https://moyagazeta.com/

Неостання сесія останньої каденції

Загалом було розглянуто 41 питання, серед яких були й досить суттєві для хмельничан, як то затвердження місцевих правил забудови. З ними мешканці міста у повному обсязі зможуть ознайомитися на сайті міської ради, у офіційній пресі буде опубліковано лише рішення про їх затвердження.

Прапор у руки – і на барикади!
До речі, вже стало «гарною традицією» відзначати кожну нову сесію пікетом. Так було і цього разу, коли перед дверима міськради зібралися близько сотні мешканців Хмельницького. Деякі з них протестували проти свавілля місцевих правоохоронних органів, інші – проти закриття художньої школи. Нагадаємо, що минулої сесії місцеві обранці прийняли рішення про припинення Хмельницької дитячої художньої школи, одразу ж прийнявши рішення про створення Хмельницької дитячої школи образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.

Неабиякий резонанс викликав і проект рішення щодо затвердження порядку розміщення на території міста малих архітектурних форм для провадження підприємницької діяльності, окремих входів, ганків, тамбурів та вітрин із легких конструкцій під час реконструкції квартир, та схеми їх розміщення. Володимир Швець, який є директором департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, звернувся до підприємців, стурбованих прийнятим рішенням, і запевнив, що питання не буде розглядатися на цій сесії.

Ось як пояснила проведення пікету Надія Погосян, голова правління організації роботодавців «Хмельниччина». «Спочатку такий «Порядок» влаштовував усіх. Але минулого тижня комісія з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, головою якої є Іван Бухал, внесла пропозиції щодо цього документу: в центральній частині міста – від вулиці Прибузької до вулиці Пушкіна, а також від Старокостянтинівського шосе до вулиці Шестакова не продовжувати договори оренди тим кіоскам, які там розміщуються, за виключенням кіосків преси і тих, що оформлюють зупинки транспорту. Тобто, мова йшла про те, що протягом року не будуть продовжені договори, і усі ці малі архітектурні форми будуть просто знесені».

У цьому підприємці, як зазначає Надія Петрівна, вбачають порушення законодавства, оскільки порушується закон про захист економічної конкуренції, і суб’єкти господарювання ставляться в нерівні умови. Також, за її словами, порушується сутність Закону «Про регулятивну політику», адже пропозиції комісії суттєво змінюють саму ідеологію проекту документу – в першому варіанті цього «Порядку» не було зазначено, що кіоски можна буде залишити лише в певних частинах міста. Прийняття такого нормативного акту на сесії загрожувало тим, що фронт безробітних поповнився б іще 150 особами, адже під дію рішення могло потрапити близько 150 кіосків. Пані Погосян зазначила, що акція не була єдиним, що підприємці намагалися зробити, аби спасти свої робочі місця – вони весь час активно працювали з депутатським корпусом, і обранці знали про можливе проведення акції.

– Напередодні, у понеділок, колегія прийняла рішення про виключення цього питання із порядку денного. – каже Надія Погосян. – Але у вівторок підприємці дізналися, що рішення, попри те, що на колегії його виключили із порядку денного, залишилось у списку винесених до розгляду питань. І нам не залишилось нічого іншого, окрім як пікетувати Хмельницьку міську раду. Згодом нам пояснили, що чисто технічно його не можна було виключити із порядку денного, але це питання не розглядалося би депутатами в будь-якому випадку.
Різку реакцію Володимира Швеця на те, що відбувалося, Надія Погосян пояснює тим, що не була дотримана домовленість відносно зняття даного питання та відмови підприємців від мітингу під стінами міської ради безпосередньо перед сесією. І дійсно, Володимир Федорович дотримав свого слова: питання з порядку денного виключили. От тільки цікаво: а звідки ноги ростуть, і кому це раптом стали «колоти в око» ось ті кіоски, які уже стали настільки непомітними, і в які вкладено чимало коштів? Ну, добре, знесуть. А що збудуть замість того? Чи можливо, хтось отримає ще місце під власну «малу форму»? За принципом: попрацювали – дайте іншим?

А навіщо станції учнівської молоді земля?
Що ж стосується інших питань, то з розгляду було знято ще одне із них. Воно було внесено на розгляд депутатів через колегію, і обговорення мало б проводитися не на депутатських фракціях, а безпосередньо у сесійній залі. Стояло питання про припинення права постійного користування частиною земельної ділянки площею 5000 кв.м. із загальної площі 20600 м2 Хмельницької обласної еколого-натуралістичної станції учнівської молоді та надання згоди на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд. Зазначимо лише, що у списку громадян, які мали б отримати дозвіл на розроблення проектів відведення земельних ділянок, значились прізвища, які відомі досить багатьом хмельничанам. Одне з них – Бесєда Людмила Василівна (от дивне співпадіння, адже саме так звати депутатку-регіоналку облради). Другий – Костяшкін Іван Олександрович. А це не завідувач кафедри ХУУПа? Правда, у останнього домашньою адресою зазначено гуртожиток.

На початку сесії, отримавши слово, депутат Юрій Курманський, начальник міського управління освіти, запропонував зняти проект цього рішення з розгляду. Він пояснив це так:
– Хоча це на сьогодні навчальний заклад обласного підпорядкування, але там навчається понад 600 дітей міста Хмельницького, які здобувають екологічну та трудову освіту. Питання вилучення 50 соток землі – це є перший крок для закриття цього навчального закладу.
Від себе: що таке 50 соток порівняно… (самі собі поміркуйте – будете праві). Голка у купі сіна. Але все ж добре, що хоч тепер нарешті депутати звернули на це увагу.

Далі він згадав і передачу землі, яка належала Палацу творчості, але тоді ділянку було видано під спорудження льодового майданчику. Пан Курманський обурився:
– Кому ми віддаємо зараз тут? Що, ці люди самі заслужені в Україні та у місті?
Згодом він висловив подив, чому б напередодні 65-ї річниці Перемоги не віддати землю ветеранам, якщо вже вона дійсно не потрібна еколого-натуралістичній станції. Висловивши упевненість у тому, що земля цьому виховному закладу таки потрібна, він додав:
– Я далекий від думки, що вони (напевне, керівництво станцією) добровільно і самостійно написали заяву про відчуження цієї земельної ділянки. Не можна цього робити! Це буде прецедент в подальшому для відчуження земельних ділянок від інших навчальних закладів уже і міської комунальної власності.
Судячи з усього, Юрій Іванович був почутий колегами, і питання було знято «на довивчення».

«Хто не сховався – я не винен!»
Цей сесійний день відзначився ще однією цікавою подією. Хмельницький долучився до тих міст, де вводиться так звана «комендантська година» для дітей. Згідно з нею, буде обмежено перебування дітей віком до 16 років без супроводу батьків або осіб, що їх замінюють, у закладах дозвілля, громадського харчування, розважальних закладах і навіть просто на вулицях міста у сезон «осінь-зима-весна» до 22 години, а у літній період – до 23-ї. Владою навіть проводитимуться рейди для забезпечення виконання цього рішення. Водночас працівники управлінь освіти, у справах сім’ї та молоді, служби у справах дітей проводитимуть роз’яснювально-просвітницьку роботу «з правосвідомості підростаючого покоління, відповідальності батьків за перебування дітей без нагляду».
Незрозумілим залишається один момент: з якого часу доби дітям можна з’являтися на вулицях міста? Якщо взяти за межу початок доби, то виходить, що діти після 00.00.01 вже вільно без супроводу можуть гуляти вулицями нашого міста, спокійно відвідуючи усі «злачні місця». Тобто, для них існує задача номер один: годину або дві пересидіти в когось удома, а уже опівночі почнеться вечірка, і ніяких претензій.

Юридичний відділ також не оминув увагою це рішення, і виніс свої зауваження до нього. На думку правників, Законами, на які посилається влада, не передбачено такі повноваження органів місцевого самоврядування. До того ж, такий нормативний акт порушує ст. 33 Конституції України щодо свободи пересування, і ст. 92 Основного закону, в якій зазначено, що лише законами України визначаються засади регулювання охорони дитинства, права і свободи людини і громадянина, гарантії їх прав. Але, враховуючи загрози, які несе в собі для здоров’я, як психічного так і фізичного, дітей та підлітків сучасна дійсність, можливо, саме у цьому випадку і варто закрити очі на норми Основного Закону. До речі, подібні обмеження пересування дітей та підлітків встановлені у США, Німеччині, віднедавна – у Росії. А у серпні минулого року Всеукраїнська громадська організація «Комітет з боротьби з організованою злочинністю і корупцією» заявила про наміри направити на розгляд Верховної Ради законопроект, що передбачає введення в Україні «комендантської години» для неповнолітніх. Житомир та Кременчук вже ввели подібні обмеження.

Відносно покарання неслухняних батьків начальник ХМВ УМВС України в Хмельницькій області Василь Птащук пояснив наступне: якщо протягом року несумлінним батькам тричі буде видано попередження про те, що їх дитину помічено у місцях з переліку, зазначеному в рішенні, після 23.00 (влітку) або після 22.00 (в інші пори року), то безвідповідальних батьків буде притягнуто до відповідальності згідно з ст. 184 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення». Правда, винуватці, чада яких будуть помічені на вулицях міста після опівночі, напевне, знайдуть можливості «відмазатися» – мовляв, 23 (22) години ще немає. Чи то міліціянти зранку матимуть змогу скористатися нормами цього рішення і попередити батьків: а чому це ваша 16-річна дитинка о сьомій годині ранку блукає дорогою до школи (басейну, гуртку, спортзали та таке інше)? Дивись, і міський бюджет поповнюватиметься (або чиїсь «незаможні» кишені).

Ефект «снігового кому»
Після скандалу з встановленням антен мобільних операторів на башті котельні по вулиці Зарічанська, 30, подібна ситуація виникла і з мешканцями будинку по вул. Молодіжна, 2/3В. Представники місцевої ініціативи, які були присутні на сесії, зазначили, що з переселенням у новобудову стан здоров’я дітей погіршився, виникли дистонії, а лікарі припускають, що саме вплив випромінювання антен спричинив погіршення самопочуття. Отже, очікуватимемо ефекту «сніжного кому». До того ж, депутат міської ради Володимир Богачук зазначив, що дозвіл на встановлення антен в тому чи іншому місці Хмельницького (як і решти міст, напевне), видає… Київ. Він запропонував звернутися від імені міської ради до вищих владних органів щодо врегулювання цього питання саме з органами місцевого самоврядування. А міський голова додав, що уже двічі було проведено виміри випромінювання БС по вулиці Зарічанській, і частину обладнання з труби котельні уже знято. Наразі вирішується питання щодо демонтажу передавачів сигналів і на трубі котельні, що знаходиться на території Хмельницької станції переливання крові.

Про спокій і не тільки
Отже, весело. Трохи спокійно за дітей (правда, цікаво буде побачити, як хлопець у супроводі свого батька виходить з вечірки, щоб провести додому дівчину, родичі якої спеціально видали доручення тому ж батькові на супровід дівчини). Варіацій може бути купа. Заспокоює, що врешті-решт «запороли» рішення на черговий «справедливий розподіл» землі. Але бентежить: що ж надалі відбуватиметься з антенами та мобільним зв’язком і, насамперед, з нашим здоров’ям…

Ольга Лисиця Моя газета+