https://moyagazeta.com/

Важлива інформація, яку потрібно знати кожному виборцю

Друга половина – за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які ділиться територія області, району, міста, району в місті.

Депутати сільських та селищних рад будуть обиратися за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах, на які ділиться територія села чи селища. Міські, селищні та сільські голови будуть обиратися за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі (місті, селі, селищі).

Хто і як голосує
Право голосу мають дієздатні громадяни України, яким на момент голосування (тобто до 31 жовтня включно) виповнилося 18 років. Громадяни беруть участь у виборах місцевої ради і голови тієї територіальної громади, до якої вони належать, тобто за місцем реєстрації свого місця проживання. Такі громадяни іменуються виборцями.
При цьому варто звернути увагу на те, що військовослужбовці-“строковики”; громадяни, які проживають за кордоном; ув’язнені, а також недієздатні особи не можуть приймати участь у місцевих виборах, оскільки вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади.
Якщо на день виборів громадянин перебуває за межами населеного пункту, в якому він проживає,то згідно Закону, участі у місцевих виборах він не бере.

Якщо виявлені помилки у списку виборців
30 жовтня, напередодні дня голосування дільничні виборчі комісії отримають уточнені списки виборців.
У день голосування, 31 жовтня, зміни у списки виборців можуть бути внесені лише на підставі рішення суду. Суди цього дня працюватимуть з 8.00 і до розгляду останньої скарги, яку подадуть виборці.
Якщо ж у виборчому списку виявлені дрібні неточності або технічні помилки, їх можуть виправити голова, заступник голови або секретар дільничної виборчої комісії.

Час голосування
Виборчі дільниці у день голосування, 31 жовтня, працюватимуть з 8.00 до 22.00. О 22.00 доступ виборців до приміщення дільниці припиниться, однак виборці, які на цей момент перебувають на дільниці, мають право отримати бюлетені та проголосувати.

Порядок голосування
Для отримання бюлетенів для голосування виборцю необхідно пред’явити документ, що засвідчує особу, – паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України – члена виборчої комісії.
Потім, після проставляння підпису в списку виборців, виборець отримує бюлетені з підписом члена комісії, розписується на контрольних талонах (які відриваються членом комісії) і направляється в кабіну для голосування, де забороняється присутність сторонніх осіб. Виняток – лише для людей з фізичними недоліками і тільки з відома голови або іншого члена виборчкому. На кожному з бюлетенів має бути номер виборчої дільниці, печатка, а також прізвище та підпис члена ДВК, який видає бюлетені. Без цього при підрахунку голосів виборчий бюлетень визнають недійсним!
Час перебування в кабіні не обмежений. Виборець не має права передавати свої бюлетені іншим особам чи отримувати їх від інших (крім члена комісії) осіб.

Кожен хмельничанин, який прийшов на виборчу дільницю і внесений до списків виборців, отримає п’ять бюлетенів:
1. Зі списком кандидатів на посаду міського голови.
2. Зі списком партій, які висунули кандидатів у депутати міської ради за партійними списками.
3. Зі списком кандидатів у депутати міськради за мажоритарним округом, на якому живе виборець.
4. Зі списком партій, які висунули кандидатів у депутати Хмельницької обласної ради за партійними списками.
5. Зі списком кандидатів у депутати Хмельницької обласної ради по мажоритарному округу, на якому живе виборець.
У бюлетені необхідно поставити позначку “+” (або будь-яку іншу) навпроти одного кандидата або однієї партії, яким віддається перевага, або напроти слів “Не підтримую кандідатів у депутати від жодної місцевої організації політічної партії” або “Не підтримую жодного кандидата”.

Якщо при заповненні виборчого бюлетеня допущено помилку, можна невідкладно звернутися з письмовою заявою до членів виборчої комісії, які видали виборчий бюлетень, з проханням видати інший виборчий бюлетень. Інший виборчий бюлетень видається лише один раз і тільки в обмін на зіпсований, про що робиться відповідна позначка в списку виборців проти прізвища виборця та ставиться підпис члена дільничної виборчої комісії.

Голосування за межами дільниці
Виборцям, за станом здоров’я не здатним самостійно прийти на дільниці для голосування, необхідно подати заяву про надання їм можливості голосувати поза дільницею, із зазначенням адреси можливого голосування (будинок, лікарня) і з особистим підписом (самостійно або через третіх осіб) до дільничної виборчої комісії не пізніше 12.00 останньої суботи перед голосуванням, тобто 30 жовтня.
У неділю, 31 жовтня, до таких виборців будуть направлені 3 члени комісії (від різних партій чи кандидатів) для проведення голосування. Чекати їх варто не пізніше 21.00. Процедура голосування від звичайної майже не відрізняється, за винятком необхідності віддалятися в кабіну.

Куди скаржитися на порушення
Якщо виборець вважає, що під час голосування члени комісії порушують його права, він може негайно звернутися до суду (окружний адмінсуд) за місцезнаходженням комісії з відповідним позовом у дводенний строк з дня порушення.
Суд зобов’язаний розглянути і прийняти рішення в той же день (якщо позов подано до закінчення голосування) або дводенний термін (якщо позов подано після закінчення голосування).

Також виборець має право оскаржити в тому ж суді (або місцевому суді, залежно від обставин) дії кандидатів, їх довірених осіб, посадових та уповноважених осіб партії, а також офіційних спостерігачів, якщо вони порушують безпосередньо його виборчі права.

Перед виборами звучить дуже багато заяв від політичних партій та експертів про можливі фальсифікації у день виборів. Якщо ви стали свідком порушення, повідомте про це представника правоохоронних органів, який чергує на виборчій дільниці, офіційних спостерігачів, довірених осіб кандидатів.

Також у день виборів працюватиме оперативний штаб МВСУ у Хмельницькій област, телефон (0382) 69-23-30, 62-23-96

За матеріалами: Хмельницький портал