https://moyagazeta.com/

Будинок Рад знов у облозі

З десяток селян прибув на Майдан Незалежності та розташувався поблизу Будинку Рад, де 28 липня, покинувши усі літні справи, депутати області зібралися на позачергову сесію. Що ж хотіли від них клиновчани? «Усього-навсього» захисту своїх законних прав. А права порушуються – прийнаймні, саме так вважають пікетувальники середнього та передпохилого віку, які зручно розташувалися на розпеченому мармурі «Чорного квадрату», де колись стояв «дєдушка»…

Селяни розповідають, що ще в 2000 році, після ліквідації колгоспу „Колос”, було створено селянську спілку „Клинівська”, яка своєю діяльністю мала на меті збереження та ефективне використання майна колишнього колгоспу. Загальна вартість майнових паїв тоді складала 5551907,49 гривень, а в об’єднанні нараховувалося 1568 чоловік. Шість років потому у селі було створено СТОВ „Агро-Колос”, яке виступило користувачем всього майна. Пайщики вважають, що саме тоді й почалося незаконне заволодіння майном спілки та його активний розпродаж: трактори, культиватори, газові труби, які мешканцям були видані як погашення заборгованості заробітної плати – ось далеко не весь перелік обладнання та матеріалів, що зникли за чотири роки. Мешканці села стверджують: з початку продажу майна вони неодноразово зверталися до районної, обласної прокуратури, до керівництва області та району. Проте, отримували лише відписки. Одна з пікетувальниць, Галина Олександрівна, зазначає: „Людям, якщо навіть поступають інвестори, видають якийсь процент за майно – чи грішми, чи продукцією. Наше майно вже все розкрали, продали, і нам нічого не заходить не від кого. Я, наприклад, пропрацювала 34 роки в господарстві. Не отримала ні копійки. 13 років пропрацювала за одного директора – Гіляку Сергія Івановича, за Метлінського 5 років, 3 роки за Чернишова. Я не отримала зарплати жодної гривні! Тим більше, що я залишила роботу і пішла – він мене зняв з роботи по статті! Якщо він мене зняв з роботи по статті, нехай мені поверне мою зарплату! Де моя зарплата? Де та влада? Була стара влада – робили, що хотіли, нова – ще хуже роблять, як за старої!”

У такій ситуації мешканці Клинового вбачають небажання посадовців та правоохоронців вступати в конфлікт із „серйозними фігурами”. Цими впливовими людьми селяни вважають П. Лобозюка – активного представника Народної партії та однопартійця тамтешнього сільського голови і бізнесового партнера голови ТОВ „Агро-Колос” С. Чернишова. Як стверджують заявники, вони зверталися до народного депутата України В. Шпака, проте, він звернення проігнорував.
Всі ці факти на початку пленарного засідання висловив депутат обласної ради Олесь Вітряний, адже саме до нього звернулися селяни, аби хоч якось вплинути на ситуацію. Два рази пан Вітряний звертався до головуючого з пропозицією дати можливість пікетувальникам висловитися перед обранцями. Проте, в голови була інша думка, і прохання виступаючого він навіть не поставив на голосування. Проте, нашоукраїнець не образився, каже: голові ради видніше. „Питання того, чи дали представникам Клинового виступати чи ні, власне кажучи, вирішує головуючий, він – модератор, який веде все це. Якби була позиція депутатів іншою, очевидно, що була б підтримка з залу – усна чи хоч якась. Як аргументував голова ради, достатньо того, що виступив я. В якійсь мірі я погоджуюся з цим”. Проте, щодо розгляду подібних питань зауважує: „я прихильник того, аби окремо до порядку денного ставити питання, з приводу яких люди виходять на пікети. Адже якщо вони долають певний шлях, і приїздять сюди – очевидно, це вже заслуговує на підвищену увагу чи просто на виступ у різному”.

Але, напевне, молодому депутатові варто очікувати на протистояння зі своїм більш досвідченим колегою по депутатському корпусу Василем Осадчим. Останнього обурила згадка у виступі імені Василя Шпака. Напевне, задля подальшого судового вирішення, пан Осадчий витребував в обласної ради запис виступу Олеся Вітряного. Сам Олесь Анатолійович каже: „Факту щодо того, що Шпак дійсно причестний до цієї справи в мене немає. Є відомості. Відомості і факти – то є різні речі. А відомості треба перевіряти правоохоронними органами. Я не є правоохоронними органами, аби проводити оперативно-розшукову дяльність. Я просто не маю такого доступу і можливостей. Тому просто викладаю ці моменти і подаю. Знову-таки, якщо їх це ображає, будь-ласка, нехай подають до суду. Але є відомості, які потребують перевірки. Якщо буде суд, то вважатимемо, що це буде іще одна нагода привернути увагу до цієї проблеми. Судів не боюся. Суд на те й є, щоби розібратися : що, як і до чого”.

Наразі депутатом готується депутатське звернення до голови Хмельницької обласної ради, в якому буде прохання про звернення до правоохоронних органів та до голови обласної адмінстрації про перевірку відомостей. Він не виключає можливості, що будуть відписки про те, що «відомості не підтвердилися», але підсумовує: „У тому і полягає обов’язок депутата, щоб присікти негативні явища, аби вони не поширювалися надалі”.

Тепер, нарешті, про саму позачергову сесію. На неї було винесено три питання. Перший: зміни до бюджету, прийняття яких було зумовлено виділенням області субвенції з державного бюджету в сумі понад 28 млн. грн. Ці кошти буде нправлено на реконструкцію покрівлі терапевтичного корпусу Білогірської центральної районної лікарні, будівництво навчального корпусу школи № 2 у місті Городок та інші соціально значимі об’єкти. Попри те, що думки з приводу такого використання коштів поміж депутатами розділилися, зміни до бюджету прийняли.

Рішенням депутатів було змінено і межі села Ромнівка Голенищівської сільської ради Чемеровецького району.
Ну і віднині в Хмельницькому університеті управління та права – новий ректор. Ним став 34-річний Олег Миколайович Омельчук. Коментуючи це призначення, харизматичний Іван Рудик, жартуючи, зазначив, що йому краще було би бачити на цій посаді нинішнього керівника Хмельницького Територіального відділення Антимонопольного комітету Віталія Олуйка, оскільки: „Я б не мав тих проблем і не знав, що вже являюся крупним монополістом”, наатякаючи на штраф, який було накладено на підприємство „Рудпол” за можливе введення в оману споживачів мінеральної води цього виробника. На це голова Тервідділення відповів, що штраф у розмірі 5 тисяч гривень був мінімальним, а потім також підтримав кандидатуру свого вихованця, зазначивши, що саме за молодими науковцями майбутнє науки та освіти. На випад з боку колеги відповів, що насправді штраф був виховним за те, що він вводить в оману споживача. У випадку виправлення підприємця пообіцяв більше не накладати штрафів.

Для замітки: отримавши час для виступу, Петро Капусняк як істину, про яку всі говорять, але ніби не знають, розповів цікаву історію про те, як в нашій обласній лікарні працюють томографи. Виявляеться, одна з представниць обласного електорату, захворівши, потрапила до Хмельницької обласної лікарні. Стан її здоров’я потребував семиразового обстеження на томографі. У наявності цього лікувального закладу є один такий сканер, послуги якого мали би бути безкоштовними. Проте… Жінка, яка поділилася проблемою з обранцем, стверджувала, що усі сім разів вона була змушена проходити обстеження на комерційному апараті, оскільки безкоштовний щоразу виявлявся зламаним. Чи не варто на таку «дрібницю» звернути увагу управлінню здоров’я? У чий власності знаходиться комерційний апарат? Напевне, невдовзі хтось зможе дати на це відповідь. Сподіваємося, хтось з депутатів зацікавиться цим питанням більш ретельно, не очікуючи знову на розслідування представників ЗМІ.

А тепер – до приємного. Обласні депутати підтримали представлення до відзначення Почесними Грамотами ВРУ заступника голови Шепетівської Спілки ветеранів Афганістану Олександра Гуриновича, заступника голови Хмельницької обласної ради Олега Хавронюка і, нарешті, головного лікаря Хмельницької міської дитячої лікарні, депутата Хмельницької міськради Івана Гуцула, почесною грамотою – депутата Старокостянтинівської районної ради, голову СК „Решнівецький” Василя Гальому.

Альона Хмельницька