З сьогоднішнього дня в Україні вступає в дію Європротокол для учасників дорожнього руху

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Необхідність проведення такого заходу для представників ЗМІ була викликана, в першу чергу, вступом у дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування».

Згідно із цим нормативним документом з 19 вересня поточного року в Україні вводиться так званий Європротокол. Як пояснив присутнім Олександр Миколайович, це такий спеціальний бланк уніфікованого по всій Європі зразка, який заповнюється водіями-учасниками ДТП на місці дрібної аварії у разі відсутності жертв та постраждалих.

В українському законодавстві цей документ визначений як «Повідомлення про ДТП», тобто письмове повідомлення на бланку встановленого Моторним (транспортним) страховим бюро України (МТСБУ) зразка, яке надається Страховику водієм транспортного засобу, причетного до дорожньо-транспортної пригоди. В подальшому воно стає підставою для виплати страхового відшкодування потерпілій у ДТП стороні.

Мета такої інновації — максимально спростити механізм оформлення ДТП з незначними наслідками та приведення обов’язкового страхування цивільної відповідальності автовласників до міжнародних стандартів страхування і врегулювання збитків.

У Європі ідея оформлення ДТП без участі представників дорожньої поліції почала реалізовуватися ще в 50-х роках минулого століття. Зараз в більшості країн ЄС водіям, які потрапили в ДТП, достатньо заповнити бланк європротоколу для того, щоб оформити цю подію. А у деяких країнах дорожня поліція взагалі не уповноважена займатися оформленням ДТП, це прерогатива страхових компаній. Лицьова сторона бланку європротоколу за структурою глав ідентична в усіх країнах де він запроваджений, відрізняється тільки мова, на якій надруковано бланк. Це зроблено спеціально, щоб водії різних країн, які пересуваються дорогами Європи, могли швидко зорієнтуватися в разі, якщо вони потраплять в ДТП на території іншої країни.

За словами головного державтоінспектора Хмельниччини, водії транспортних засобів, потрапивши у ДТП, можуть скористатися Європротоколом лише за наявності чотирьох важливих обставин, а саме:
• обидва учасники ДТП мають страхові поліси ОСЦВА (поліси, до яких страховою компанією додається Європротокол);
• відсутні загиблі чи травмовані люди,
• водії цих транспортних засобів двосторонньо погоджуються на оформлення Європротоколу та дійшли спільної згоди щодо обставин скоєння ДТП,
• у водіїв відсутні ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів.

Які недоліки має Європротокол, поки що важко сказати, бо для цього потрібен час і використання його на практиці. А от його переваги очевидні уже. Якщо водії скористались Європротоколом шляхом двостороннього його оформлення та підписання, то вони:
– мають право залишити місце ДТП,
– звільняються від обов’язку інформувати Державтоінспекцію МВС України про настання ДТП,
– звільняються від адміністративної відповідальності, передбаченої за спричинення ДТП.

На прес-конференції Олександр Хутняк також розповів, що крім запровадження Європротоколу та суттєвих змін у процесі врегулювання страхових випадків, згаданим Законом встановлено також виключний перелік документів, які страховик має право вимагати у страхувальника, ліквідовано короткострокові договори та різні типи полісів. Відтепер існуватиме поліс лише одного типу (який раніше називався І типом і передбачав страхування відповідальності всіх осіб, які експлуатують вказаний у полісі транспортний засіб на законних підставах), а також у страхувальників з’явилась можливість обирати періоди (місяці), на які розповсюджується дія полісу, що зменшує вартість страхування.

Ці та інші новації спрямовані на спрощення взаємовідносин страхувальників, страховиків та органів Державтоінспекції.

СВІТЛАНА СВІДЕРСЬКА