https://moyagazeta.com/

Де українцям шукати правди?

Вказаний гуртожиток на той час знаходився на балансі та був у повному господарському віданні і оперативному управлінні зазначеного Державного підприємства “Новоушицький консервний завод”. Наше вселення у вказаний гуртожиток відбулося на підставі Ордерів від 1990 року, тобто на законних підставах.

Будинок № 2 по вул. Грушевського в смт. Нова Ушиця будувався як жилий будинок, і саме на житловий будинок була оформлена проектно-кошторисна документація. Планування квартир здійснено для користування окремими сім’ями. В будинку є окремі одно-, і двокімнатні квартири з кухнею, коморою, балконом, ванною, туалетом. Те, що житловий будинок, можливо, не приймався в експлуатацію, як житловий, і таким не є зареєстрованим, не може означати, що це вірно.

Фактично утримання будинку проводиться самими жителями. За наші кошти газифіковані квартири, обладнано опалення. За прямими договорами з власниками квартир проводиться забезпечення електроенергією та газом. Прибирання приміщень загального користування (коридори тощо) проводиться жителями будинку згідно графіку.
У відповідності до ст.47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду. Ст. 379 ЦК України визначає, що житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інші приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них. Згідно ст. 64 Конституції України: “Конституційні права і свободи людини не можуть бути обмежені крім випадків передбачених Конституцією України”.

Але, в порушення діючого законодавства, наш гуртожиток під час приватизації було включено до статутного фонду ВАТ “Новоушицький консервний завод”. Це видно з Акту оцінки цілісного майнового комплексу державного підприємства «Новоушицький консервний завод», який затверджено наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області від 26.02.96 р. № 216. До вартості статутного фонду товариства включено вартість нашого гуртожитку.

Зазначений Акт оцінки цілісного майнового комплексу державного підприємства «Новоушицький консервний завод» суперечить чинному на той час законодавству, а саме в частині включення до статутного фонду ВАТ «Новоушицький консервний завод» вартості нашого гуртожитку. Так, частиною 2 ст. 3 Закону України “Про приватизацію державного майна” в редакції, яка діяла на момент приватизації гуртожитку, чітко було визначено, що дія цього Закону не поширюється на приватизацію об’єктів державного земельного та житлового фондів. Виходячи з положень статті 4 Житлового кодексу Української PCP, до складу житлового фонду входять житлові будинки, а також житлові приміщення в інших будівлях. Житлові будинки і житлові приміщення в інших будівлях, що належать державі, становить державний житловий фонд. Статтями 127-131 Житлового кодексу УРСР та пунктом 3 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 03.06.86 № 208, передбачено, що гуртожитки – це спеціально споруджені або переобладнанні для цієї мети житлові будинки. Враховуючи, що такі будинки належали підприємствам на праві повного господарського відання, то їх, тобто гуртожитки, слід відносити до об’єктів державного житлового фонду.

Спеціальним законодавством, яке регулює приватизацію державного житлового фонду, є Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду». Відповідно до ст. 1 Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду” державний житловий фонд – це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Таким чином, із вищевикладеного слідує висновок, що гуртожитки, як об’єкти державного житлового фонду, не підлягають приватизації. Але, не дивлячись на заборону застосування Закону України “Про приватизацію державного майна” на приватизацію гуртожитку, вартість гуртожитку по вул. Грушевського, 2 було включено до вартості майна, що підлягає приватизації.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» гуртожитки, які у процесі перетворення державного підприємства у відкрите акціонерне товариство не передавалися до комунальної власності, могли залишатися на балансі товариства (оскільки вони використовувалися з метою забезпечення житлом працівників товариства), але права на включення їх до статутного фонду законом не передбачено.

Таким чином, наш гуртожиток незаконно включено до статутного фонду ВАТ «Новоушицький консервний завод». Твердження голови правління ВАТ «Новоушицький консервний завод» Гладія В.М. про те, що приміщення гуртожитку потрібно для поселення сезонних працівників, невірно. Прийом сезонних працівників товариство не проводить. Гуртожиток для проживання сезонних працівників використовувався до 1996 року в межах декількох кімнат, які розташовані на першому поверсі приміщення. У подальшому керівництвом товариства зазначені кімнати були переобладнані в квартири та передані для проживання сім’ям.
Крім того, під час приватизації, станом на 1.01.1996 року на балансі підприємства перебувало 5 гуртожитків, частина з яких незаконно, без відповідного дозволу використовується не за призначенням, як складські приміщення. Законом України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 № 500-УІ передбачено забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків шляхом:
– приватизації житла у гуртожитку;
– передачі гуртожитків у власність територіальних громад протягом трьох років з дня його прийняття.
Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» вступив в дію з 1 січня 2009 року, однак за час його дії будь-яких заходів по його виконанню відповідними органами влади селища та району не вживаються.
Для вирішення наших житлових проблем та усунення порушень діючого законодавства ми неодноразово звертались до керівництва ВАТ «Новоушицький консервний завод», селищного голови, голови Новоушицької РДА. За результатами наших звернень керівництво товариства, селищний голова, голова РДА заходів щодо усунення допущених порушень наших конституційних прав не вжили, про що свідчать отримані відповіді.

З метою захисту своїх конституційних прав ми звернулись до прокурора району. За результатами розгляду нашого звернення прокурором району було визнано включення вартості гуртожитку до статутного фонду ВАТ «Новоушицький консервний завод» незаконним.
17 травня 2010 року прокурор Новоушицького району в інтересах держави в особі Новоушицької селищної ради та органу Державної влади Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області звернувся до Господарського суду Хмельницької області з позовом про визнання недійсним рішень виконавчого комітету Новоушицької ради, за якими ВАТ «Новоушицький консервний завод» надано дозвіл на реєстрацію права власності гуртожитку на 110 місць по вул. Грушевського (Пролетарська) буд. 2, зобов’язання ВАТ «Новоушицький консервний завод» виконати розпорядження фонду Державного майна України по Хмельницькій області № 40 від 22.06.2005 року та передати у комунальну власність територіальній громаді смт. Нова Ушиця зазначений гуртожиток та його котельню.

Використовуючи те, що син голови правління ВАТ «Новоушицьке АТП 16843» Гладія В.М. працює суддею Хмельницького господарського суду, судовий розгляд справи затягується. Уже тричі змінювався склад суду. Чергове засідання суду призначено на 20 жовтня 2010 року.

Також інформуємо Вас про те що з приводу визнання нечинними актів органів приватизації склалася така судова практика:
– рішенням Господарського суду Херсонської області від 15.03.2006 року по справі № 14/211-ПН-05 за позовом Заступника прокурора Дніпровського району м. Херсона в інтересах держави в особі Фонду державного майна України до ВАТ “Херсонський бавовняний комбінат” про визнання права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння, позов задоволено та визнано право власності на 17 гуртожитків, розташованих у Дніпровському районі м. Херсона та вилучено їх із незаконного володіння ВАТ “Херсонський бавовняний комбінат”. Постановою Вищого господарського суду України від 27.09.2006 року касаційну скаргу ВАТ “Херсонський бавовняний комбінат” залишено без задоволення, а зазначене рішення – без змін .
Згідно даних єдиної системи судових рішень, аналогічні рішення приймали Господарські суди Хмельницької, Тернопільської, Сумської та інших областей.

З метою помсти за наші звернення та залякування голова правління ВАТ «Новоушицький консервний завод» Гладій В.М. з особистих мотивів протягом 2010 року «переслідує» жителів гуртожитку. В гуртожитку створюються нестерпні умови для проживання, квартирна плата встановлена в розмірі З грн. за 1 квадратний метр, ремонт місць загального користування не проводиться, каналізація не працює, всі нечистоти зливаються в підвал, більше 3-х місяців не вивозилось сміття. Ми звертались до працівників санітарної служби району, однак будь-яких заходів з їх сторони вжито не було, тому ми змушені звернутись про надання послуг по вивезенню сміття до комунального підприємства селища.

Були спроби відключити від газопостачання та енергозабезпечення квартири Козака Л.І. та Добровольської В.І., про що свідчать письмові звернення до відповідних керівників Михайлиці І.П., Кищука Б.П. та листи квартиронаймачам. При цьому не враховано, що Козак Л.І. являється учасником бойових дій в Афганістані, інвалідом 3 групи, на заводі пропрацював більше 15 років.
Гладій В.М. також звернувся з позовами до суду про виселення сімей Козака Л.І. та Добровольської В.І. з займаного ними житла в судовому порядку. Судовий розгляд тимчасово зупинено.

Нам відомо, що Законом України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» передбачено на місцях створення робочих комісій з метою забезпечення його виконання та усунення протиріч.
В газетах та по телебаченню було проінформовано про результати роботи такої комісії в місті Хмельницькому. Однак в Новій Ушиці вимоги закону не виконуються. Але, згідно ст. 64 Конституції України, “Конституційні права і свободи людини не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України”. Тому діями, які виразилися у незаконній передачі у власність ВАТ «Новоушицький консервний завод» приміщення гуртожитку, та невжиттям заходів по виконанню вимог Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 № 500-Т грубо порушуються наші права на житло, передбачені ст. 47 Конституції України.

Враховуючи наведене, просимо Вас:
– провести журналістське розслідування викладених фактів щодо законності приватизації гуртожитку, розташованого за адресою: смт.Нова Ушиця, вул. Грушевського, 2, та забезпечення посадовими особами Новоушицького району виконання вимог Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» від 04.09.2008 № 500-Т, реалізації нашого конституційного права на житло та передачі вищезазначеного гуртожитку у комунальну власність територіальної громади району.
15 жовтня 2010 р.
26 підписів
Оригінали знаходяться в редакції