https://moyagazeta.com/

Іван Демедюк: «Справжнє щастя – це гармонія життя»

Кор.: Скільки років, якщо не секрет, Ви вже тут працюєте?
І.Д.: Я закінчив спочатку фельдшерсько-акушерську школу, працював фельдшером у різних селах. Потім була армія, а після неї – інститут. Після інституту я працював у Теофіпольській районній лікарні завідуючим терапевтичним відділенням, а з 1967 року я працюю завідуючим фізіотерапевтичним відділенням обласної лікарні. Тобто, лише тут вже 44 роки. За цей час дуже багато тут було зроблено, але на сьогоднішній день склалася така ситуація, що практично усі (не лише пацієнти, а й лікарі також) майже тому, що на фізіотерапевтичні методики майже не звертають уваги. Зараз навіть у ВУЗах не звертають увагу на фізіотерапію. Висловлюючись сучасною мовою, фармація у моді, а це сприяє про них не дуже розповідають. Звичайно, вони потребують певного часу, але ж і медикаментозне лікування допомагає не наступного дня. Хоча, наприклад, у фізіотерапії є такі засоби, як ампліпульс-терапія, інтеференс-терапія, діадинамотерапія. Позитивний знеболюючий ефект від них можна відчути навіть під час проведення самої процедури!

Кор.: Дуже добре. Ось давайте про це і поговоримо. Почнемо, мабуть, з ампліпульсу.
І.Д.: Це використання імпульсних струмів з певною частотою модуляції (імпульсів). За рахунок імпульсних впливів і досягається обезболювання. Крім обезболювання воно має і інші властивості, наприклад, розсмоктування. Може взагалі відновити фізіологічний стан тканин. Справа у тому, що всі тканини мають певний енергетичний потенціал. Навіть ультрафіолетовий промінь в людському організмі випромінюється! Більшість процесів проходить саме на цьому. При патології ці процеси порушуються, а певні фізіотерапевтичні процедури їх відновлюють, приводять до нормального фізіологічного стану.

Кор.: Ще часто кажуть про магнітне поле людського організму…
І.Д.: У магнітному полі людина знаходиться із самого моменту народження! Хтось з вчених казав, що ми купаємося у цьому магнітному полі. Але воно, звісна річ, змінюється, залежить від того, як його використовувати, в якій інтенсивності. При певних режимах воно обезболює, при других знімає набряк, при третіх режимах навіть згортає кров. Маніпулюючи інтенсивністю магнітного поля, можна викликати тромб для зупинення кровотечі. Магнітне поле впливає на дуже багато факторів. Мабуть, пам’ятаєте той період, коли про магнітне поле писали майже усі видання, про нього розповідали по телебаченню, люди масово носили магнітні браслети, пили намагнічену воду… Зараз, на жаль, про це під забули, але я впевнений, що зовсім скоро настане час, коли про фізіотерапевтичні методи згадають, та знов їх будуть масово використовувати. Адже вони майже всі пов’язані з чисто природними факторами. На сьогоднішній день медична реабілітація стає дуже актуальною, бо інколи у лікарнях пацієнтів хочуть якомога швидше «випхати» звідти, зводять перебування там до мінімуму. У таких випадках якнайкраще допоможе фізіотерапія. До того ж, відділення може існувати як при лікувальному закладі, так і самостійно, як окрема одиниця.

Кор.: А що Ви нам розповісте про лікування світлом?
І.Д.: Воно використовує певні спектри світла – короткі, середні, довгі хвилі. Світлолікування відбувається в інфрачервоному, ультрафіолетовому діапазонах (це, якщо можна так сказати, «класичні»), а зараз ще використовується хромотерапія – лікування видимим світлом, наприклад, зеленим. Він найкраще з усіх підходить до лікування, бо червоний колір збуджуючий, блакитний – заспокійливий, а жовтий більш індиферентного плану.

Кор.: Якщо ці процедури дуже корисні, тоді, на Вашу думку, чому ж люди їх майже не використовують, а згодні викласти з гаманця половину сімейного бюджету з надією, що пігулки усе вирішать? Хто винен – лінь чи мода?
І.Д.: Вважаю, що це данина моді. Ну і, звичайно, є випадки, коли без медикаментів не обійдешся, наприклад, інсульт. Фізіотерапія не може дати такої концентрації корисних речовин за короткий час, як ін’єкційні методи, або навіть і таблетки. У певних випадках ми не можемо їх замінити, бо на фізіотерапію та відновлення здоров’я потрібно більше часу. Крім того, дуже змінилося ставлення до себе, люди менше приділяють увагу здоровому способу життя.

Кор.: А що скажете про державу? На Вашу думку, як змінилося її відношення до медицини – в плані профілактики, збереження здоров’я?
І.Д.: Нажаль, зараз відбувається реформація в медицині і ми не розуміємо, в яку сторону йде ця реформація. Якщо взяти на рівні міністерств, то там також більше зараз дивляться у бік фармакології.

Кор.: Але ж це виходить якійсь бізнес-проект на хворобі людини!
І.Д.: Можливо, саме так і є…

Кор.: Як Ви вважаєте, наскільки помолодшав пацієнт на сьогоднішній день?
І.Д.: Коли я вчився в фельдшерській школі, а це був 1951 рік, то нам показали хворого на остеохондроз – людину віком близько 55 років, і про нього казали: «Жах – молодий чоловік і вже хворий на остеохондроз!» Сьогодні можна зустріти дитину 11 років з цією проблемою! А що поробиш, якщо немає ніякої профілактики! Існує наука ергономіка, згідно якої повинні вираховувати певні умови праці, навчання. А ось, до прикладу, подивіться на наші стільці – вони ж зовсім не відповідають нормам ергономіки. Поперек повинен впиратися, а він провалюється. Ми вже завідомо ламаємо собі хребта.

Кор.: А хто цим має займатися? Повинна бути в міністерстві відповідальна особа?
І.Д.: Не знаю, як на сьогоднішній день, але в технічних вишах повинна бути вищезгадана ергономіка. Люди, які займаються складанням умов праці, повинні знати усі нормативи. Але я зараз не чую, щоб зараз хтось вживав би слово «ергономіка»…

Кор.: Будемо вважати, що ви експерт, до якого звернулося міністерство освіти. Що Ви можете сказати про основні недоліки здоров’я?
І.Д.: На сьогодні майже відсутній сам метод фізичної культури! Друге – умови праці не відповідають нормам. Третє – бум пігулок, коли люди надивляться телереклами, і біжать кожної хвилини в аптеку.

Кор.: Ось саме про це я і хотіла поговорити – реклама і здоров’я.
І.Д.: Ця інформація настільки забиває свідомість, що людина, хоче вона цього чи ні, піддається такому собі гіпнозу. Вони не думають про завтрашній день, живуть тільки сьогоднішнім днем, не думають, що буде потрібно завтра. І ніхто не проводить ніякої роботи щоб звернули на це увагу, особливо молоде покоління.

Кор.: Мені здається, про це потрібно починати думати до того, як ти збираєшся заводити дитину.
І.Д.: Все правильно. Всіх цікавить матеріальне становище, а не духовне. Люди навіть не слідкують за своїм харчуванням.

Кор.: Що у вашому розумінні гармонія?
І.Д.: Гармонія душі повинна бути відповідністю фізичного, психоемоціонального та морального стану. Коли це все збалансовано, тоді людина буде у гармонії. Щоб прийти до неї, потрібно змінити філософію життя, розуміти, що матеріальне – це не основне. Головне, щоб людина була духовною…

Кор.: Духовна людина – це та, яка читає книжки?
І.Д.: Ні, це треба враховувати відносини з людьми, які оточують його.

Кор.: І ми приходимо до заповідей…
І.Д.: То я ж до чого й веду! Але не завжди релігія є духовністю. Людина може ходити до церкви, але зовсім по-іншому поводитися в житті. Матеріальне дуже впливає на сучасних людей, гроші – річ важлива, але не потрібно будувати своє життя саме на цьому! Все повинно бути гармонічно – співвідноситися у всьому.

Кор.: Яка, на Вашу думку, суть вислову: «Всі хвороби від нервів»?
І.Д.: Якщо людина була здорова, а потім захворіла, немає різниці чим, у неї завжди починаються проблеми із нервовою системою. Є спеціальні процедури – електросон тощо, які сприяють нормалізації діяльності нервової системи. Крім того, всі хронічні хвороби призводять до невротизації. Якщо людина довго хворіє, інколи все життя, як, наприклад, бронхіальною астмою, вона не може залишатися спокійною, стає капризною, злою. Чому? Бо порушується діяльність нервової системи. Один впадає у депресію, інший – в агресію.

Кор.: Мені доводилося спілкуватися з Анатолієм Кашпіровським. Він часто повторював свою улюблену фразу: «Господь Бог створив людину самим унікальним комп’ютером». За його думкою, у людини є все, щоб самому мати змогу запустити механізм оздоровлення та омолоджування організму.
І.Д.: Ніякий комп’ютер не може зробити те, що може людина! Із самого нашого народження людський організм сам себе захищає і саморегулює. Це унікальна річ у природі! Людина має у тисячу раз більше запасів, ніж витрачає на все життя. Навіть неможливо сказати, що було б, якби люди могли використовувати всі можливості свого організму… Велике значення також має генетика, спадковість.

Кор.: Останнє питання до Вас на сьогодні. Як, на Вашу думку, можна стати щасливим?
І.Д.: Щастя – це мати здоров’я. Але коли ти в гармонії з суспільством, це також щастя. Матеріальне – це ще не справжнє щастя, навпаки, матеріальне може принести нещастя. Гармонія життя – ось що таке щастя.

Спілкувалась Людмила Луніна