https://moyagazeta.com/

2 серпня – День Іллі Пророка

 Вважалося, що починаючи з Ільїна дня вода в річках і озерах стає такою холодною, що після нього купатися не варто. Грози на Ільїн день вважалися цілющими – “ільїнську” дощову воду збирали й умивалися нею. З її ж допомогою змивали злий слід від лихого ока.

Образ пророка Ілії оточений ореолом величі й сили. За своє святе життя на землі – а жив він у Палестині, за 900 років до Христа – Ілія був узятий живим на небо у вогненній колісниці.

День Іллі Пророка 20 липня (за новим стилем – 2 серпня) визнавався Церквою як одне з великих свят.

На іконах Ілля з’являвся зображеним у два різні моменти свого життя. Перший – Ілля один на камені в пустелі, занурений у думи. Зверху спускається ворон, що несе йому їжу. Другий – зображує момент піднесення Іллі на небо. Колісниця, коні, що мчаться, і сам пророк у візку охоплені вогненною хмарою. Такий церковний християнський образ Іллі.

У народному поданні Ілля Пророк був Громобоєм, Громовержцем. Місцем перебування Громобоя вважалося небо, по якому пророк роз’їжджав на колісниці, завжди охопленій полум’ям, запряженій кіньми або чотирма вогненними зміями. Гуркіт колісниці ототожнювався у вухах людей із громом небесним. Громів у нього було дванадцять. У руках він тримав вогненні стріли (або золотий меч), – і, коли розмахував ними або метав у ворогів, це блискавки блищали.