тощо. А борги в цей час невпинно ростуть і настане дилема: або всім разом платити ще й за несвідомого «того хлопця», або втрачати право власності на житло.

А таких несвідомих громадян в багатоповерхівці може виявитися доволі багато. Маю приклад багатоповерхового будинку-«хрущовки» в якому сам живу. Є тут і кінчені алкоголіки, і наркомани, і ті, що виїхали на заробітки за кордон, а квартири здають студентам і не лише українським, а й зі східних чи африканських країн, порозумітися з якими доволі не просто. Є такі ,що вважають, що борги все одно держава спише і через це накопичили солідний багаж боргів. Таких осіб назбирується не менше третини, а то й більше. Знайти ж тих, хто виїхав на заробітки, а в цей час їхні квартиранти боргують, практично дуже складно.

По-друге, щодо кредитних програм, якими так заохочує уряд скористатися членів ОСББ для проведення модернізації житла, утеплення стін, встановлення пластикових вікон, енергоаудиту будинків, тощо. Українські уряди вже не один раз наочно продемонстрували, як наївних і довірливих громадян «кидати» з кредитними програмами. Ще не забулося молодіжне житлове кредитування?

На семінарах представники влади рекламують успішні ОСББ, які взяли кредити на мільйони гривень і держава відшкодувала значну частину тих коштів. Якось я запитав у такого успішного директора ОСББ, як їй вдається співпрацювати із владою, аби вона погасила і не «кинула» громадян. Та відповіла не кліпнувши оком: треба вміти співпрацювати із владою. «Вміти», це як? Відкат, хабар, інші певні послуги чи заохочення?.. Що конкретно? Роз’яснень не було. У той же час інший директор ОСББ щиро визнав: якби зараз створювати ОСББ, то він би не погодився на таку посаду в жодному разі.

Отже, варто замислитися, перш ніж брати кредитну програму на мільйони чи сотні тисяч гривень. Шановні, якщо держава безсоромно повідомить – грошей нема, програму кредитування згорнуто. Чим віддавати будете? Власним житлом?!

Нинішня влада, не спитавши згоди громадян, вольовим рішенням віддала у власність мешканців прибудинкові території, під’їзди, тощо, хоча жоден громадянин не давав своєї письмової згоди брати це у колективну власність. Тепер нам нав’язують ОСББ та управителів. Зношений житловий фонд перекидають на громадян, які найменш фінансово захищені, розповідаючи казочку про чудову річ і панацею – ОСББ.

Звичайно, в тих будинках, особливо в новобудовах, де мешкають заможні власники, проблеми із хронічними боржниками можуть і не виникнути. Але ж мова йде про пересічні старі багатоповерхівки, де живуть пенсіонери, безробітні, одинокі матері, викладачі шкіл та молодший медперсонал поліклінік і лікарень, які не мають депутатських статків на мільйони гривень. А саме для них і створена пастка під назвою ОСББ.

Варто також нагадати, що до комунальних витрат членів ОСББ додадуться зарплати директора та бухгалтера цих юридичних одиниць, а це буде не менше визначеного

державою мінімуму в 3200 грн. Проте за такий мізер навряд чи хтось погодиться взяти на себе відповідальність і тягнути лямку добробуту і проблем цілої багатоповерхівки.

Ще один нюанс. Перед початком опалювального сезону перед керівниками ОСББ кожного разу повстане питання проведення підготовчих робіт з гідравлічного випробування будинкових систем, перевірки вентиляції, тощо. І за ці роботи членам об’єднання належить оплатити, як юридичній одиниці. Одноразово, а не в складі тарифу впродовж року. Також слід буде укласти угоди на постачання газу, світла, води, тепла, погасивши всі наявні борги (інакше можуть не підключити).

Один депутат міськради в розмові зі мною роздратовано вигукнув: ми запропонували метод збереження і реконструкції житла замість ЖЕКів. Не подобається – запропонуйте своє рішення. Чесно – НЕ ПОДОБАЄТЬСЯ! А розробкою нормальних, людяних проектів мають займатися фахівці, а не заробітчани від влади. Для захисту інтересів пересічних людей ми всіх їх, зрештою, і обирали.

До речі, ніхто так і не проводив аудит щодо коштів, які люди платили за комунальні послуги впродовж 25 років державної незалежності за комунальні послуги. На що вони були витрачені? Ніхто не відзвітувався. Мені скажуть, що тарифи тоді були недосконалі. Вибачайте, тарифну політику весь час визначала держава, а не люди. Не чужинська, не окупаційна, а наша влада вважала тарифи достатніми і відповідними. Дуже зручно нині скидати дохлих псів на папєрєдників, розводячи тепер безпорадно руками і демонструючи на телеекранах задоволені, ситі, тлусті пики.

А рішення… Воно є. Держава зобов’язана знести морально застарілі будинки, які вже давно вичерпали свій фізичний ресурс і скоро самі почнуть сипатися, а на їхньому місці збудувати сучасні багатоповерхівки, надаючи адекватне житло мешканцям старих «хрущоб». Держава вже отримала компенсацію, експлуатуючи їх впродовж десятків років. Так роблять в усьому світі, а не скидають проблему на плечі малозабезпечених громадян. Причому, як запевняють будівельники, вартість витрат на будівництво новобудови окуповується реалізацією чотирьох поверхів. Все решта – чистий прибуток. Може час згадати і про пересічних людей, а не лише про наповнення бездонної власної кишені?

Але для цього потрібна влада, яка реально піклюватиметься про пересічних громадян. Натомість чуємо від світової і європейської спільноти вимоги реальної боротьби з корупцією на всіх шаблях державного устрою. Невже потрібна ще нова революція?

Для “Моей газеты”,Анатолій ТЕЛИЧКО.