https://moyagazeta.com/

Колекціонер із Волині віднайшов рідкісні агітки УПА

Про це повідомляє zik.ua

Колекціонер розповідає: «Декларація ОУН, написана 1945 року і перевидана 1949-го, – досить рідкісна річ, кілька оригіналів якої можна знайти лише в архівах НКВС-КДБ-СБУ, ще кілька – у приватних колекція».

Адже коли радянські каральні загони знаходили криївки УПА, то, як правило, спочатку закидували їх гранатами, або ж, щоб не потрапити у руки ворога, гранатами підривалися самі повстанці. В обидвох випадках підпільна документація і література гинули разом із людьми.

Агітка УПА, найімовірніше, виготовлена у 1947-1949 роках. Це – своєрідний знущальний комікс, що розповідає про реалії радянського тогодення, протиставляє життя партійної верхівки і селян, робітників, інтелігенції. Вгорі листівки великими буквами надруковано заклик: «Пролетарі усіх країн пригляньтеся!».

Повстанські раритети потрапили до Миколи Матусевича випадково. Місцеві мешканці, які запропонували придбати ці унікальні речі, стверджували, що знайшли їх на горищі старого родинного будинку, захованими серед газет часів СРСР.

«Я не дуже цікавився таємницею походження агіток, бо для мене більше значила їх автентичність, історична цінність», – зізнається волинський колекціонер.

А докладно простудіювавши документальну знахідку, вкотре дивується: «Хіба можна вважати бандитами чи німецькими прислужниками членів ОУН і вояків УПА, людей з дійсно високими ідеалами, котрі прагнули визволити з ярма комунізму не лише себе, а й усі поневолені народи Європи?

Таких досконалих і далекоглядних програмних документів, як в ОУН, на жаль, сьогодні не має жодна політична сила в Україні».