Діденко: проблеми? Тоді ми йдемо до вас!

Додатково винесли іще три питання, одне з яких – особисто міський голова щодо наслідку суперечок влади та 109 підприємців: бути чи не бути алейці. Але про саме протистояння – окремим червоним рядком.
Загальний обсяг доходів бюджету міста на 2011 рік становитиме 715803322 грн. Витрат – стільки ж. Саме таке рішення прийняли депутати. Левову частку, як стверджують міські фінансисти, у структурі закріплених доходів складатимуть надходження податку з доходів фізичних осіб – 99 %. Це на 11 % більше, ніж минулого року. Лише Хмельницьким Національним університетом було сплачено майже на 614 тисяч більше податку з доходів фізичних осіб, ніж позаминулого, кризового 2009-го. До переліку найбільших наповнювачів міського бюджету потрапили також ВАТ «ЕК Хмельницькобленерго», Вагонна станція № 3 станції Хмельницький, ХФ ЗАТ КБ “Приватбанк”, ДП “Новатор” та інші.

За наповнення міської скарбниці влада боротиметься разом з податковою інспекцією. Спільними заходами вони планують легалізувати тіньову зарплату і зарплати “у конвертах”, а також намагатимуться примусити керівників вчасно виплачувати заробітну плату, пенсії та стипендії. У такий спосіб зарплатня, як вважають посадовці, має збільшитися. Відповідно, зросте й перерахування податку з доходів фізичних осіб.

А тепер про деякі видатки. Утримання органів місцевого самоврядування коштуватиме громаді 27,6 млн. грн., з яких 24,3 – зарплата. До речі, про органи. На першій сесії міськради таємним голосуванням обирали заступників міського голови. Цікаво, що цим рішенням не лише призначалися другі та треті особи міста, але й встановлювалися їх заробітні плати. Хочете знати, як формується «захищена стаття» видатків на одного посадовця? Отже, до посадового окладу встановлюються надбавки: за ранг, за вислугу років (від 15 до 40 %), за високі досягнення у праці у розмірі 50% з урахуванням надбавки за ранг та вислугу років, у зв’язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці – 10-15% (взагалі-то дивна надбавка: платити, аби посадовець тримав язика за зубами. Схоже на шантаж з боку можновладця. А що буде, якщо знімуть набавку – всеукраїнський крах стратегічних планів та космічних надій?

Чи плата за ризик, під який підпадає високопосадовець, – адже, знаючи державну таємницю, він автоматично стає носієм безцінної для ворожих служб інформації?). Також раз на рік керівники міста мають можливість вирішувати свої соціально-побутові питання, які коштують середньомісячної заробітної плати, та щорічно, виходячи у відпустку, оздоровлюватимуться за таку ж суму. Окрім того: для цих посадовців передбачено і преміювання в «межах коштів, передбачених на преміювання та в межах економії коштів на оплату праці, визначених розпорядженням міського голови для працівників виконавчого апарату».

Утримання органів місцевого самоврядування коштуватиме громаді 27,6 млн. грн., з яких 24,3 – зарплата.

На утримання 35 дошкільних закладів, 37 шкіл, допоміжної школи, школи-садка для дітей з порушенням слуху, 5 позашкільних закладів, учбового комбінату – 242, 6 млн. грн. Галузь охорони здоров’я “з’їсть” 152, 4 млн. грн., соціальний захист – 8558, 5 тис. грн, а соціальні програми у галузі сім’ї, молоді, жінок та дітей – 2562, 4 тис. грн.
На житлово-комунальне господарство планується витратити 14, 4 млн.грн., а 10, 9 млн. грн. – на благоустрій.

Другим, не менш важливим для життя міста, питанням було затвердження Програми соціально-економічного та культурного розвитку міста на 2011 рік. Документ, розроблений департаментом економіки міської ради, визначив основні проблемні питання соціально-економічного і культурного життя, як то – зростання цін на енергоносії, скорочення загального обсягу інвестицій майже на 70 %, скорочення обсягів виробництва по 61 виду промислової продукції, збитковість суб’єктів господарювання і, звичайно, наявність “тіньової зайнятості” та інші.

Проте, вважають у департаменті, є і досягнення: зменшення заборгованості з заробітної плати на 1,6 млн. грн., зріст обсягів виробництва 92 основних видів продукції, побудова протитуберкульозного диспансеру, збільшення обсягу експорту продукції до 76, 2 млн. дол. США, збільшення чисельності працюючих та іще декілька.
Як стверджують розробники, ця програма покликана створити умови для відновлення економічного зростання і модернізації економіки міста. Вона охоплює усі сфери життєдіяльності – реальний сектор економіки, соціальну і гуманітарну сфери, житлово-комунальне господарство, навіть систему управління та безпеку життєдіяльності. Загалом, у Хмельницькому протягом року виконуватимуться 23 програми, серед яких – реконструкції зовнішнього освітлення з використанням сучасних енергозберігаючих технологій, розвитку міського електротранспорту, «Питна вода», поводження з твердими побутовими відходами. Також передбачено, поряд з усіма, виконання програми діяльності газети «Проскурів» на 2010-2012 роки.

Очікував на глядачів та працівників ЗМІ, яки були присутні у свята святих міста – сесійній залі, і цікавий момент – це неможливо пропустити. Про те, що міський голова і депутати ВО «Свобода» не знаходитимуть спільної мови, було зрозуміло ще з минулого скликання: депутат Ігор Сабій майже кожне засідання розпочинав із заяв свободівців (він був єдиним їх представником). Молоді наступники Ігоря Сабія, тепер уже депутата обласної ради, ретельно дотримуються прокладених гуру звичаїв. Віталій Діденко і Олександр Симчишин використали своє право на виступ та зробили заяви.

Напевне, у багатьох на слуху те, що працівники комунального підприємства «Електротранс» уже протягом декількох місяців не отримують зарплату. Порушення трудового законодавства керівником «Електротрансу» – ось тема виступу депутата Діденка. Ще 17 грудня відбулось засідання профспілкового комітету, на якому було висунуто основну вимогу – звільнення керівника «Електротрансу» Максимова через постійні порушення чинного законодавства про працю. Загалом, як повідомив свободівець, було порушено близько десяти нормативно-правових актів. Усі звернення до керівництва підприємства залишаються без належного реагування. Уже за кілька днів трудовий колектив на своїх загальних зборах підтримав рішення профкому про звільнення керівника.

Відповідно, депутат звернувся до колег із зверненням про проведення відповідних перевірок та вжиття заходів, і попросив підтримати рішення колективу про звільнення пана Максимова з займаної посади. Як зауважив Віталій Діденко, йому за два роки вдалося «завалити роботу підприємства». Докладач пошкодував, що у залі немає колишнього мера міста Івана Бухала: той міг би поділитися історією про те, як третього січня впродовж двох годин очікував тролейбуса. Такі перебої з рухом транспорту сталися через те, що керівник відпустив працівників на два дні у відпустку за власний рахунок.

На це прозвучала репліка мера: «Ви знаєте, є трудовий кодекс. Що, міська рада трудовий кодекс буде порушувати, чи як? Керівник звернувся в суд. Є процедура. Діємо по процедурі. Чи як? Чи в нас так: вийшов, погуляв, раз сказав, прийняв? Є закон. Міський голова не може порушувати закон. Створити комісію – нема питань. Давайте створимо комісію».
От шкода, що іноді немає при собі диктофона – цікавенькі речі можна почути від кондукторів про заробітні плати, про заборгованість. І до того ж, здається, це вже не перші збори трудового колективу, на яких піднімається питання про порушення трудового законодавства щодо робітників підприємства. Проте, депутати, включаючи тодішній БЮТ, не зачіпали це болюче питання. А чиновникам незайве було б вилізти із приватних та службових авто і бодай день присвятити поїздкам у хмельницьких тролейбусах. Вони, напевне, почули дуже цікаву думку людей про себе, керівника та зарплати…

– Робіть звернення, грошей більше не стане, – підсумував викладене міський голова. Може, знов згадаємо зарплати заступників міського голови та самого мера? Сергій Іванович погодився, що треба шукати нового керівника, але зауважив, що проблеми існують і у самому колективі: «У нас тролейбусне управління перетворилося на бюджетну установу. Одне питання – дай гроші! Вже чотири роки говорять… Сьогодні там працює 160 водіїв із 900 чоловік загалу. На одного водія – п’ятеро інших». Але тепер результатами роботи керівника проблемного підприємства, завдяки «Свободі», опікуватиметься спеціальна комісія, до складу якої увійде і Віталій Діденко. От цікаво: а якби молодий депутат не порушив це проблемне питання, чи вистачило би будь-кому з обранців втрутитися в роботу директора підприємства? Адже порушення такої кількості нормативних актів тягне за собою і кримінальну відповідальність, яка, можливо, дасть змогу достроково розірвати укладений контракт. Тоді й міському голові не довелося б нарікати на неможливість порушення закону.

Трохи пізніше хвилю сміху викликав вислів Віктора Савчука: «Я звісно, нічого не маю проти, що в нашій країні йде наступ на демократичні свободи і права”. І чомусь хочеться вірити депутатові, адже заява була зроблена не представниками «Батьківщини», які хоч би задля вигляду могли б перейнятися проблемами свого духовного лідера та наставника Юлії Тимошенко, а «Свободівцями», хоча останнім зараз теж непереливки. Цікава ситуація й щодо регіоналів: попри присутність у залі трьох з чотирьох провладних опозиціянтів, жоден з них не висловився при обговоренні питання проти прийняття такої заяви, хоч і «за», звісно, не голосували.
Підсумовуючи побачене, можна сказати: мерська більшість разом з опозиційною більшістю, як ніколи, згуртовані та сповнені єдності у своїх помислах і діях.

Ольга Лисиця