https://moyagazeta.com/

Консультація фахівця: Актуальні питання соціального захисту

На питання, які хвилюють городян, відповідає заступник начальника управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради Валентина Костенецька.
Яку інформацію необхідно вказувати в декларації про майновий стан для оформлення житлової субсидії?
В декларації необхідно вказати:
– відомості про власника житла (П.І.Б., місце реєстрації, контактний телефон);
– відомості про осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, та членів їх сімей, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти) (П.І.Б., ступінь родинного зв’язку, дата народження, ідентифікаційний номер);
– всі види доходів осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні за період, необхідний для розрахунку субсидії;
– відомості про інші житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні зареєстрованих у житловому приміщенні осіб та членів їх сімей, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) – у разі наявності;
– кількість транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні зареєстрованих у житловому приміщенні осіб та членів їх сімей, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), крім автомобілів, отриманих через органи праці та соціального захисту населення – у разі наявності;
– відомості про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні) зареєстрованих у житловому приміщенні осіб – у разі наявності;
– відомості про витрати на придбання товарів довгострокового вжитку, майна, оплату послуг, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за субсидіями, – у разі здійснення.
Призначення усіх видів державної соціальної допомоги та житлових субсидій проводиться у громадських приймальнях, які знаходяться за адресами: вул.Шевченка, 99, тел.65-42-61, 65-83-66, 65-60-57; вул.Зарічанська, 14/4, тел.63-00-23, 75-23-12, 63-12-17; вул.Інститутська, 18, тел.67-01-56, 67-02-34, 67-05-29; вул.Купріна, 61 (приміщення ЖЕК №5), тел.74-35-15; вул.П.Мирного, 31 (приміщення ЖЕК №7), тел.77-59-94.

Чи враховується у сукупний дохід сім’ї соціальна допомога при народженні дитини, і чи може у такому разі молода сім’я розраховувати на субсидію?
Розрахунок сукупного доходу для призначення субсидії проводиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінфіну, Мінекономіки, Держкомсім’ямолоді, Держкомстату.
Відповідно до зазначеної Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входить допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово).
Щодо визначення права на отримання житлової субсидії, молода сім’я сама може зробити попередній розрахунок. Розрахунок не складний: береться дохід всіх членів сім’ї, зареєстрованих на даній житловій площі, за попередні шість місяців (розмір допомоги при народженні дитини, який виплачується щомісячно та якщо батько дитини працює – нараховану заробітну плату), ділиться на 6 – так обраховується середньомісячний дохід. Далі треба взяти відповідний відсоток цього доходу – 15% і порівняти з місячною платою за ЖКП в межах норм. Якщо плата за ЖКП є вищою за визначений відсоток (15%) сімейних доходів, то сім’я має право на субсидію, якщо не перевищує його – то необхідно дочекатися опалювального періоду, коли збільшуються комунальні платежі і знову зробити розрахунок.

Які умови отримання субсидій для громадян, які вже мають пільги на оплату комунальних послуг?
Житлові субсидії призначаються виходячи з вартості житлово-комунальних послуг з урахуванням пільг, які надаються відповідно до чинного законодавства.
Умови призначення субсидії для осіб, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг не відрізняються від умов отримання субсидій для інших осіб.

Якщо людина мас та сплачує банківський кредит, чи впливає це на можливість отримання субсидії?
У зазначеному випадку необхідно розглядати декілька видів кредитування, а саме: на навчання, на купівлю транспортного засобу або житла.
Відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, до сукупного доходу сім’ї не враховуються кошти на навчання, отримані безпосередньо особою від підприємства, установи чи організації на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати.
Враховуючи зазначене, такі кошти не впливатимуть при визначенні права на отримання житлової субсидії.
Разом з цим, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій встановлено, що субсидія не призначається у випадку, коли будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії здійснив купівлю квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму) або оплатив послуги з навчання на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму для зазначених осіб. При цьому враховується прожитковий мінімум, встановлений на 1 липня 2010 року: дітей віком до 6 років – 771 гривні, дітей віком від 6 до 18 років – 921 гривні, працездатних осіб – 888 гривень, осіб, які втратили працездатність – 709 гривень.
Так, для сім’ї, яка складається з чоловіка, дружини працездатного віку та двох дітей (2 роки та 10 років) 10-кратний розмір прожиткового мінімуму становитиме: (888 грн.+ 888 грн.+ 771 грн.+921 грн.) *10 =34 680 гривень.
Отже у випадку, якщо здійснено купівлю транспортного засобу, житла, або сплачено за навчання, у тому числі на умовах кредитування, у розмірі, що перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму, субсидія не призначається.

Якщо в квартирі зареєстрований пенсіонер та особа працездатного віку, яка працює, але в квартирі не проживає. Який відсоток нараховується при субсидії?
Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, та їх доходів.
Отже при визначенні права на призначення субсидії до сукупного доходу сім’ї враховуватимуться як доходи пенсіонера, так і працездатної особи. При цьому обов’язковий відсоток платежу становитиме 15%.

Якщо особа у 17 років закінчила школу і ніде не працює. Чи потрібно ставати на облік у Центр зайнятості для того, щоб отримати субсидію?
Субсидія не призначається, якщо у житлових приміщеннях (будинках) зареєстровані працездатні громадяни працездатного віку, які не працювали і не навчалися у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації за денною формою навчання та не були зареєстровані у службі зайнятості населення як такі, що шукають роботу, протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії. Виключення:
– громадяни, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку;
– громадяни, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку;
– громадяни, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними;
– громадяни, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку;
– фізичні особи, які надають соціальні послуги.
Виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі рішень комісій, органи праці та соціального захисту населення можуть призначати субсидії, як виняток. Рішення про призначення (не призначення) субсидії в таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

Якщо в квартирі зареєстрований громадянин, місцезнаходження якого неможливо встановити. Що треба зробити, щоб оформити субсидію?
Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, та їх доходів.
Якщо у житловому приміщенні зареєстрована особа, яка фактично не проживає та місце знаходження якої неможливо встановити, при призначенні субсидії вона не буде врахована, якщо на неї за даними підприємств-надавачів послуг не нараховуватиметься плата за житлово-комунальні послуги.
Всі питання щодо нарахування плати за житлово-комунальні послуги громадяни вирішують з підприємствами та організаціями, які надають ці послуги.
Протягом 2010 року до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернулося 10992 сім’ї за призначенням субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок коштів державного бюджету. Нараховано субсидій на близько 5,5 млн.гривень.

Який прядок надання і розміри одноразової грошової допомоги?
Відповідно до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 15.09.1998 р. № 504 “Про порядок надання і розміри одноразової грошової допомоги деяким категоріям громадян”, одноразова грошова допомога надається жителям міста, одержувачам пенсій і допомог, які гостро потребують матеріальної допомоги хвороба, стихійне лихо, крадіжка і т. п. ), а також громадянам, що через певні обставини опинились в скрутному та безвихідному матеріальному стані (крадіжка в дорозі, транспортна пригода, раптова хвороба та інше). Для іногородніх осіб, що є громадянами України і за певних обставин потрапили в скрутне матеріальне становище (крадіжка в дорозі, транспортна пригода, раптова хвороба) до заяви має бути подано документ з державної установи (міліції, лікарні), що засвідчує непередбачений випадок.

Матеріальна допомога, передбачена цим порядком виплачується управлінням праці та соціального захисту населення, згідно видатків, передбачених бюджетом міста.
Одноразова грошова допомога надається в розмірі від трьох до десяти неоподаткованих мінімумів в залежності від обставин, що склалися в заявника згідно розпорядження по управлінню праці та соціального захисту населення.
В окремих виняткових випадках надається допомога в розмірі, що перевищує десять неоподаткованих мінімумів, але в межах видатків, передбачених кошторисами, затвердженими на відповідний період для надання матеріальної допомоги.

Підставою для надання грошової допомоги є заява громадянина, згідно якої приймається рішення про надання допомоги. Якщо є потреба в допомозі, що перевищує вісім неоподаткованих мінімумів, то обов’язково проводиться обстеження житлово-побутових умов працівником системи соціального захисту населення: управління праці та соціального захисту населення, міського комплексу реабілітації та побутового обслуговування пенсіонерів, а також головами комітетів самоврядування, головами квартальних комітетів складається акт, який затверджується начальником управління або його заступником.
Одноразова грошова допомога з бюджету міста надається один раз на рік.

Матеріальна допомога надається тільки особам, які зареєстровані в м. Хмельницькому. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.08.2005р. №836 “Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання одноразової матеріальної допомоги інвалідам”, одноразова матеріальна допомога інвалідам надається інвалідам та дітям-інвалідам за місцем фактичного проживання заявника на підставі особистої заяви або одного з батьків, опікуна чи піклувальника. інваліда, довідки про склад його сім’ї (до членів сім’ї пільговика при наданні пільг належать: дружина (чоловік) і їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та ІІ групи або інвалідами І групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни І групи та доглядає за ним за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним), довідки про доходи кожного члена сім’ї за попередні 6 місяців на дату звернення для обчислення сукупного доходу, акту обстеження його матеріально-побутових умов (обстеження матеріально-побутових умов інваліда та складання відповідного акту проводиться працівниками управління праці та соціального захисту населення)

Підставою для надання одноразової грошової допомоги є заява громадянина, згідно якої приймається рішення про надання допомоги, також необхідно надати довідку з податкової адміністрації про ідентифікаційний код заявника, довідки: про середньомісячний заробіток, якщо особа, котра звертається за допомогою працює; з лікувальної установи, якщо особа, котра звертається за допомогою потребує грошової допомоги на лікування.

За 2010 рік надано матеріальну допомогу 5250 особам на загальну суму 938,94 тис.грн., в тому числі: з міського бюджету – 4816 особам на загальну суму 889,8 тис.грн.; з державного бюджету – 434 особам на загальну суму 49,14 тис.гривень.

Автор: УВІП